X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]
Forum Poronienie Mutacja MTHFR 677C-T i PAI-1 4G
Odpowiedz

Mutacja MTHFR 677C-T i PAI-1 4G

Oceń ten wątek:
  • _Hope_ Autorytet
    Postów: 3381 4990

    Wysłany: 7 października 2017, 23:48

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    BitterSweetSymphony wrote:
    No to z dwojga złego dobrze że mam hetero.
    Jakie suplementy polecasz? Bo rozumiem, że któreś są lepsze, a inne gorsze. Jakie firmy polecasz?

    Kojarzę Cię z kliku wątków. Widzę, że nadal walczysz. Na jakim jesteś etapie teraz?
    Jak tylko odkryłam co jest prawdopodobnie przyczyną moich strat okazało się ze mam potworniaka na jajniku :/ czekam na operację :/ dopiero 25 mam kwalifikacje bo robie ja na nfz.
    Nie polece Ci konkretnego specyfiku. W większości na grupie mthfr dziewczyny polecają seeking health chyba ale one są strasznie drogie. Ja mam najtańsze z allegro ale robią robotę bo moja homocysteina to 6.8 czyli super. Grunt żeby był metylowany kwas foliowy, wit b12 jako metylokobalamina i wit b6 jako p5p.
    A jeśli chcesz z apteki to ewentualnie prenatal uno. Ma cześć kwasu syntetycznego cześć metylowanego i b12 we właściwej formie.

    Córka kwiecień 2015 <3 <3 <3
    4 Aniołki <3
    tb73upjyd8dymf6b.png
    "You know that place between sleep and awake, that place where you still remember dreaming? That’s where I’ll always love you. That’s where I’ll be waiting."
  • BitterSweetSymphony Autorytet
    Postów: 2574 1638

    Wysłany: 8 października 2017, 20:37

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Hopeless strasznie mi przykro :O Sama nazwa brzmi przerażająco. Czy to zmiana rakowa?

    km5sio4pjn03nphx.png
    Nied.tarczycy, Hashi, niskie AMH (0,28), wysokie FSH, MTHFR a1298c hetero i PAI hetero, endo IV st.:
    1).24.04.19r. I Laparo --> 09.05. --> Visanne START/półroczna kuracja)
    2). 03.10.19r. II Laparo

    15.05.2013r. córka Maja ❤️ (ciąża naturalna)
    Moje ANIOŁKI:
    1. Po dwóch latach starań- ICSI - Michalinka 8/9tc (10tc - 09.09.17r.)
    2. Po trzech latach starań naturalny cud - Marcelinka 7/8tc (11tc - 25.08.18r.)

    02.11. 18r.- transfer śnieżynki (3-dniowy zarodek) :(
    29.09.20r. - rozpoczęcie procedury z KD (Eurofertil/Ostrawa)
    13.10.20r. - mamy dawczynie/początek stymulacji
    28.10.20r. - mamy trzy blastki ❄❄❄
    18.11.20r. (11:30) - transfer jednego ⛄ / dwie śnieżynki na zimowisku
    22.11.20r. - dwie kreseczki na teście (4dpt) 🥰/Beta: 6dpt - 27,2/8dpt -101/14dpt - 2091/15dpt - jest pęcherzyk ciążowy (również krwiak)/27dpt - 0,62cm maluszka z bijącym 💗 (133u/min)
  • _Hope_ Autorytet
    Postów: 3381 4990

    Wysłany: 8 października 2017, 21:39

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    BitterSweetSymphony wrote:
    Hopeless strasznie mi przykro :O Sama nazwa brzmi przerażająco. Czy to zmiana rakowa?
    Zazwyczaj to nowotwór łagodny. Zdarzają się wyjątki.

    Córka kwiecień 2015 <3 <3 <3
    4 Aniołki <3
    tb73upjyd8dymf6b.png
    "You know that place between sleep and awake, that place where you still remember dreaming? That’s where I’ll always love you. That’s where I’ll be waiting."
  • VR Koleżanka
    Postów: 165 12

    Wysłany: 9 października 2017, 12:47

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ja biorę Foliany firmy Solgar, to zmetylowany kwas foliowy. Ok. 57 zł opakowanie.

