Majóweczki 2019
-
WIADOMOŚĆ
-
aktyde85 wrote:Mi brzuch albo nie twardnieje, albo tego nie umiem poznac, w poprzedniej ciazy to samo, teraz raz mi sie wydawalo, ze mam jakis skurcz, czasem mze jest brzuch bardzej twardy, ale to tak clay dizen potrafi i nie wiem czy to to, czy to od pozycji zalezy, czy co, hmm...
Tez tak miałam, ze nie wiedziałam czy mam twardnienie brzucha czy nie... nie wiem w którym jesteś tygodniu ale ja jestem w 28 a od 27 już wiem doskonale, ze napina mi się brzuch. Także może być tak, ze leciutko na ta chwile się u Ciebie dzieje, jakby zaczęło mocniej to odruchowo będziesz chciała się położyć żeby to minęło.
Nie kumam tego twardniejącego brzucha kompletnie. Dalej nie wiem czy bardzo mi to szkodzi czy nie. W środę wizyta podpytam lekarzaWiadomość wyedytowana przez autora: 10 lutego 2019, 18:23
-
nick nieaktualnyMaMaMi83 wrote:Alicja jak twoje cukry, u mnie dziś jakieś szaleństwo, po śniadaniu 145 po drugim śniadaniu 140! Masakra jakas. Może to przez katar.
po innych posiłkach mam niżej - śniadanie najgorzej
-
Mamami słabo z tymi cukrami. Ale wczoraj sobie oczywiście pozwoliłam na zbyt dużo
poszłam na łatwiznę i cukier na czczo 100. Zeżarłam później jakaś bułkę, cukier 180- takiego nie miałam nigdy. Mam w pogotowiu insulinę szybkodziałajaca to wstrzyknęłam 2j, cukier spadł do prawidlowego.
Od jutra pokornie restrykcyjna dieta.
Prawda jest taka, ze ja tylko będąc na mocno restrykcyjnej diecie mam te cukry ok.
A problem mam tez trochę techniczny. Maż dużo pracuje nie ma jak pojechać mi po zakupy. Ja przez weekend trochę cierpię na te twardnienia brzucha, jako, ze mam skracająca się szyjkę to jestem przerażona, czytając dzisiejsze historie (tą czerwcową) coś mi mowi, żebym powoli szykowała torbę do szpitala bo może szyjka się skraca i będę musiała w nim poleżeć.
Dzwoniła do mnie sama z siebie diabetolog, miałam się do niej odezwać ale cukry były wtedy w miarę ok. Mówię, ze na czczo zdarza się 94 a ona, że to ok, że mam się takimi wartościami nie przejmować. Wiec nie zamierzam się jakoś szczególnie nakręcać normami ale 100 czy 180 po posiłku to przegięcie.
A u Ciebie jak tam ? Ponoć taki właśnie 28, 30 tydzien wtedy się cukrzyca rozkręca wiec chyba jeszcze wszystko przed nami...
-
Przy wszystkich moich komplikacjach stwierdzam, ze nie ma nic gorszego od skracającej się szyjki i świadomości, ze dzieje się to czasami bezobjawowo. Taka tykająca bomba. Cukry jakoś się ogarnie bo to zależy w dużej mierze od nas. Bóle kręgosłupa tez jakoś można przeleżeć ...ale ta szyjka to istny dramat. Jeszcze jak dochodzą te twardnienia, które mogą być skurczami, mogą tez nimi nie być.
I ja oczywiście jestem daleko w tyle z ta cała wyprawką przez to, ze co chwile muszę z jakiegoś powodu leżeć -
Alicja ja dopiero zaczęłam 26tc.
Kurczę pilnuje tej diety, a dziś takie cuda mi powychodzily. Nie wiem czy to wina kataru bo przeziębienie lubi namieszać w cukrach. Czy wczorajszego nieregularne go jedzenia bo miałam cały dzień teściów w odwiedzinach to wiesz jak to jest to podaj tamto przygotuj tu się zagadasz i nie zdążysz naszykowac sobie na czas i tak dziś mam jakieś wysokie te wyniki.
