X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]
Forum I trymestr praca a ciaza
Odpowiedz

praca a ciaza

Oceń ten wątek:
  • nowatorka Autorytet
    Postów: 4185 3393

    Wysłany: 17 grudnia 2015, 23:23

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    A ja coraz lepiej sie czuje w pracy. Jakos na poczatku mialam stracha bo to moja 1 ciaza. Ale teraz widze ze wytrzymuje nawet wiele godzin i jakos mam tez wiecej energii ostatnio ;)

    bobo_frut lubi tę wiadomość

    iv09mg7y3g8rfy1m.png
  • MajaRyt Przyjaciółka
    Postów: 140 34

    Wysłany: 19 grudnia 2015, 09:37

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Wszystko zależy jaka praca. Jak jest w miarę spokojna i dobre sampoczucie to jak najbardziej można pracować. A jesli głównie się cały czas chodzi i dodatkowo dźwiga to nie ma szans pracować. Oczywiście można się uprzeć, ale są rzeczy ważniejsze.


    8ectn0f.png

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 19 grudnia 2015, 09:36

  • Marcepalina Nowa
    Postów: 4 0

    Wysłany: 21 grudnia 2015, 10:29

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Cześć dziewczyny, jestem w 7 tygodniu, i chciałabym powiedzieć rodzinie z okazji dnia Babci i Dziadka - wydaje mi się, że to fajna okazja. Problem w tym, że mój szef jest przy okazji moim szwagrem... Powinnam powiedzieć mu wcześniej? (wolę, żeby dowiedział się ode mnie a nie od moich rodziców lub siostry - jego żony) Co radzicie?

  • nick nieaktualny

    Wysłany: 21 grudnia 2015, 10:49

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Marcepalina wrote:
    Cześć dziewczyny, jestem w 7 tygodniu, i chciałabym powiedzieć rodzinie z okazji dnia Babci i Dziadka - wydaje mi się, że to fajna okazja. Problem w tym, że mój szef jest przy okazji moim szwagrem... Powinnam powiedzieć mu wcześniej? (wolę, żeby dowiedział się ode mnie a nie od moich rodziców lub siostry - jego żony) Co radzicie?

    ja bym szefowi powiedziała, ale tak żeby nie wypaplał nikomu, bo szykuję niespodziankę dla rodziców i tyle ;)

    właśnie dziś powiedziałam swojemu pracodawcy, a pracuję w szkole, to dyrka mnie wyściskała i pogratulowała i kazała odpoczywać ;)
    a nasi rodzice dalej nie wiedzą, ale dowiedzą się z prezentu, który im szykujemy pod choinkę :)

    Marcepalina lubi tę wiadomość

  • paulina502 Ekspertka
    Postów: 374 96

    Wysłany: 1 stycznia 2016, 12:32

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    a ja mam takie pytanie do was ( nie wiem czy już było na forum). Jestem w ciąży i niedawno poszłam na zwolnienie. Przez pierwsze 33 dni na zwolnieniu płaci pracodawca, później zus. Orientuje się ktoś czy ja muszę sama się do tego zusu zgłosić czy to automatycznie wszystko się odbywa, czy pracodawca się tym zajmuje? Pytam dlatego, że mój pracodawca jest trochę zakręcony i wolę trzymac rękę na pulsie żeby nie zostać bez pieniędzy :P Jak pracodawca zgłasza pracownika do zusu to numer konta bankowego też podaje od razu? Jestem kompletnie zielona, jak któraś z was ma doświadczenia w tym temacie to proszę o pomoc :)

    km5stv73dz23t84d.png

    ckais65g4jw1ph1s.png
  • kirys Autorytet
    Postów: 823 761

    Wysłany: 1 stycznia 2016, 16:56

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    paulina502 rozumiem, że firma w której pracujesz zgłasza do ubezpieczenia mniej niż 20 osób? Jeśliby, to po tych 33 dniach pracodawca musi wypełnić druk ZUS Z-3 (podaje w nim głównie Twoje wynagrodzenie z 12 miesięcy poprzedzających chorobowe, może też od razu podać tam Twój nr rachunku bankowego). Ten druk pracodawca wysyła do ZUS wraz z oryginałem zwolnienia lekarskiego (na odwrocie musi przybić pieczątkę, umieścić datę wpływu, opisać że zatrudnienie trwa nadal i podpisać się). Kolejne zwolnienia dostarczasz do pracodawcy (masz na to 7 dni) a on musi opisać i wysłać do ZUS.
    Możesz pójść sama do ZUS i sprawdzić na jakim etapie jest Twoja sprawa (jak już pracodawca złoży wszystkie dokumenty, o których pisałam). Możesz założyć sobie konto ubezpieczonego na ePUAP i będziesz mogła logować się przez internet i sprawdzać np. czy już przyznali Ci zasiłek i ile.
    Jak coś jeszcze jest dla Ciebie nie jasne, pytaj śmiało :-)

    kasza lubi tę wiadomość

    Helenka <3 Rośnij zdrowo córeczko!
    km5smg7ygfmqp0h0.png
  • kirys Autorytet
    Postów: 823 761