    52f668246f.png

    [*] 8tc 10.2016 łyżeczkowanie
    [*] 5tc 08.2017 cp
    Kraków

    MTHFR C6ttC-T hetero
    PAI-1 4G/5G homo
    hiperprolaktynemia czynnościowa
  • BitterSweetSymphony Autorytet
    Postów: 2574 1638

    Wysłany: 9 października 2017, 14:39

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Hopeless mam nadzieję, że to nic złośliwego :* Trzymam kciuki za powodzenie tej operacji.

    VR a ile tabletek jest w opakowaniu?

    km5sio4pjn03nphx.png
    Nied.tarczycy, Hashi, niskie AMH (0,28), wysokie FSH, MTHFR a1298c hetero i PAI hetero, endo IV st.:
    1).24.04.19r. I Laparo --> 09.05. --> Visanne START/półroczna kuracja)
    2). 03.10.19r. II Laparo

    15.05.2013r. córka Maja ❤️ (ciąża naturalna)
    Moje ANIOŁKI:
    1. Po dwóch latach starań- ICSI - Michalinka 8/9tc (10tc - 09.09.17r.)
    2. Po trzech latach starań naturalny cud - Marcelinka 7/8tc (11tc - 25.08.18r.)

    02.11. 18r.- transfer śnieżynki (3-dniowy zarodek) :(
    29.09.20r. - rozpoczęcie procedury z KD (Eurofertil/Ostrawa)
    13.10.20r. - mamy dawczynie/początek stymulacji
    28.10.20r. - mamy trzy blastki ❄❄❄
    18.11.20r. (11:30) - transfer jednego ⛄ / dwie śnieżynki na zimowisku
    22.11.20r. - dwie kreseczki na teście (4dpt) 🥰/Beta: 6dpt - 27,2/8dpt -101/14dpt - 2091/15dpt - jest pęcherzyk ciążowy (również krwiak)/27dpt - 0,62cm maluszka z bijącym 💗 (133u/min)
  • kate55 Autorytet
    Postów: 1378 1128

    Wysłany: 11 października 2017, 11:35

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Hopeless, ściskam mocno <3

    Ja myślę, że sprawa z mutacjami jest o wiele bardziej skomplikowana.. Bo ja (odpukać) nie miałam nigdy poronienia, w ciążę zachodziłam w 6-7 cykli, więc nie jakoś strasznie długo. W tą to w ogóle zaszłam nawet nie starając się. Poprzednia ciąża rozwijała się książkowo do 28 tygodnia, kiedy to nawet nie byłam świadoma tych mutacji. Z kolei czytałam o hiperhomocysteinemii jako o czynniku ryzyka patologii ciąży.. Gdzie ja zaraz po zdiagnozowaniu mutacji homocysteinę miałam całkiem ładną, jeszcze bez żadnych leków. Być może w poprzedniej ciąży dopiero później skoczyła i spowodowała odklejenie łożyska? Nigdy się tego nie dowiem niestety... Tak jak Hopeless pisze, tych czynników wpływających na wczesne poronienie niestety może być mnóstwo.
    Fajnie wyjaśniła mi to pani profesor, u której byłam na prenatalnych. Że te mutacje nie oznaczają choroby, tylko predyspozycję do niej. Więc nie u każdego musi to zaraz oznaczać problemy.

    Spotkałyście się z tym, że przy samych mutacjach lekarze nie chcą przepisywać heparyny? Ja rozmawiałam z dwoma ginekologami i hematologiem i wszyscy właśnie takie stanowisko przyjęli. Tylko w internecie spotykam się z tym, że jak mutacje, to od razu heparyna...

    Sama biorę clexane 40, ale mój ginekolog nie jest zadowolony z tego. Twierdzi, że to nie zmniejszy ryzyka powtórki odklejenia łożyska, a zwiększy ryzyko powikłań, gdyby się to znowu stało.. Także jestem w rozsypce i nie wiem co robić. Hematolog zaleca clexane (z uwagi na niedobór białka S), a dwóch ginekologów dało mi do zrozumienia, że lepiej, gdybym tego nie brała...

