X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]
Forum W ciąży - ogólne STYCZNIOWE MAMUSIE 2019
Odpowiedz

STYCZNIOWE MAMUSIE 2019

Oceń ten wątek:
  • Kendy Autorytet
    Postów: 2780 773

    Wysłany: 25 marca 2019, 12:33

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Lisa
    Espumisan,probiotyk ,termofor z pestek wiśni i masowanie brzuszka dłonią z oliwka i kolankami. U nas pomogło..kupki ruszyły...no ale właśnie..są częściej to i pupa się czerwieni . Choć u nas sytuacja wygląda na opanowana i wystarczył alantan..dla mnie zbawienny i na cycki i na pupke małego.
    Albo tak jak mówisz czopek glicerynowy
    jeśli nie robi dłużej jak 3 dni.

    Za to oczka mu bardziej ropieją....kilka razy dziennie przemywamy solą fizjologiczna,masuje kanaliki i gdy jest gorzej zakrapiany tobrexem ..zobaczymy..

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 25 marca 2019, 12:39

    Lisa24 lubi tę wiadomość

    qb3cj44jih1qq6pl.png
  • Kendy Autorytet
    Postów: 2780 773

    Wysłany: 25 marca 2019, 12:37

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Katepr
    Jasne,że rozszerzałam dietę później ale papuśna była już będąc na SAMEJ piersi .

    Może mam wysokokaloryczne mleko ;)

    qb3cj44jih1qq6pl.png
  • Seli Autorytet
    Postów: 12180 2027

    Wysłany: 25 marca 2019, 12:37

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Nie ulewa... Baaardzo rzadko mu sie to zdarza. Je tak od 5 do 10 minut, a reszta jest to rzeczywiscie ciomkanie.

    Dzis bylo 6, 6.30, 7, 7.40, 9, 9.30, 9.40, 10, 10.30 i do 11 pospal i teraz od 12.20 ;p i slysze kiedy pije, przelyka a kiedy ciomka. Teraz od paru minut tylko ciomka ale przysypia sobie :D
    A gruby nie jest bo ma ok 6kg ;)

    Przerazilam sie tym liczeniem ;p ale tak bylam ciekawa odnosnie mojego okresu i zajscia w ciaze ;p

    dZhdp1.png

    Endometrioza głębokonaciekająca IV stopnia, guz jelita grubego zrośniety z macicą, macica, jajnik, jelito w zrostach, jajnik z guzkami, torbielami... Adenomioza na szyjce.

    Więcej cudów nie będzie 😔
  • Rubi27 Autorytet
    Postów: 986 660

    Wysłany: 25 marca 2019, 12:48

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ja też stawiam na polędwiczki ;)
    Myślałam że mój syn pulpet, a zajrzałam w moją książeczkę zdrowia to ważyłam w jego wieku 5,2 on 5,7 ja urodzona 3kg.on 3,7.wiec wydaje mi sie że jest ok. A ja byłam raczej chudym dzieckiem.

    oar83e3ker59blqv.png
    3jvzp07wx4745wqo.png
    Starania od 2015r
    Słabe nasienie
    Novum od 09.2017
  • Rubi27 Autorytet
    Postów: 986 660

    Wysłany: 25 marca 2019, 12:52

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    To Adaś w nocy je co 2h a w dzień co 1,5h albo częściej ale to takie bardziej napić sie. Haha ja stanika w ogóle nie nosze.chyba że gdzieś wychodze. Biust mam mały,a mleko nie cieknie.

    oar83e3ker59blqv.png
    3jvzp07wx4745wqo.png
    Starania od 2015r
    Słabe nasienie
    Novum od 09.2017
  • Kendy Autorytet
    Postów: 2780 773

    Wysłany: 25 marca 2019, 13:10

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Też trochę poczytałam i potwierdza sie że samo kp na żądanie jest najlepsza forma karmienia i najbezpieczniejsza jeśli chodzi o prawidlowy przyrost wagi. I że przy kp jest tendencja spadkowa. Tzn,że najwięcej dziecko przybiera przez pierwsze 3 m-ce potem stopniowo przyrost tygodniowej wagi spada z wiekiem dziecka. I oczywiście mleko nie może być wysokokaloryczne jest optymalne dla dziecka. A za szybkie przybieranie odpowiedzialne mogą być...GENY...amen