Bułek nie jedz - wywalaja w kosmos2009 Córeczka
2017 [*] Aniolek 11tc
-
Ja to wogole dużo leżę, wszystko robi mąż, martwię się tym moim lozyskiem więc wolę się oszczędzać. Jedynie co to woże córkę do szkoły i wtedy robię lekkie zakupy typu chleb i masło, ewentualnie jak coś większego to wtedy kiedy jest młoda że mną i ona niesie, reszta zakupów jak mąż wróci z pracy więc jest to często po 182009 Córeczka
2017 [*] Aniolek 11tc
-
MaMaMi ja dziś rano robie pomiar 90, nic nie zjadłam pól godzinki poźniej może nawet mniej urosły do 97. Juz wiem że rano mam wyrzut cukrów z wątroby stąd tak musze uważać na śniadanie 1 i 2, później już mogę sie rozkręcać. Mam nadzieję że będzie tak jak powiedziała ta diabetolog że do 32 tygodnia a póżniej stabilizacja z cukrami.
Dalej testuje swoje produkty i musze powiedzieć że najlepsze cukry mam po obiedzie, aż jestem w szoku.Ciasteczko777 lubi tę wiadomość
-
Tak, też Wam współczuję tych cukrów, przynajmniej to mnie ominęło bo i tak się dużo nazbierało. Tak samo staram się leżeć Jak najwięcej przez te niskie łożysko, przez szyjkę która tak naprawdę od początku nie była za długa a teraz zaczyna się jeszcze skracać chyba, przez te twardnienia brzucha i ciągle napieranie dziecka w dół
każdy ma jakieś swoje zmartwienia, mam nadzieję że wytrwam jeszcze chociaż te 9, 10 tygodni żeby dziecko miało potem dobre perspektywy
-
Udało mi się napisać
Jak macie pytania to śmiało
To jest o zdrowym noworodku donoszonym:
Opieka nad noworodkiem po porodzie (zabiegi i badania)
W sali porodowej:
-dokonanie oznakowania noworodka tasiemkami identyfikacyjnymi z danymi, które zostaną potwierdzone przez mamę
-zaciśnięcie i przecięcie pępowiny (po ustaniu jej tętnienia)
-ocena APGAR noworodka, powinna ona się odbyć na brzuchu mamy
-nadzorowanie pierwszego karmienia piersią
-zapewnienie nieprzerwanego 2 godzinnego kontaktu skóra do skóry, po którym noworodek jest ważony i mierzony
Procedury wykonywane ze zdrowym noworodkiem:
-Profilaktyka odrzężączkowego zakażenia przedniego odcinka oka. Polega na zakropieniu oczu 1 % roztwórem azotanu srebra.
-Profilaktyka krwawienia wywołanego niedoborem witaminy K. Zgodnie z wytycznymi ESPHAGEN w pierwszych 6 godzinach życia noworodkowi należy podać 1 mg witaminy K domięśniowo (ta droga podania uznana jest za najbardziej skuteczną), nie ma potrzeby dalszej suplementacji w okresie noworodkowo- niemowlęcym. Wytyczne dopuszczają także schemat doustny 3x 2mg (po urodzeniu, w 4-6 dobie życia oraz w 4-6 tygodniu życia, a także doustny 2 mg po urodzeniu ,a następnie co tydzień 1 mg co 3 miesiące.
-suplementacja witaminy D-400 IU/dobę od pierwszych dni życia niezależnie od sposobu karmienia.
-Szczepienia noworodka zgodnie z aktualnym Programem Szczepień Ochronnych
gruźlica BCG, dzięki szczepieniu w pierwszych dobach życia przeciwko BCG zmniejsza się ryzyko zachorowania na gruźlicę o ciężkim przebiegu wśród dzieci, pod postacią rozsianą, gruźliczego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych lub zgonu w związku z przebiegiem gruźlicy. Do przeciwwskazań podania szczepionki należą niedobory odporności, a także masa ciała noworodka poniżej 2 kg.
WZW B -Wirusowe zapalenie wątroby typu B jest jedną z najgroźniejszych chorób zakaźnych człowieka. Źródła zakażenia to: kontakt z zakażoną krwią, kontakty seksualne z zakażonymi oraz zakażenie noworodka od matki w trakcie porodu. Zakaźność wirusa HBV jest 100 razy większa jak wirusa HIV.
Badania noworodka:
1.Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków . Badanie polega na sprawdzeniu uszkodzeń narządu słuchu oraz analizy czynników, które predysponują do wystąpienia uszkodzenia słuchu.
2.Przesiewowe badanie w kierunku wad serca (test pulsoksymetryczny). Wykonuje się je w celu wczesnego wykrycia krytycznych, niedających objawów wad serca. W celu przeprowadzenia badania należy między 2 a 24 godziną życia mierzyć saturację na prawej nóżce dziecka przez 2-3 minuty. Wyniki saturacji ≤95% jest wskazaniem do wykonania badania echokardiograficznego w trybie pilnym.