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 11 października 2017, 11:40

    Po 3 latach starań, w końcu z nami <3 Pola, 30.03.2018r.

    moje dwa aniołki...
    Aniołek, lipiec 2015, cp
    Leonek, styczeń 2017, 28tc
  • VR Koleżanka
    Postów: 165 12

    Wysłany: 11 października 2017, 13:42

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    50 tabletek 400 qu.

    Mój lekarz mówił, że heparyna obowiązkowo.

    52f668246f.png

    [*] 8tc 10.2016 łyżeczkowanie
    [*] 5tc 08.2017 cp
    Kraków

    MTHFR C6ttC-T hetero
    PAI-1 4G/5G homo
    hiperprolaktynemia czynnościowa
  • Sarrrra Autorytet
    Postów: 3200 1290

    Wysłany: 11 października 2017, 14:43

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    ja tylko dzięki heparynie zaszłam. u mnie przy pai homo heparynę miałam od owulacji. Dwa cykle z heparyną i dwa raz zaszłam, w tym w obecnym cyklu zobaczyłam wczoraj 2 kreski. Uważam, ze gdyby nie ona mogłabym tak sie starać. Uważam, że bez niej nie dochodzi do zagnieżdzenia. jestem najlepszym przykładem. 10 miesiecy starań bez heparyny i nic dwa razy heparyna od wulacji i dwa razy pykło oby tym razem było wszystko dobrze...

    VR lubi tę wiadomość

    km5sgu1rnzh3xzcx.png

    zem320mmiu4xizmw.png
  • ane3kaa Koleżanka
    Postów: 49 2

    Wysłany: 12 października 2017, 07:05

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    a mi się przesunęła chyba owulacja albo jej wogule nie ma..... dzisiaj idę na kolejny monitoring :(

    KIR nieobecne: 2DS1, -2DS5, 2DL5(gr.1) - Genotyp KIR BX
    NK: 15%
    MTHFR A1298 dodatnie heterozygota, PAI-1 dodatnie heterozygota, ANA1 dodatnie, Homocysteina 10,4, Hashimoto i niedoczynność tarczycy, problem z podwyższoną glukozą.
    3 poronienia: 9 tydzień,6 tydzień, 4 tydzień.
  • VR Koleżanka
    Postów: 165 12

    Wysłany: 13 października 2017, 15:33

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Sarrra :D Trzymam kciuki, dajesz mi nadzieję.

    52f668246f.png

    [*] 8tc 10.2016 łyżeczkowanie
    [*] 5tc 08.2017 cp
    Kraków

    MTHFR C6ttC-T hetero
    PAI-1 4G/5G homo
    hiperprolaktynemia czynnościowa
  • ane3kaa Koleżanka
    Postów: 49 2

    Wysłany: 18 października 2017, 08:34

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Byłam wczoraj u hematologa. Lekarz powiedział mi, że na ostatnim zjeździe PTHiT ustalono nowe wytyczne dotyczące stosowania heparyny w ciąży. I wg tych ustaleń mutacje MTHFR i PAI nie mają wpływu na poronienia i posiadanie tych mutacji nie jest powodem do stosowania heparyny w ciąży. Jeśli istnieją dodatkowe czynniki ryzyka to wtedy można rozważyć wdrożenie leczenia, ale ogólnie ma się odchodzić od stosowania heparyny w taki sposób jaki miało to miejsce do tej pory.

    I jestem w punkcie 0.

    KIR nieobecne: 2DS1, -2DS5, 2DL5(gr.1) - Genotyp KIR BX
    NK: 15%
    MTHFR A1298 dodatnie heterozygota, PAI-1 dodatnie heterozygota, ANA1 dodatnie, Homocysteina 10,4, Hashimoto i niedoczynność tarczycy, problem z podwyższoną glukozą.
    3 poronienia: 9 tydzień,6 tydzień, 4 tydzień.
  • VR Koleżanka
    Postów: 165 12

    Wysłany: 18 października 2017, 09:27

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    To jest trochę bez sensu, skoro jest sporo dziewczyn, którym to pomaga.