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 25 marca 2019, 13:24

    qb3cj44jih1qq6pl.png
  • spaceangel Autorytet
    Postów: 1498 479

    Wysłany: 25 marca 2019, 14:06

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Kendy wrote:
    Lisa
    Espumisan,probiotyk ,termofor z pestek wiśni i masowanie brzuszka dłonią z oliwka i kolankami. U nas pomogło..kupki ruszyły...no ale właśnie..są częściej to i pupa się czerwieni . Choć u nas sytuacja wygląda na opanowana i wystarczył alantan..dla mnie zbawienny i na cycki i na pupke małego.
    Albo tak jak mówisz czopek glicerynowy
    jeśli nie robi dłużej jak 3 dni.

    Za to oczka mu bardziej ropieją....kilka razy dziennie przemywamy solą fizjologiczna,masuje kanaliki i gdy jest gorzej zakrapiany tobrexem ..zobaczymy..
    Przerabialiśmy tobrex potem biodacyne nic nie pomagało. i powiem szczerze że odstawiliśmy wszystko i pomogło masowanie codzienne ale to aż od nosa do kącika mąż to robił bo gdzieś sobie w necie wyczytał jak.

    relgvcqgarwutg3a.png

    11.2017 - aniołek 8tc
  • spaceangel Autorytet
    Postów: 1498 479

    Wysłany: 25 marca 2019, 14:07

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    A u nas masakra z kp :( Młoda po prostu nie chce cyca przysysa się coraz rzadziej częściej się drze, wykręca, wypluwa dopóki butelki nie dam i niestety pokarm zanika aż mi się momentami płakać chce..

    relgvcqgarwutg3a.png

    11.2017 - aniołek 8tc
  • Rubi27 Autorytet
    Postów: 986 660

    Wysłany: 25 marca 2019, 14:10

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    A ja mam pytanie. Jak zapelniacie czas swoim maluszków. Ciągle z nimi jesteście? Ja mam wyrzuty sumienia jak kładę go pod karuzelą czasami i na 40min jak tyle wytrzyma że sie nim nie zajmuje tylko ide na łatwiznę. Dużo "gadamy" kładę go na mate na brzuszku potem na plecach. Bujamy sie w bujaczkach albo nosimy jak nic mu nie pasuje. No i spacery ale nie codzień, raczej co drugi po ok 1-2h.
    A i dodam że Adam śpi w sumie max 3h w ciagu dnia.

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 25 marca 2019, 14:20

    oar83e3ker59blqv.png
    3jvzp07wx4745wqo.png
    Starania od 2015r
    Słabe nasienie
    Novum od 09.2017
  • spaceangel Autorytet
    Postów: 1498 479

    Wysłany: 25 marca 2019, 14:14

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Butelka u nas gości w dzień mniej więcej co 2 lub 3 godziny jeżeli śpi. Zjada bez zmian 60 ml. W nocy budzi się co 4 godziny i już dajemy 90 czasem zje całość czasem swoje zywaczajowe 60. Cykl nocny już jest unormowany. Zjada kolacje 18:30 - 19 w zależności czy jest kąpiel czy nie. Zasypia koło 20 potem pobudka 23-24, następna 3-4 rano, 5-6 już jest pobudka.
    Trochę się też martwiłam że Emilka jest za duża 5 dni temu ważyła ponad 5,5 kg ale jak usłyszałam że koleżanki córka starsza o 10 dni zjada 150 ml co 2 godziny to stwierdziłam że Emila jest ok :D Pediatra też przy szczepionce mówiła że jest super waga ale nie mówiła że jest za dużo...
    Kupy u nas są co 3-4 dni ale jak słyszę że prze to muszę asystować bo pielucha nie dała rady ze 2 razy i ciuchy mimo że zaprane i wrzucone od razu do pralki nie odprały się do końca od tego cholernego żółtego barwnika w kupie. Serio można by nim ściany pomalować..

    relgvcqgarwutg3a.png

    11.2017 - aniołek 8tc
  • Seli Autorytet
    Postów: 12180 2027

    Wysłany: 25 marca 2019, 14:32

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Rubi27 wrote:
    A ja mam pytanie. Jak zapelniacie czas swoim maluszków. Ciągle z nimi jesteście? Ja mam wyrzuty sumienia jak kładę go pod karuzelą czasami i na 40min jak tyle wytrzyma że sie nim nie zajmuje tylko ide na łatwiznę. Dużo "gadamy" kładę go na mate na brzuszku potem na plecach. Bujamy sie w bujaczkach albo nosimy jak nic mu nie pasuje. No i spacery ale nie codzień, raczej co drugi po ok 1-2h.
    A i dodam że Adam śpi w sumie max 3h w ciagu dnia.