3.Przesiewowe badanie noworodka w kierunku chorób metabolicznych:wrodzonej niedoczynności tarczycy, mukowiscydozy, fenyloketonurii oraz 20 innych rzadkich wad metabolicznych. Badanie to polega na pobraniu krwi włośniczkowej poprzez nakłucie pięty noworodka na specjalną bibułkę testową. Badanie można wykonać najwcześniej w 73 godzinie życia.
4.Badanie przesiewowe stawów biodrowych u noworodków i niemowląt: podczas obchodów pediatra zbiera wywiad z rodzicem, przy badaniu oceniana jest symetria kończyn dolnych, obecność ewentualnego przymusowego ustawienia kończyny.
Objaw Barlowa- próba wywołania podwichnięcia bądź zwichnięcia stawu. Kończyny dolne zgięte są w stawach biodrowych pod kątem 90 stopni. Kolano zostaje objęte między kciukiem, a pozostałymi palcami rąk. Ręka osoby badającej wywiera nacisk na udo, usiłując "wyprowadzić" głowę kości udowej z panewki. Wyczuwalny jest przeskok.
Objaw Ortolaniego- polega na wywołaniu repozycji podwichniętego, bądź zwichniętego stawu do panewki. Chwyt kończyny należy wykonać jak do badania objawu Barlowa, następnie wykonuje się ruch odwodzenia i następuje ocena czy głowa kości udowej wykonuje efekt przeskakiwania.
Badanie USG stawu biodrowego wykonywane jest ok 6-8 tygodnia życia dziecka.
Bibliografia:
1.Jerzy Szczapa, Irena Wojsyk-Banaszak, Zakażenia w okresie noworodkowym [w:] Anna Dobrzańska, Józef Ryżko (red.), Pediatria. Podręcznik do Lekarskiego Egzaminu Końcowego i Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego., wyd. II wydanie, Edra Urban & Partner, 2014, s. 181, ISBN 978-83-7609-855-5.
2.Justyna Czech-Kowalska, Profilaktyka krwawienia z niedoboru witaminy K u noworodków i niemowląt urodzonych o czasie, Studium przypadków 8 czerwca 2018 NR 13 (Luty 2017)
3.KOMUNIKAT GŁÓWNEGO INSPEKTORA SANITARNEGO z dnia 25 października 2018 r. w sprawie Programu Szczepień Ochronnych na rok 2019
4.Błaż W.: Ocena przydatności i wiarygodności nieinwazyjnych badań diagnostycznych układu krążenia we wczesnej diagnostyce wad wrodzonych serca u noworodków. Rozprawa na stopień doktora nauk medycznych. Warszawa, IP-CZD, 2011
5.Szymon Pietrzak, Jarosław Czubak,Jak się wykonuje badanie przesiewowe stawów biodrowych u noworodków i niemowląt,Pediatr Dypl. 2012;16(6):42-45Izka37, Veri, Szczesliwa ledwo zywa, MaMaMi83, Ciasteczko777, kama2784, Biała Azlia, Asiul, Chusy lubią tę wiadomość
-
Dopisze jeszcze u dzieci słodkich mam następuje pomiar glikemii ( 30min po porodzie następnie 3 razy co 2h, potem co 6 h przez 2 dni). Noworodki te są dzień dłużej w szpitalu, mają wykonane USG brzuszka i mózgu. Do porodu wzywamy neonatologa.
Dzieci powyżej 4 kg i poniżej 2,5 kg mają pomiar cukru po 30 min od porodu.
Dzieci z zielonych wód, jak mama miała infekcję w 3 trymestrze, jak długo odpływał płyn owodniowy, jak mama miała temperaturę, gdy była niepełna profilaktyka GBS (czyli antybiotyk Ampicylina powinna być podana 2g, a następnie po 4 g 1 g) mają pobrane CRP.
Jak w którymkolwiek USG wyszło coś nieprawidłowego (jakies torbielki) to pokażcie lekarzowi u nas zawsze jest podstawą do USG właśnie brzuszka i głowy, a wiadomo warto skorzystać
Pytajcie mogłam coś ominąć mózg ciążowyBiała Azlia, Ciasteczko777, Izka37 lubią tę wiadomość
-
Izka wszystko jest w ksiażeczce dziecka (do testu na słuch masz certyfikat i taką naklejkę na początek ksiażeczki), test te na bibułkę w kierunku wad metabolicznych masz w ksiażeczce taka mała naklejka z numerem testu i wynik przychodzi do domu tylko gdyby był nieprawidłowy, ale nie zawsze to znaczy chorobę, czasami każą pobrać np jeszcze raz i moze to zrobić położna środowiskowa. Test pulsoksymetryczny też jest w ksiażeczce wpisany ile było saturacji, u nas jeszcze przed samym wypisem robią raz jeszcze. Te bioderka to badają na obchodzie i tego nigdzie nie odnotowują z tego co kojarzę ,ale gdyby było coś nie tak na pewno poinformują. profilaktyka zakażęń oka i witamina k jest w ksiażeczce na kartach poród. Szczepienia z tyłu. Wit d u nas tylko w szpitalu dostają dzieci na noworodkach. Takie na oddziale nie, ale to zależy od szpitala, te dwa,trzy dni to spokojnie w domu podacie
Wiadomość wyedytowana przez autora: 10 lutego 2019, 19:31
Izka37 lubi tę wiadomość
-
nick nieaktualny
-
Azlia tak wszystkie.