    52f668246f.png

    [*] 8tc 10.2016 łyżeczkowanie
    [*] 5tc 08.2017 cp
    Kraków

    MTHFR C6ttC-T hetero
    PAI-1 4G/5G homo
    hiperprolaktynemia czynnościowa
  • ane3kaa Koleżanka
    Postów: 49 2

    Wysłany: 18 października 2017, 09:33

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    no właśnie tymbardziej nie rozumiem że niektórzy hematolodzy daja clexane i to na R a niektórzy nie.....

    KIR nieobecne: 2DS1, -2DS5, 2DL5(gr.1) - Genotyp KIR BX
    NK: 15%
    MTHFR A1298 dodatnie heterozygota, PAI-1 dodatnie heterozygota, ANA1 dodatnie, Homocysteina 10,4, Hashimoto i niedoczynność tarczycy, problem z podwyższoną glukozą.
    3 poronienia: 9 tydzień,6 tydzień, 4 tydzień.
  • _Hope_ Autorytet
    Postów: 3381 4990

    Wysłany: 18 października 2017, 10:15

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    ane3kaa wrote:
    Byłam wczoraj u hematologa. Lekarz powiedział mi, że na ostatnim zjeździe PTHiT ustalono nowe wytyczne dotyczące stosowania heparyny w ciąży. I wg tych ustaleń mutacje MTHFR i PAI nie mają wpływu na poronienia i posiadanie tych mutacji nie jest powodem do stosowania heparyny w ciąży. Jeśli istnieją dodatkowe czynniki ryzyka to wtedy można rozważyć wdrożenie leczenia, ale ogólnie ma się odchodzić od stosowania heparyny w taki sposób jaki miało to miejsce do tej pory.

    I jestem w punkcie 0.
    Dodatkowym czynnikiem ryzyka są wcześniejsze poronienia.

    Córka kwiecień 2015 <3 <3 <3
    4 Aniołki <3
    tb73upjyd8dymf6b.png
    "You know that place between sleep and awake, that place where you still remember dreaming? That’s where I’ll always love you. That’s where I’ll be waiting."
  • ane3kaa Koleżanka
    Postów: 49 2

    Wysłany: 18 października 2017, 10:44

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Niezależne czynniki ryzyka:
    Wiek > 40 lat (ryzyko wzrasta z wiekiem)
    Długotrwałe unieruchomienie
    Niedowład kończyn dolnych
    Przebyta żylna choroba zakrzepowo-zatorowa
    Urazy (szczególnie wielonarządowe, złamania miednicy, kręgosłupa,
    kończyn dolnych)
    Duże zabiegi operacyjne (szczególnie w obrębie jamy brzusznej,
    miednicy, kończyn dolnych)
    Choroba nowotworowa
    Radioterapia z powodu nowotworu
    Leczenie przeciwnowotworowe (chemioterapia, leczenie hormonalne,
    stosowanie inhibitorów angiogenezy)
    Ciąża i połóg
    Otyłość (BMI > 30 kg/m²)
    Niewydolność serca
    Zastoinowa niewydolność krążenia
    Zawał serca
    Udar mózgu
    Niewydolność oddechowa
    Zespół nerczycowy
    Zespoły mieloproliferacyjne
    Nocna napadowa hemoglobinuria
    Sepsa
    Posocznica
    Przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych
    Hormonalna terapia zastępcza
    Stosowanie selektywnych modulatorów receptora estrogenowego
    Cewnikowanie żył
    Choroby powodujące zaburzenia mechanizmów krzepnięcia
    krwi (trombofilie)
    Stosowanie leków stymulujących erytropoezę
    Żylaki kończyn dolnych
    Choroba Leśniewskiego-Crohna
    Wrzodziejące zapalenie jelita grubego
    Palenie tytoniu



    Wrodzone czynniki ryzyka:
    Obecność czynnika V Leiden
    Niedobór białka C
    Niedobór białka S
    Niedobór antytrombiny III
    Niedobór plazminogenu
    Niedobór czynnika XII
    Desfibrynogenemia
    Wzrost aktywności czynnika VII

