X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]
Forum Starając się - ogólne Staraczki z Francji
Odpowiedz

Staraczki z Francji

Oceń ten wątek:
  • eM80 Autorytet
    Postów: 568 451

    Wysłany: 26 lutego 2019, 14:59

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    EllaDe na pewno bedzie wszystko dobrze :) , daj znac w piatek :)

    Ja wlasnie hiszpanie od poczatku bralam pod uwage ze wzgledu na latwy dojazd no i maja super opinie, ale zaczelam tam dzwonic ( 3 kliniki obdzwonilam) , co sie okazalo ze na ich stronach (zreszta na stronach wszystkich klink) ten cennik jaki maja podany ni jak sie ma do rzeczywistych kosztow, po podliczeniu obowiazkowych procedur ( jak mrozenie nasienia, mrozenie zarodkow, hodowla zarodkow do 5 doby, kolejny tranfer , badania koniecznie do zakwalifikowania , ceny lekow ktorych cennik nie uwzglednia itp) cena z 6 tys euro urosla do 8 tys conajmniej w IVI barcelone jeszcze wiecej , to dla mnie zawrotne koszta. Dzwonilam tez do Czeskich klinik , tam sytuacja wyglada lepiej bo dokladny cennik z uwzglednieniem wszystkiego to 5.800 tys euro , ale nie odpowiada mi ze lekarz nie mowi po francusku/polsku, moze bym znalazla po angielsku jakby poszukac (jedynie koordynator ktory jest na pierwszej wizycie), no i kwestia dawstwa tez mi tam nie odpowiada , choc faktycznie przy takiej "polityce" szanse na powodzenie sa najwieksze. Dlatego tez zdecydowalam sie na Polske , gdzie cena to max 4 tys euro juz ze wszystkim plus dojazdy w to wyliczylam i jest kontakt z lekarzem co dla mnie jest bardzo wazne.

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 26 lutego 2019, 15:01

    38 lat, starania od 2013
    2016 - amh 0.97, miesniaki , hashimoto
    2017, 4x IUI nieudane, amh 0.76
    2018, kumulacja komórek x2
    2018.07, amh 1.13, wrzesien 1 ICSI :(
  • EllaDe Autorytet
    Postów: 728 564

    Wysłany: 26 lutego 2019, 16:09

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Kurczę, eM80, 8k w hiszpanii to rzeczywiście drogo. Ale czy aby na pewno dobrze policzyłaś, ile cię to wyniesie w Polsce? Ostatnio na innym wątku była na ten temat dyskusja, i praktycznie nikt się nie zamknął w 20000pln na własnych komórkach. Kiepsko to wygląda z lekami, za które się płaci w całości no i wszystkie `opcje`, które proponują kliniki.
    anyway, będę Ci kibicować by się udało!
    Taka mała prywata... znalazłaś jakieś bilety powrotne poniżej 220euro/os? Ostatnio szukałam i nic nie znalazłam (no może jakieś ryanairy, czy inne wizzairy przez londyn by się znalazły, ale z czasem przesiadki było kiepsko).

    niepłodność idiopatyczna
    2017 - 3x IUI :(
    2019 - IVF
    - 28.01 transfer - [*] 8 tydzień
    - 25.06 crio - mamy serduszko! - > mamy synka!
    2022 - nieudany transfer mrozaczka
  • eM80 Autorytet
    Postów: 568 451

    Wysłany: 26 lutego 2019, 17:37

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    tak , jesli chodzi o procedure na swoich komorkach leki sa drogie , srednio 5 tys zl , ja zawsze mialam rachunki na prawie 2 tys euro bo maksymalne dawki bralam , jesli lekara bedzie chciala robic na moich komorkach to ja w lodowce mam jeszcze leki na pelna procedure a nawet wiecej (tak jakos mi pozostawalo z tych przepisanych na IUI , gdzie musialam przerwac stymulacje ze wzgledu na endometrium , pozniej za szybko mi komorki rosly i zostalo mi sie sporo tego w sumie z 8 stymulacji) . Jesli chodzi o FIV z KD tu ceny zazwyczaj tez sa wieksze i w Polskich klinikach od 17 tys do 25 w zaleznosci od 'opcji' (w tym gwarancji zarodkow) , ja wybralam komorki z banku komorek ( nie ze wzgledu na cene ) i to wychodzi sie okazuje duuuzo taniej ( koszta dochodza jak ma sie wybor dawczyni i dopiero jest przed calym procesem stymulacji itd - ja tego nie chcialam) , place 4 tys zl za procedure ( w tym jest transfer plus cala praca w laboratorium i wizyty lekarskie w sumie tylko dwie bo reszte bede musiala miec tu na miejscu) plus koszt komorek (8 tys) i koszt badan (2 tys zl według cennika i tego co mam w papierach ze musi byc zrobione) wychodzi 14 tys zl. Takie dostalam zestawienie kosztow a ile faktycznie wyjdzie , przewiduje ze moze cos wiecej. Ubezpieczenie we francji moze zwrocic max 1.500 euro, taki jest realny koszt transferu plus pracy lab , bez badan i lekow. Nie wiem skad sie w Hiszpani zrobily te ceny , ale nawet FIV na swoich komorkach jest tam za okolo 5 tys euro a juz KD za 6-7 PLUS leki do stymulacji , powiedzieli ze 1.5 tys euro (tego w cenniku na stronie nie uwzgledniaja)