Tu fajnie opisane zalecenia przez prof Szczapę
http://www.ptmp.com.pl/rekomendacje/rek14.htm
u nas wszytskie noworodki mają robioną gazometrię z krwi pępowinowej, czyli to rkz, zapomniałam napisaćTo nie boli ani nic, bo to po odpępnieniu. Chodzi o to czy nie doszło do niedotlenienia przy porodzie.
\U mam z cukrzycą ciążową rzadko dochodzi do problemów z hipoglikemią u noworodka, więc na spokojnie dziewczyny, kontrolujecie cukry i serio to najważniejsze;)Wiadomość wyedytowana przez autora: 10 lutego 2019, 19:47
Biała Azlia, Izka37 lubią tę wiadomość
-
nick nieaktualnyAlicja wiem o czym mówisz. Przeżywałam tą cukrzycę a jak doszedł problem z szyjką to ten cukier to jakiś pikuś przy tym. Na cukier można mieć wpływ a na szyjkę nie bardzo. Przez jakiś czas bałam sie chodzić. Często mi brzuch twardnieje tylko bez bólu.
-
puszek369 wrote:Aktyde porod drogami natury, a siłami natury to różnica. Siłami natury to 100%naturalny. Ja pracuje w szpitalu 3ref, więc jesteśmy nastewieni na patologie, dlatego jak ktoś ma zdrową ciaze i wybiera taki rodzaj szpitala to tez musi mieć na wzgledzie, że my jesteśmy na każdą patologie nastawieni. Co do wenflonu od nowego roku nie zakładamy wszystkim, jednak już anestezjolodzy się czepiaja, bo już były szybkie cc, gdzie czas się liczy, a wtedy zazwyczaj ciężko wkluc. Tak samo z kontaktem skóra do skóry, robiliśmy pełne 2h to neonatodzy się czepiaja, bo dzieci powyżej 4kg i ponizej 2.5kg po pół godzinie od porodu maja mierzone cukru, zdarzało się już, że dziecko okazało się właśnie z taką waga i pretensje, że nie zwazone, bo ryzyko hipoglikemii. Mama się zawsze zgadza, albo nie na indukcje, preindujcje czyli cewnik, albo oksy bez tego nie podłączamy, ani lekarz nie da zlecania. Najgorzej jak przyjedzie na izbe z opuszka ledwie skurcze i jeszcze się nie nadaje do porodu, ale potrafią zrobić scenę, lekarz przyjmie i często z tego robi się pomoc oksy, bo skurcze słabe bez efektu, a pacjentka też myśli, że urodzi też dwa i chce jak najszybciej, więc też zależy od pacjentki. Często wymuszają na lekarzu prowadzacym indukcje w 38 bo są zmęczone ciąża, albo przyjadą powiedza słabiej czuje ruchy i też chcę indukcje.
-
nick nieaktualny
-
Cześć dziewczyny
ja zaglądam do Was z kwietniówek z pytaniem
widzę, że puszek369 ogarnia temat
widziałam gdzieś wcześniej że pracujesz w szpitalu:) i jeśli mogę mam pytanie- czy lekarze kierują kobiety z cukrzycą ciążową do szpitala przed terminem porodu albo w terminie porodu? Nie chodzi mi o wywoływanie czy cc tylko słyszałam, że często lekarze kierują na patologie już tydzien przed terminem - czy naprawdę ?
Miłego wieczoru👱🏻♀️30 🧔🏻♂️32
05.2018 poronienie zatrzymane 9tc
04.2019 👶🏼
Aktualnie 1 cs o drugie bejbisia
13.02 ⏸️
15.02 beta 81,5
17.02 beta 158,4
01.03 pęcherzyk ciążowy 1,2 cm
15.03 CRL 1,24 cm ❤️