    Wysłany: 1 stycznia 2016, 17:03

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Dodam jeszcze, że ZUS ma termin na wypłatę zasiłku do 30 dni od otrzymania kompletu dokumentów. Lepiej więc przypilnuj sobie, żeby Ci pracodawca wszystko wysłał jak należy, łącznie z wpisaniem Twojego rachunku bankowego.
    Mi wszystko wysłali na czas i prawidłowo wypełnione, a zasiłek dostałam dopiero za 6 i 7 grudnia. Kolejne zwolnienia miałam od 8 do 18 grudnia i zastanawiam się kiedy przeleją zasiłek za te dni.

    Helenka <3 Rośnij zdrowo córeczko!
    km5smg7ygfmqp0h0.png
  • paulina502 Ekspertka
    Postów: 374 96

    Wysłany: 1 stycznia 2016, 18:58

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź :) Ja pracuję w żłobku i tylko 4 osoby są zatrudnione. Jeżeli umowę o pracę mam od listopada ( wcześniej miałam zlecenie) to nie będzie problemu z zasiłkiem? Mam nadzieję, że nie jest to zbyt krótki czas i zus nie będzie robił problemów.. Jeszcze mam 2 pytania ( przepraszam, że tak męczę :/ )
    1. Czy lekarz może wystawić zwolnienie na całą ciążę czy tylko okresowo i pracodawca za każdym razem będzie musiał wypełniać druk do zusu czy wypełnia tylko raz? Na razie mam zwolnienie do 8 stycznia, 9 stycznia mam kolejną wizytę u lekarza.
    2 Czy zasiłek dostaje się w całości czy przesyłają ratami?

    A i jeszcze jedno, czy w te 33 dni zwolnienia wchodzą również weekendy czy tylko dni robocze? (ja pracuję od poniedziałku do piątku). Jeszcze raz dziękuję bardzo za odpowiedź :))

    km5stv73dz23t84d.png

    ckais65g4jw1ph1s.png
  • kirys Autorytet
    Postów: 823 761

    Wysłany: 1 stycznia 2016, 23:13

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Nie ma sprawy, jak tylko mogę pomóc, to odpowiadam :-)
    Żeby wogóle mieć prawo do chorobowego, to jest wymagany 30 dniowy okres podlegania ubezpieczeniu. Skoro umowa jest od listopada, to powinno być ok. Osobną kwestią jest to, czy ZUS nie zechce przyjść na kontrolę do Twojego pracodawcy, żeby sprawdzić czy ta umowa o pracę nie jest pozorna.
    Lekarz raczej nie może wystawić zwolnienia na całą ciążę, tylko od wizyty do wizyty. Jeśli nie będzie przerw pomiędzy dniami poszczególnych zwolnień, to pracodawca tylko na początku wypełnia druk Z-3, a potem wysyła do ZUS kolejne zwolnienia.
    Zasiłek przesyłają ratami, tzn. za dni, jakie są na zwolnieniu.
    W te 33 dni wchodzą wszystkie dni kalendarzowe, również weekendy i wszelkie święta.

    Helenka <3 Rośnij zdrowo córeczko!
    km5smg7ygfmqp0h0.png
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 2 stycznia 2016, 08:55

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    a ja mam takie pytanie: jak jest naliczany ten zasiłek przez ZUS? ja pracuję w szkole i oprócz normalnej pensji (zasadnicza + stażowe, wychowawcze i motywacyjne) mam też jakieś nadgodziny, wakacyjne, świąteczne i 13stkę... czy to wszystko jest wliczane? czy tylko na podstawie pensji czy tylko zasadnicza? któraś z Was może wie?