    Tez u nas jest podobnie. Ale mata i kontrasty sa juz bleee... karuzela kroluje i czasem dwa misie... i tez go odkladam by cos zrobic. Gadamy ze soba, ponosze go po domu, poganiamy kota, pospiewamy...

    dZhdp1.png

    Endometrioza głębokonaciekająca IV stopnia, guz jelita grubego zrośniety z macicą, macica, jajnik, jelito w zrostach, jajnik z guzkami, torbielami... Adenomioza na szyjce.

    Więcej cudów nie będzie 😔
  • Lisa24 Autorytet
    Postów: 1227 334

    Wysłany: 25 marca 2019, 14:35

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Kendy spokojnie, Olafek na pewno nie wyglada na grubego! Zobacz jakie Hania ma pucki :) myśle ze w tej chwili martwisz się nie potrzebnie. Nie ograniczaj mu cyca bo nie wiesz kiedy chce jeść a kiedy się tylko napić na przykład.. mój siostrrzeniec od małego był grubiutki, trochę taki ubity i siostra panikowała non stop.. dopiero przy dojrzewaniu zrobił się chudy jak szczypior, często tak jest. Za to młodszy chudy, wiecznie niedowaga i tu jest dopiero problem. Drugi bratanek natomiast troszke spasł się w podstawówce.. jego mama kompletnie nie pilnowała mu zdrowej diety.. ale teraz przy dojrzewaniu tez wyszczuplał, ale zaczął tez sam o siebie dbać i zdrowo się odżywiać. Obydwoje maja 18 lat. Sero, narazie myśle, ze powinnaś mu odpuścić, zwłaszcza narazie ;) zreszta dla mnie niemowlaczki to takie pyzie właśnie, praktycznie wszystkie :)

    Seli a tak przyszlo mi na myśl.. bo mówiłaś ze macie gorąco w mieszkaniu, a wilgotność powietrza? U mojej kuzynki mały był ciagle przy piersi, okazało się ze mieli bardzo suche powietrze, jak kupili nawilżacz i utrzymywali tak na poziomie ok +/-55% to liczba przystawiania spadła o polowe.. poprostu chciało mu się ciagle pic. No ale wiadomo, ze to nie reguła i może Gabrys ma takie potrzeby i już ;)

    Ja mam wrażenie, ze Hania czasami chce jeść z nudów.. jak jej daje od razu piers kiedy chce to ulewa dwa razy więcej.. dlatego daje jej chwile na zaobserwowanie czy faktycznie głodna czy się nudzi. Czasami poplakuje a za 5 min zapomina i się bawi dalej. Oczywiście nie czekam gdy ma przerwę np 3h ale jak jadła jakieś 40min czy godzinę temu i znowu się domaga

    klz99vvjhysycx8i.png
  • Lisa24 Autorytet
    Postów: 1227 334

    Wysłany: 25 marca 2019, 14:38

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Aa z brzuszkiem się udało!:) poszły dwie wielkie kupy :O aż po nogi ;P ale było mi jej mega szkoda bo tak się męczyła :( już wole jak robi non stop i walczyć od czasu do czasu z odpazeniami niż jak ma się znowu tak męczyć

    Kendy a jak u Was pupa? Wróciła do normy?