    KIR nieobecne: 2DS1, -2DS5, 2DL5(gr.1) - Genotyp KIR BX
    NK: 15%
    MTHFR A1298 dodatnie heterozygota, PAI-1 dodatnie heterozygota, ANA1 dodatnie, Homocysteina 10,4, Hashimoto i niedoczynność tarczycy, problem z podwyższoną glukozą.
    3 poronienia: 9 tydzień,6 tydzień, 4 tydzień.
  • _Hope_ Autorytet
    Postów: 3381 4990

    Wysłany: 19 października 2017, 10:47

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    No cudnie. Czyli ciąża jest również czynnikiem ryzyka. W kazanie do kleksy jest profilaktyka zakrzepicy. Przy poronieniach i mutacjach heparyna jest taka profilaktyką.

    Córka kwiecień 2015 <3 <3 <3
    4 Aniołki <3
    tb73upjyd8dymf6b.png
    "You know that place between sleep and awake, that place where you still remember dreaming? That’s where I’ll always love you. That’s where I’ll be waiting."
  • ane3kaa Koleżanka
    Postów: 49 2

    Wysłany: 20 października 2017, 07:03

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    byliśmy wczoraj na aktywności komórek NK i genotypie KIR.... teraz czekamy na wyniki :)

    KIR nieobecne: 2DS1, -2DS5, 2DL5(gr.1) - Genotyp KIR BX
    NK: 15%
    MTHFR A1298 dodatnie heterozygota, PAI-1 dodatnie heterozygota, ANA1 dodatnie, Homocysteina 10,4, Hashimoto i niedoczynność tarczycy, problem z podwyższoną glukozą.
    3 poronienia: 9 tydzień,6 tydzień, 4 tydzień.
  • Katarina1 Znajoma
    Postów: 30 6

    Wysłany: 23 października 2017, 08:20

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Przy obu mutacjach nie zachodzę w ciążę, którą można potwierdzić. Zdarzają się prawdopodobnie bardzo wczesne poronienia mieszczące się w normalnej fazie lutealnej. Prowadzę obserwacje od ponad 10 lat i nigdy nie było pozytywnego testu ciążowego, pozytywnej bety, nic. O mutacjach wiem od kilku miesięcy i tak naprawdę dopiero teraz mam nadzieję, że to jest to. Mutacje są heterozygotyczne.
    W czasie stymulacji miałam zakrzepicę żył powierzchniowych, więc muszę mieć w pogotowiu heparynę, bo gen niestety jest już aktywny i nie pozwolę żadnemu lekarzowi odpuścić tego tematu.
    Wcześniej acard od owulacji - nie było rezultatu. Teraz acard cały cykl i w połowie lutealnej koniecznie muszę zrobić d-dimery. Nie wiem czy to coś da, ale jak się nie uda po 1 cyklu, to zaczynam heparynę od owulacji. Taka jest decyzja mojego lekarza. Poza tym z wynikami obecności tych genów mamy prawo do refundacji heparyny.
    Jeszcze jedna ciekawostka - heparynę kupowałam jako Clexane i miałam problem z dostaniem w aptekach, poza tym cena to ok 38zł. Podpowiedziano mi w aptece, że Neoparin to to samo a kosztuje niecałe 4zł.
    Mam cichą nadzieję, że po 10 latach zobaczę wreszcie 2 kreski na teście i dodatnią Betę HCG.
    Gdzie kupujecie P5P?

    starania od 2007 r i ani jednej ciąży
  • Katarina1 Znajoma
    Postów: 30 6

    Wysłany: 23 października 2017, 08:26

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    I jeszcze jedna sprawa. Informacja od mojej endokrynolog zajmującej się niepłodnością. W naszym przypadku nie wiadomo ile kwasu foliowego i np. B12 wchłania się z tego co podajemy w tradycyjnej formie. W związku z tym jeśli podajemy zmetylowane formy nie robimy wyników krwi ponieważ wyniki nie wskazują tego ile się przyswoi a jedynie poziom witamin krążących we krwi.
    Może wchłaniać się 10, 20, 50, 80% - tego nikt nie wie i nikt tego nie zbada. Jeśli homocysteina jest ok, to nie ma sensu wydawać pieniędzy na badanie b12 i kwasu foliowego w celu sprawdzenia co się dzieje.
    Jeśli u mężczyzny homocysteina jest podwyższona i pierwsze wyniki b12 wskazują na niedobór warto zbadać mutację mthfr. Mam taką sytuację u mojego męża i przy okazji najbliższych wyników krwi będziemy badać również jego.