  • paulina502 Ekspertka
    Postów: 374 96

    Wysłany: 2 stycznia 2016, 09:27

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Mi się wydaje, że tylko podstawa jest liczona bez dodatków niestety :) ale głowy nie dam.
    Właśnie wczoraj się trochę zmartwiłam, że zus będzie coś kombinował, ze za szybko zaszłam w ciążę po podpisaniu umowy ale ja pracuję w małym żłobku i jestem tam jedyną zatrudnioną położną także mam nadzieję, że to będzie na moją korzyść. No i pensja też wysoka nie jest, zarabiam tyle co pozostałe zatrudnione osoby :). Oby wszystko było dobrze ehh.. Na zwolnienie niestety musiałam iść od razu ze względu na żłobkowe choroby :( Lekarz sam mnie przekonywał o słuszności zwolnienia dlatego nie było wyjścia. Pozdrawiam :)

    km5stv73dz23t84d.png

    ckais65g4jw1ph1s.png
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 2 stycznia 2016, 09:44

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    ja czytałam przed chwilą, że wchodzi wszystko z czego były opłacane składki i odejmowane np. za chorobowe jeśli się było na L4 80%... czyli z tych wszystkich składników powyżej coś takiego jest odejmowane, oprócz chyba wakacyjnego i świątecznego, które jest stałe dla wszystkich (proporcjonalne od czasu zatrudnienia, jeśli ktoś przyszedł dopiero co do pracy to wiadomo, że zostanie mu to przeliczone)... tak moim zdaniem by to wyglądało. zaraz zadzwonię do mamy księgowej i jak coś się dowiem więcej to dam znać :)

  • kirys Autorytet
    Postów: 823 761

    Wysłany: 2 stycznia 2016, 09:46

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    A ja nie mam pojęcia jak jest liczona podstawa zasiłku w budżetówce. Chciałabym mieć w pracy tyle dodatków i przywilejów...

    Paulina wydaje mi się, że nawet jak będzie kontrola, to nic Ci nie zrobią, skoro faktycznie pracowałaś, a nie jest to tylko umowa na papierze. Ale ważne jest też, żeby w Twoich aktach osobowych, które musi prowadzić pracodawca, wszystko było ok.

    Nie dziwię się, że poszłaś od razu na zwolnienie, praca w żłobku jest uważana przez lekarzy za pracę podwyższonego ryzyka zwłaszcza we wczesnej ciąży, polecam odcinek O Matko!
    http://player.pl/programy-online/o-matko-odcinki,1211/odcinek-6,mama-w-pracy,S00E06,18612.html?atpl#play

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 2 stycznia 2016, 09:51

    Helenka <3 Rośnij zdrowo córeczko!
    km5smg7ygfmqp0h0.png
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 2 stycznia 2016, 10:28

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    a więc: 13stka i nadgodziny na bank są zaliczane, natomiast nie wiadomo, jak to jest z motywacyjnym, wychowawczym czy stażowym, to już określają regulaminy w zakładzie pracy, a w tym przypadku szkole. mama prowadzi księgowość i płace w Warsztatach Terapii Zajęciowej, a tam nawet nie ma 20 pracowników zatrudnionych, więc to jest inaczej niż w naszej szkole, gdzie jest ok. 80 nauczycieli... i niestety tego nie wie.
    Wakacyjne i świąteczne raczej nie jest naliczane do L4 100%.
    ja też się zdecydowałam na zwolnienie praktycznie od początku ze względu po pierwsze ze stresem, a po drugie miesiące zimowe, wiadomo, że są związane z chorobami, a dzieciaki siedząc metr ode mnie i kichające i smarkające to mnie jakoś przerażają teraz...

    Dominique88 lubi tę wiadomość

  • paulina502 Ekspertka
    Postów: 374 96

    Wysłany: 2 stycznia 2016, 15:22

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Mąż mówi, że jak zwykle wymyślam i niepotrzebnie się martwię na zapas ale taki już mam charakter :) Kirys mam nadzieję, że wszystko będzie dobrze tak jak mówisz i zus nie będzie wymyślał, zwłaszcza, ze zapomniałam dodać dostałam od razu umowę na czas nieokreślony czym sama byłam zdziwiona ale sami zaproponowali. Co ma być to będzie i muszę sobie przetłumaczyć, że najważniejsze jest dziecko. Tak naprawdę jeżeli zus jest niezadowolony z tego, że kobiety szybko zachodzą w ciążę to niech od razu ustalą, że zasiłek się należy po przepracowanych min. 6 miesiącach a nie później kontrole wymyślają :)
    A co do zwolnienia to na samym początku ciąży miałam anginę także to mnie jeszcze bardziej przekonało do zwolnienia lekarskiego.