    klz99vvjhysycx8i.png
  • Seli Autorytet
    Postów: 12180 2027

    Wysłany: 25 marca 2019, 14:40

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Lisa24 wrote:
    Kendy spokojnie, Olafek na pewno nie wyglada na grubego! Zobacz jakie Hania ma pucki :) myśle ze w tej chwili martwisz się nie potrzebnie. Nie ograniczaj mu cyca bo nie wiesz kiedy chce jeść a kiedy się tylko napić na przykład.. mój siostrrzeniec od małego był grubiutki, trochę taki ubity i siostra panikowała non stop.. dopiero przy dojrzewaniu zrobił się chudy jak szczypior, często tak jest. Za to młodszy chudy, wiecznie niedowaga i tu jest dopiero problem. Drugi bratanek natomiast troszke spasł się w podstawówce.. jego mama kompletnie nie pilnowała mu zdrowej diety.. ale teraz przy dojrzewaniu tez wyszczuplał, ale zaczął tez sam o siebie dbać i zdrowo się odżywiać. Obydwoje maja 18 lat. Sero, narazie myśle, ze powinnaś mu odpuścić, zwłaszcza narazie ;) zreszta dla mnie niemowlaczki to takie pyzie właśnie, praktycznie wszystkie :)

    Seli a tak przyszlo mi na myśl.. bo mówiłaś ze macie gorąco w mieszkaniu, a wilgotność powietrza? U mojej kuzynki mały był ciagle przy piersi, okazało się ze mieli bardzo suche powietrze, jak kupili nawilżacz i utrzymywali tak na poziomie ok +/-55% to liczba przystawiania spadła o polowe.. poprostu chciało mu się ciagle pic. No ale wiadomo, ze to nie reguła i może Gabrys ma takie potrzeby i już ;)

    Ja mam wrażenie, ze Hania czasami chce jeść z nudów.. jak jej daje od razu piers kiedy chce to ulewa dwa razy więcej.. dlatego daje jej chwile na zaobserwowanie czy faktycznie głodna czy się nudzi. Czasami poplakuje a za 5 min zapomina i się bawi dalej. Oczywiście nie czekam gdy ma przerwę np 3h ale jak jadła jakieś 40min czy godzinę temu i znowu się domaga

    Hmmm... Nie wiem, ale mamy nawilżacz i staram się by było nawet powyżej 60 %, rozpylam czasem wodę termalną bo słyszałam o tym, na grzejnikach mam też takie nawilżacze i mokre pieluchy wieszam :D
    Ale liczę, że przy rozszerzaniu diety będzie pił wodę i będzie tego mniej.... bo nie chciałabym rezygnować z kp na rzecz drugiej ciąży... A rozmyślam to :P po roczku.

    dZhdp1.png

    Endometrioza głębokonaciekająca IV stopnia, guz jelita grubego zrośniety z macicą, macica, jajnik, jelito w zrostach, jajnik z guzkami, torbielami... Adenomioza na szyjce.

    Więcej cudów nie będzie 😔
  • Kendy Autorytet
    Postów: 2780 773

    Wysłany: 25 marca 2019, 14:46

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    spaceangel wrote:
    Przerabialiśmy tobrex potem biodacyne nic nie pomagało. i powiem szczerze że odstawiliśmy wszystko i pomogło masowanie codzienne ale to aż od nosa do kącika mąż to robił bo gdzieś sobie w necie wyczytał jak.
    Racja z córką miałam to samo. Zwykła sól fizjologiczna i masaż kanalikow najlepiej się sprawdziło ..masuje jak je..wtedy się tak nie wierci,za nic nie puści cycka :)
    Nie przejmuj się tym ,że mała nie chce cycka. Nic nie zrobisz. Jak próbujesz kilkakrotnie przystawić i nie chce ..to nic nie poradzisz .Moze wygodna Emilka z butelki szybciej i łatwiej;)

    Rubi
    Ja z synkiem dużo spędzam czasu ale jak uda sie że się czymś zajmie to sie cieszę i korzystam :)
    My rano bawimy sie w łóżku jeszcze w piżamach. Zabawki,wygłupy,karty kontrastowe pokazuje. Potem trochę w lezaczku ,czasem ma macie.Nieraz sam sie fajnie zabawi to korzystam i cos robie. Troche też pospacerujemy po domu,pospiewam mu. I lubimy nasza szafę lustrzana,tam jest wesoło..minki i śmiechy.
    Karuzela w łóżeczku średnio raczej ma chwilkę .