    starania od 2007 r i ani jednej ciąży
  • ane3kaa Koleżanka
    Postów: 49 2

    Wysłany: 23 października 2017, 09:47

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Katarina1 wrote:
    Przy obu mutacjach nie zachodzę w ciążę, którą można potwierdzić. Zdarzają się prawdopodobnie bardzo wczesne poronienia mieszczące się w normalnej fazie lutealnej. Prowadzę obserwacje od ponad 10 lat i nigdy nie było pozytywnego testu ciążowego, pozytywnej bety, nic. O mutacjach wiem od kilku miesięcy i tak naprawdę dopiero teraz mam nadzieję, że to jest to. Mutacje są heterozygotyczne.
    W czasie stymulacji miałam zakrzepicę żył powierzchniowych, więc muszę mieć w pogotowiu heparynę, bo gen niestety jest już aktywny i nie pozwolę żadnemu lekarzowi odpuścić tego tematu.
    Wcześniej acard od owulacji - nie było rezultatu. Teraz acard cały cykl i w połowie lutealnej koniecznie muszę zrobić d-dimery. Nie wiem czy to coś da, ale jak się nie uda po 1 cyklu, to zaczynam heparynę od owulacji. Taka jest decyzja mojego lekarza. Poza tym z wynikami obecności tych genów mamy prawo do refundacji heparyny.
    Jeszcze jedna ciekawostka - heparynę kupowałam jako Clexane i miałam problem z dostaniem w aptekach, poza tym cena to ok 38zł. Podpowiedziano mi w aptece, że Neoparin to to samo a kosztuje niecałe 4zł.
    Mam cichą nadzieję, że po 10 latach zobaczę wreszcie 2 kreski na teście i dodatnią Betę HCG.
    Gdzie kupujecie P5P?

    Których genów mamy prawo do refundacji ?

    KIR nieobecne: 2DS1, -2DS5, 2DL5(gr.1) - Genotyp KIR BX
    NK: 15%
    MTHFR A1298 dodatnie heterozygota, PAI-1 dodatnie heterozygota, ANA1 dodatnie, Homocysteina 10,4, Hashimoto i niedoczynność tarczycy, problem z podwyższoną glukozą.
    3 poronienia: 9 tydzień,6 tydzień, 4 tydzień.
‹‹ 9 10 11 12 13 ››
Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zapisz się na newsletter:

Zainteresują Cię również:

Mięśniaki macicy - przyczyny, objawy, leczenie

Mięśniaki macicy mogą występować nawet u 3 na 4 kobiety, w dowolnym momencie życia. U kogo jednak występują najczęściej? Czy znane są przyczyny powstawania mięśniaków macicy? Jakie są najczęstsze objawy i co powinno skłonić do wizyty u lekarza?

CZYTAJ WIĘCEJ

Śluz szyjkowy, śluz z podniecenia, wydzielina z pochwy, upławy - jak odróżniać?

Śluz szyjkowy to bardzo ważny wskaźnik kobiecej płodności. Jak odróżniać poszczególne rodzaje śluzu? Czym różni się naturalny śluz szyjkowy od śluzu wynikającego z podniecenia? Czym są upławy i kiedy warto zgłosić się do lekarza? Jak zapisywać poszczególne rodzaje śluzu w aplikacji OvuFriend? 

CZYTAJ WIĘCEJ

4 składniki diety wspierające owulację!

Problemy z owulacją są bardzo częstą przyczyną trudności z zajściem w ciążę. Dowiedz się, jak za pomocą diety możesz wesprzeć jajeczkowanie! Poznaj, które składniki diety mogą pozytywnie wpływać na owulację, a które mogą przyczyniać się do niepłodności owulacyjnej. Poznaj propozycje propłodnościowych posiłków od Ani i Zosi z Akademii Płodności! 

CZYTAJ WIĘCEJ