    km5stv73dz23t84d.png

    ckais65g4jw1ph1s.png
  • Elvi Ekspertka
    Postów: 394 85

    Wysłany: 2 stycznia 2016, 15:35

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ja pracuje w szkole i jestem już na zwolnieniu jakieś 14 tygodni. Lekarz wystawia zwolnienia od wizyty do wizyty i ostatnio dowiedziałam się, że nie mogą one przekraczać miesiąca czasu.
    Ponieważ moja szkoła zatrudnia więcej niż 20 pracowników mam płacone wszystko ze szkoły, potem szkoła rozlicza się z ZUS - em jako placówka, ale mnie to już nie dotyczy.
    Nie wiem dokładnie co wchodzi w kwotę na zwolnieniu, ale mogę powiedzieć, że pracując normalnie dostawałam jakieś ok 500 zł. mniej niż obecnie na zwolnieniu. Do tej kwoty otrzymuje innym przelewem jeszcze dodatek wiejski i mieszkaniowy.
    Biorę pod uwagę to, że w poprzednim roku miałam większe wynagrodzenie, bo miałam godziny ponadwymiarowe, wychowawstwo itp. a kwota na zwolnieniu jest średnią za wynagrodzenie z ostatnich 12 miesięcy, więc pewnie stąd ta różnica. Ale mimo wszystko pozytywnie jestem zaskoczona przelewami co miesiąc :)

    bobo_frut lubi tę wiadomość

  • nick nieaktualny

    Wysłany: 2 stycznia 2016, 16:18

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ja miałam 3 miesięczną przerwę od pracy, byłam bezrobotna (dostawałam zasiłek) czy to zaniży kasę, którą będę dostawać? Czy pomija się ten okres?

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 2 stycznia 2016, 16:18

  • kirys Autorytet
    Postów: 823 761

    Wysłany: 2 stycznia 2016, 16:58

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    nietupska nie zaniży, bo do podstawy wejdzie wynagrodzenie z tylu miesięcy, ile przepracowałaś w obecnej pracy (nie licząc miesiąca, w którym rozpoczęło się chorobowe).

    Helenka <3 Rośnij zdrowo córeczko!
    km5smg7ygfmqp0h0.png
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 2 stycznia 2016, 17:29

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Elvi wrote:
    Ja pracuje w szkole i jestem już na zwolnieniu jakieś 14 tygodni. Lekarz wystawia zwolnienia od wizyty do wizyty i ostatnio dowiedziałam się, że nie mogą one przekraczać miesiąca czasu.
    Ponieważ moja szkoła zatrudnia więcej niż 20 pracowników mam płacone wszystko ze szkoły, potem szkoła rozlicza się z ZUS - em jako placówka, ale mnie to już nie dotyczy.
    Nie wiem dokładnie co wchodzi w kwotę na zwolnieniu, ale mogę powiedzieć, że pracując normalnie dostawałam jakieś ok 500 zł. mniej niż obecnie na zwolnieniu. Do tej kwoty otrzymuje innym przelewem jeszcze dodatek wiejski i mieszkaniowy.
    Biorę pod uwagę to, że w poprzednim roku miałam większe wynagrodzenie, bo miałam godziny ponadwymiarowe, wychowawstwo itp. a kwota na zwolnieniu jest średnią za wynagrodzenie z ostatnich 12 miesięcy, więc pewnie stąd ta różnica. Ale mimo wszystko pozytywnie jestem zaskoczona przelewami co miesiąc :)

    a wiesz czy dodatek motywacyjny, wychowawczy i stażowe również się wlicza do wyliczenia średniej z 12 m-cy?

  • Elvi Ekspertka
    Postów: 394 85

    Wysłany: 2 stycznia 2016, 19:16

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Niestety w tej kwestii nie orientuje się.

‹‹ 4 5 6 7 8 ››
Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zapisz się na newsletter:

Zainteresują Cię również:

Testy hormonalne w leczeniu niepłodności

Problemy hormonalne są jedną z najczęstszych przyczyn trudności z zajściem w ciążę. Jakie testy hormonalne warto wykonać podczas diagnostyki i leczenia problemów z płodnością?

CZYTAJ WIĘCEJ

Ubranka dla noworodka - na co zwracać uwagę?

Ogromna oferta ubranek dla dzieci może przyprawić przyszłych rodziców o zawrót głowy. Na co zwracać uwagę? Czy skład i pochodzenie ubranka mają rzeczywiście takie znaczenie? Dzisiaj podpowiadamy 3 najważniejsze zasady, którymi warto kierować się podczas kompletowania wyprawki dla noworodka.

CZYTAJ WIĘCEJ

Test Panorama – jeszcze dokładniejszy dzięki sztucznej inteligencji!

Jeszcze do niedawna wykonywanie dokładnych badań prenatalnych, takich jak amniopunkcja, wiązało się z ryzykiem dla rozwijającego się maleństwa. Rozwój technologii i medycyny przyczynił się powstania nieinwazyjnych testów prenatalnych nowej generacji (NIPT). Jednym z nich jest test Panorama, który jako jedyny wykorzystuje sztuczną inteligencję. Jak wykonuje się test? Na czym polega jego skuteczność? Jakie choroby i schorzenia mogą zostać dzięki niemu wykryte? 

CZYTAJ WIĘCEJ