    Spał po spacerze ,jeszcze 2 godziny szok ..az zaczelam się nudzić i tęsknić . Potem jedzonko w trakcie kupa po pachy że musiałam całego wymyc i przebrać i siebie też. I teraz się bawimy w lezaczku .Humorek dopisuje ;)

    Rano wietrzylam mu pupke i ztej radości tak wierzgał rękami i nogami że nagrywałam filmik chciałam tatusiowi pokazać jak "biega" i nagrało się jak obsikał matkę :) urwis mały..

    Już jest taki energiczny..macha łapkami,kopię nóżkami...

    qb3cj44jih1qq6pl.png
  • Seli Autorytet
    Postów: 12180 2027

    Wysłany: 25 marca 2019, 14:50

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    A mi dziś tak czas ucieka, że tragedia :o nie wiem jak to się zrobiła prawie 15... Mąż za godzinę wraca a ja nawet bez śniadania... Kawy dwie wypiłam bo dziś jestem jakaś nietomna przez zatoki i pogodę. Jestem w rozsypce :P

    dZhdp1.png

    Endometrioza głębokonaciekająca IV stopnia, guz jelita grubego zrośniety z macicą, macica, jajnik, jelito w zrostach, jajnik z guzkami, torbielami... Adenomioza na szyjce.

    Więcej cudów nie będzie 😔
  • spaceangel Autorytet
    Postów: 1498 479

    Wysłany: 25 marca 2019, 14:55

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Seli wrote:
    A mi dziś tak czas ucieka, że tragedia :o nie wiem jak to się zrobiła prawie 15... Mąż za godzinę wraca a ja nawet bez śniadania... Kawy dwie wypiłam bo dziś jestem jakaś nietomna przez zatoki i pogodę. Jestem w rozsypce :P
    U mnie to samo mała jakaś apatyczna niby chce spać ale za chwilę się budzi macha rękami przez sen, uśmiechać jej się do matki nie chce ehh ja też bez humoru stopa pobolewa i jakoś nic mi się nie chce a trzeba obiad zrobić i trochę posprzątać bo już nawet wszystkie butelki brudne.. dzień ponury jak cholera jak jesień tylko bez deszczu. Umówiłam się do ortopedy ale dopiero wolny termin na czwartek zobaczymy

    relgvcqgarwutg3a.png

    11.2017 - aniołek 8tc
  • Elmuszka Autorytet
    Postów: 503 245

    Wysłany: 25 marca 2019, 14:56

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Magdoczka, chyba też bardziej skłaniam się ku polędwiczkom :)
    Kendy- jakie wkładki zamawiasz? może coś polecisz. Ja testuje jeszcze różne rodzaje, tylko czemu najbardziej mi pasują jedne z droższych? Lubię lansinoh i lovi- mają dużo kleju i są miękkie, jak odwijam miseczkę to się ładnie odwracają.

    W sumie to nie wiem czy będzie nakładane, ale chyba tak, muszę wybrać jedno danie, bo i tak dodatkowo mam jeszcze 2 osoby bezglutenowe, jedną wege, jedną bez laktozy i czegoś tam jeszcze- idą mi na rękę i to będzie w standardowej cenie.
    U mnie tort 50 zł za kg, kusi mnie jakiś lekki biszkopt z masą śmietanową.

    Rubi, zazdroszczę że mleko nie cieknie a jest w piersiach! wygoda!
    Ja też mam wyrzuty sumienia jak zostawiam Zofkę samą sobie, z drugiej strony, dużo więcej mam cierpliwości i spokoju jak mam w trakcie dnia czas też dla siebie, jakaś kawka, spokojne śniadanie.
    My mamy matę z zabawkami na górze i drugą kontrastową gdzie ćwiczymy główkę. No i karuzelkę nad kołyską.
    Muszę pomyśleć co jeszcze kupić ciekawego :)

    Seli, jak bym tak nie jadła od rana to bym już mleka nie miała :P strasznie mam wrażliwą produkcję na to- muszę regularnie jeść i pić dużo, bo inaczej od razu posucha!