    co do lotow to znalazlam (akurat na poniedzialek , ale i na piatek tez ta sama cena byla) do warszawy za 343 euro w obie strony dla 2 osob bez bagazu , tj lufthansa przez bruksele , okolo 5h z przesiadka z samego ranca zeby na 12 byc w wawie powrotny o okolo 17:30. Kupowalam na poczatku lutego , wiec z 1.5 miesiecznym wyprzedzeniem :) , to jeszcze w miare te ceny.

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 26 lutego 2019, 17:48

    EllaDe lubi tę wiadomość

    38 lat, starania od 2013
    2016 - amh 0.97, miesniaki , hashimoto
    2017, 4x IUI nieudane, amh 0.76
    2018, kumulacja komórek x2
    2018.07, amh 1.13, wrzesien 1 ICSI :(
  • EllaDe Autorytet
    Postów: 728 564

    Wysłany: 26 lutego 2019, 17:48

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    eM80 - jakby Ci się udało robić na swoich, to mam jedno opakowanie cetrotide i kilka fiolek decapeptyl (czy jakoś tak), niewiele, ale jakbyś potrzebowała to daj znać. :)

    acha, i jakbyś kupowała leki w Polsce, to pomyśl o bagażu rejestrowanym, bo do takich ilości strzykawek i igieł mogą się przyczepić na lotnisku ;)

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 26 lutego 2019, 17:50

    eM80 lubi tę wiadomość

    niepłodność idiopatyczna
    2017 - 3x IUI :(
    2019 - IVF
    - 28.01 transfer - [*] 8 tydzień
    - 25.06 crio - mamy serduszko! - > mamy synka!
    2022 - nieudany transfer mrozaczka
  • Evli Autorytet
    Postów: 3810 2516

    Wysłany: 1 marca 2019, 11:03

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    EllaDe kciuki za wizytę !! Daj znać po :)

    2019 👧🏼 [*]6mż
    2020 👧🏼🌈
    2022 👦
  • EllaDe Autorytet
    Postów: 728 564

    Wysłany: 2 marca 2019, 10:35

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Hej Evli, w sumie niczego się wczoraj nie dowiedziałam. Jak lekarka usłyszała, że na 6/03 mam wizytę u speca od usg, to stwierdziła, że lepiej poczekać na niego. Tak, że nadal siedzę w niepewności, czy wszystko ok. Za to opowiedziała mi wszystko o badaniach, karcie ciąży etc. tak, że jeszcze 5 dni muszę się poniecierpliwić.

    niepłodność idiopatyczna
    2017 - 3x IUI :(
    2019 - IVF
    - 28.01 transfer - [*] 8 tydzień
    - 25.06 crio - mamy serduszko! - > mamy synka!
    2022 - nieudany transfer mrozaczka
  • Evli Autorytet
    Postów: 3810 2516

    Wysłany: 2 marca 2019, 10:42

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ah to trochę dziwne że Cię nie zbadała ;) No ale 6 tuż tuż :)

    2019 👧🏼 [*]6mż
    2020 👧🏼🌈
    2022 👦
  • ams Autorytet
    Postów: 744 570

    Wysłany: 5 marca 2019, 11:04

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Hej hej !
    Dziewczyny wpadlam tylko,zeby przeslac Wam wirtualne usciski !! Zeszly tydzien spedzilam w Polsce - pierwsza podroz sama z Szarlotka zaliczona. Bylo ok, ale przy wylocie z Polski mogloby byc lepiej.... Nikt mi nie pomogl z wozkiem ... masakra.


    Szarlotka to maly lobuz stad moja nieobecnosc...

    Trzymam kciuki za Was Laski ! Jak Szefowa mi pozwoli na wiecej to napisze i przeczytam zalegle posty.

