Ciąża a własna działalność gospodarcza
-
WIADOMOŚĆ
-
Polkosia póki co takie jest prawo ale zus też oczywiście kontroluje i nie można zatrudniać się np u kogoś z rodziny, moja znajoma miała kontrolę tzn bardziej pracodawca miał ale nie mieli się czego czepić i dostała zasiłek proporcjonalny do pensji.
Ja również absolutnie nie jestem za wyłudzaniem zasiłków tylko niestety najbardziej ucierpią osoby które kilka lat uczciwie prowadzą działalność a wiadomo że chcą sobie podnieść składki bo kwoty zasiłków od zwykłej podstawy są śmieszne.
FasUla okres wyczekiwania na dg jest 90 dni więc jak miałaś przerwę musisz zapłacić 3 składki chyba że oprócz dg jesteś jeszcze gdzieś zatrudniona. -
nick nieaktualny
-
FasUla obstawiam, że L4 będzie liczone wg starych zasad i dot. to całego okresu L4, czyli do stycznia. Czyli "opłaca się", bo dostaniesz więcej miesięcznych, wysokich zasiłków, niż te 3 składki, które musisz zapłacić.
Ponadto licząc macierzyński wg. nowych zasad dostaniesz więcej, niż jakbyś zapłaciła tylko jedną wysoką- w zaokrągleniu zapłacisz 9000zł składek, oni podzielą to przez 12 miesięcy, czyli 9000:12=750zł i dodają to do 60% średniego wynagrodzenia. Ot, twój zasiłek (jeśli dobrze to rozumiem i liczę ). A gdybyś zapłaciła tylko jedną wysoką składkę, to nie dostaniesz wysokiego L4 i macierzyński liczyliby 3000:12=250zł
FasUla, polkosia lubią tę wiadomość
-
nick nieaktualny
-
nick nieaktualnyDzieki dziewczyny, dopytam dzis znajomego prawnika i jeszcze napisze co sie dowiedziałam... Moja praca nie jest lekka wiec wolałam uniknąć powrotu od razu po porodzie, ale pewnie nie będę miec wyjścia:/ a jeszcze tak z innej beczki czy ktoś moze kwestionować zwolnienie na okres 4 miesiecy w ciazy?czy to nie bedzie za długo?
-
Mała czarna ja myślę że te nowe podstawy sa jeszcze inaczej liczone - czyli jeżeli zapłaciłaś 3 wysokie składki to: odejmujesz zwykłą podstawę od tej wysokiej czyli w zaokrągleniu 9700 - 2300 to dzielisz przez 12 i mnożysz przez 3. Czyli w sumie dostajesz zasiłek od najniższej plus to co wyjdzie. Ale nie jestem pewna czy mam rację..
-
nick nieaktualny
-
nick nieaktualny
-
Nie zdążyłam przeczytam oczywiscie wszystkich postów ale powiem Wam jak z mojej strony to wygląda . Prowadzę działalność od 2012 roku w pierwszą ciąże zaszłam w 2013r. dopiero w piątym miesiącu ciąży poszłąm na zwolnienie z końcem miesiąca wyrejestrowałam się ze wszystkich składek i zarejestrowałam na nowo opłacając składki od najwyzejsz kwoty 9 tys zł zapłaciłam wtdy za jakies 1,5 miesiaca bo w połowie grudnia dostałam zwolnienie i normalnie przez okres zwolnienia miałam wypłacane 100 % a macierzyński rozłozyłam na rok, teraz jeszcze są te same zasady bo ustawa nie weszła w życie i tak naprawde ta ustawa wchodzi od stycznia 2014roku wiec nikt nie wie kiedy to nastąpi ciągle przekłądają termin, wiec dziewczyny które mają działolnosc i są w ciąży korzystajcie póki można jezeli macie księgową napewno wam pomoże natomiast dziewczyny które zaszły w ciąże i teraz otwierają działalnosc no to niech się spodziewają kontroli w dokumantach bo teraz prawie każda kobiete kontrolują
-
nick nieaktualny
-
AgaSad wrote:Mała czarna ja myślę że te nowe podstawy sa jeszcze inaczej liczone - czyli jeżeli zapłaciłaś 3 wysokie składki to: odejmujesz zwykłą podstawę od tej wysokiej czyli w zaokrągleniu 9700 - 2300 to dzielisz przez 12 i mnożysz przez 3. Czyli w sumie dostajesz zasiłek od najniższej plus to co wyjdzie. Ale nie jestem pewna czy mam rację..
FasUla wrote:Ja mam dzialalnosc 1,5 roku tylko placilam preferencyjny ZUS, tak czy inaczej muszę podnieść składki. A na macierzyńskim mozna pracowac, prawda?Wiadomość wyedytowana przez autora: 27 maja 2015, 13:26
-
nick nieaktualnyJa mam działalność od listopada 2014 , w ciążę zaszłam w marcu 2015 . Nadal jestem na preferencyjnym ZUSIe (składek chorobowych nie opłacam) , z którego niestety macierzyński jest jakimś nieporozumieniem. Termin mam na 26 listopada , na L4 narazie się nie wybieram, więc wstrzymuję się z podnoszeniem składek, ale w duchu liczę , że jednak Komorowski zostawi to Dudzie, Duda będzie zajęty czymś innym i jeszcze na normalny macierzyński się załapię Takie moje pobożne życzenie
-
To jednak nie do końca jest tak, bo prezydenta też obowiązują normy czasowe.
"Przyjęta przez Sejm i Senat ustawa trafia w następnej kolejności do Prezydenta, który może:
-dany projekt w ciągu 21 dni podpisać i zarządzić jego ogłoszenie w Dzienniku Ustaw,
-odmówić podpisania projektu.
-wystąpić z wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie zgodności projektu ustawy z Konstytucją.
Proces legislacyjny kończy się wraz z podpisaniem projektu przez Prezydenta. Następnie ustawa zostaje ogłoszona w Dzienniku Ustaw.
Od tej właśnie daty będzie zależało wejście w życie przepisów dotyczących sposobu ustalania podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego. Zgodnie z projektem przepisy te wejdą w życie pierwszego dnia czwartego miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia."
Raczej podpisze, bo czemu nie.polkosia lubi tę wiadomość