    A tak w ogóle to ogłaszam, że mam zdrowe obydwie brodawki :) CO ZA ULGA! karmienie teraz to przyjemność!

    ex2bvcqg5w6xjft7.png
  • Lisa24 Autorytet
    Postów: 1227 334

    Wysłany: 25 marca 2019, 14:57

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Eh napisałam się, niedodałam od razu bo przyszły dziewczyny tylko teraz, nadrabiam i widzę, ze tematy już obgadana a ja się tyle naprodukowalam haha :D

    Seli czyli tak ma.. w już myślałam, ze coś pomogę haha :D

    U mnie Hania ostatnie dni ma mega śpiące, nocki tez ładnie przesypia. Chodzi nawet wcześniej spać 20.30-22 zależy i budzi się o 3 dopiero, potem ok 5-6 i potem trochę aktywności, jedzenie i spanie.. i przez dzień tez tak. Nie chce zapeszać i muszę odpukać 10 razy ;p ale narazie to jakby w domu dziecka nie było.. w ogóle zauważyłam, ze odkad bierzemy ją tak na wycieczki/dłuższe spacery to dużo lepiej śpi. I jeszcze ani razu nie rozpłakała nam się na spacerze/w restauracji/w kościele. Jak nie śpi to leży grzecznie ;)
    Popłakuje jedynie pomoedzy myciem wieczornym i pierwszym jedzeniem a drugim jedzeniem po którym idzie spać, wtedy musimy ją przytulać, nosić, śpiewać.. ale trwa to od 15min do godziny.
    No i dzisiaj rano płakała i się męczyła przez to zatwardzenie..a tak to bajlando, dziecko anioł.. odpukać 100 razy. Boje się, ze jak ją tak nachwale to sie zmieni

    Elmuszka, cieszę się, ze u Ciebie sie wszystko poukładało i ogarnelas wszystko ;) i ze ogólnie już lepiej. Widać, ze macierzyństwo zaczyna Ci się powoli podobać :D

    klz99vvjhysycx8i.png
  • Seli Autorytet
    Postów: 12180 2027

    Wysłany: 25 marca 2019, 15:02

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    No dzień koszmany, ponury, co chwila pada, młody na szczęscie dziś do ogarnięcia bo ja się i niczego nie ogarniam, boli mnie głowa, gardlo i ja jestem czuła na pogodę.

    Ja mogę nie jeść, ale widzę, że po nie jedzeniu wieczorem mały dłużej ssie :P

    Zajął się zwieszkami, ja ogarniam pranie... mężowi zleciłam zakupy bo nie wyjdziemy dziś nawet na chwilę...

    dZhdp1.png

    Endometrioza głębokonaciekająca IV stopnia, guz jelita grubego zrośniety z macicą, macica, jajnik, jelito w zrostach, jajnik z guzkami, torbielami... Adenomioza na szyjce.

    Więcej cudów nie będzie 😔
‹‹ 1006 1007 1008 1009 1010 ››
Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zapisz się na newsletter:

Zainteresują Cię również:

"Nie mogę zajść w drugą ciążę" - czym jest niepłodność wtórna?

Gdy wspomnienia z porodu zaczną blednąć, a pierworodny synek lub córeczka wyrosną z etapu pieluch i kaszek, pojawienie się myśli o dalszym powiększeniu rodziny najprawdopodobniej będzie tylko kwestią czasu. Niestety, nie każdej kobiecie udaje się zajść w ciążę po raz drugi. Dlaczego tak się dzieje? Czym jest niepłodność wtórna i jak sobie z nią radzić? 

CZYTAJ WIĘCEJ

Ciąża pozamaciczna - czym jest i jakie są objawy ciąży pozamacicznej?

Ciąża pozamaciczna (ektopowa) zdarza się raz na 90-100 przypadków ciąży. Jest to ciąża, która zamiast w macicy rozwija się poza nią. Objawy ciąży pozamacicznej nie są jednoznaczne. Trudno ją czasem rozpoznać, bo na początku objawy są podobne do ciąży o prawidłowym przebiegu. Na późniejszym etapie pojawia się ból podbrzusza, krwawienie oraz brak prawidłowego przyrostu hormonu hCG. 

CZYTAJ WIĘCEJ

Witaminy na męską płodność - które najważniejsze?

Powszechnie wiadomo, że witaminy są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Jaką jednak rolę odgrywają witaminy na męską płodność? Po jakie produkty sięgać, by dostarczać witamin, które mogą poprawić jakość nasienia i zwiększyć szanse na zajście w ciążę? 

CZYTAJ WIĘCEJ