    Buzka !

    Evli lubi tę wiadomość

    Od 22.10.2018 o 2H10 szczesliwa Mamusia malutkiej Charlotte <3
  • Evli Autorytet
    Postów: 3810 2516

    Wysłany: 5 marca 2019, 13:08

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    No coś cicho się zrobiło ostatnio :(
    Olcia obstawiam że już urodziłaś ;D

    Ams współczuje przygód z wózkiem, eh ci ludzie..

    EllaDe czekamy jutro na wieści :)

    Basia co tam u Ciebie, pewnie już też po mału na szpilkach siedzisz ;D

    U mnie bez zmian. Wyników biopsji nadal nie mam :( Tzn.bylam w tamtym tyg w szpitalu, bo secu odrzuciło mi zwrot pieniędzy za biopsje- jeśli chodzi o zwrot to z każdym urzędem trzeba się nawalczyc grr- i powiedzieli mi że narazie nic nie znaleźli teraz robią ostatnie badanie ACPA szukają mikro ubytków w chromosomach, które nie jest wykrywalne w podstawowym badaniu kardiotypu. Mam nadzieje że do 12 marca, gdzie mam wizytę w szpitalu w końcu się cos wyjaśni, bo czas mija i będzie coraz ciężej, jeśli będzie trzeba podjąć TĄ decyzje :( :(
    Tymczasem zmykam do polskiego sklepu bo kapusty kiszonej mi się chce !

    Bisous

    2019 👧🏼 [*]6mż
    2020 👧🏼🌈
    2022 👦
  • olcia77 Autorytet
    Postów: 510 312

    Wysłany: 5 marca 2019, 18:30

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Hej dziewczyny! Przepraszam za moja nieobecnosc, ostatnio odcielam sie troszke od internetu. Koncze przygotowania, pranie i prasowanie bo co chwile nowe ciuszki dochodza do szafy malego :) moj mial troche wolnego to spedzilismy wspolnie czas.
    Evli jeszcze sie tocze :) juz mi troszke ciezko, ale czuje sie dobrze. Bylam dzis u ginekologa, szyjka zamknieta, glowka nie jest jeszcze nisko osadzona. Takze jeszcze pewnie poczekam, oby tylko maly psikusa nie zrobil i nie siedzial za dlugo bo nie chcialabym zeby wywolywali mi porod po terminie... obawiam sie tego. Dokuczaja mi skurcze szczegolnie wieczorami takie dosc silne czasami ze tchu brak, ale sa nieregularne i zaraz mijaja. Takze macica cwiczy. Takze maly wychodz juz niedlugo :)
    Evli rzeczywiscie bardzo dlugo to trwa, takie czekanie w niepewnosci jest najgorsze. Mam nadzieje ze wszystko sie wyjasni do nastepnej wizyty w szpitalu. I mam nadzieje ze beda to dobre wiesci.

    niedoczynnosc tarczycy

    4.04.2018- [*] moj aniolek 5 tydz.

    28.03.2019- Kordian❤️
    10.05.2021- Dawid❤️
  • Neytiri Autorytet
    Postów: 649 387

    Wysłany: 5 marca 2019, 18:52

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Hej dziewczyny,
    nie wiem czy mnie jeszcze pamietacie ;)
    Jakis czas temu postanowilam sobie zrobic przerwe od forum i musze przyznac, ze bardzo mi to pomoglo, przynajmniej na glowe, bo w ciazy jak nie bylam, tak nie jestem ;)
    W kwietniu minie rok odkad sie staramy, dlatego postanowilam isc do lekarza. Jutro mam wizyte u ginekologa i jestem ciekawa co mi powie. Chcialabym, zeby zlecil mi podstawowe badania, bo chce wiedziec na czym stoimy.
    Podczytuje Was regularnie!

    Evli, z zapartym tchem sledze twoje wpisy, mam nadzieje, ze niedlugo wszystko sie wyjasni...
    EllaDe, tak sie ciesze, ze sie udalo! Czekam na twoje usg :) Wyszlo na to, ze wizyte u gino mamy tego samego dnia :)
    olcia i basia, dla was dziewczyny to juz ostatnia prosta i niedlugo bedziecie tulic swoje okruszki <3

    EllaDe, ams lubią tę wiadomość

    Starania o pierwsze dziecko od 05/2018
    Obustronna niedrożność jajowodów. Nieudana laparoskopia. AMH 1,1.
    ✖️01/2020 I IVF - stymulacja przerwana - brak pęcherzyków
    ✖️07/2020 II IVF - 7 zarodków - wszystkie padły, brak transferu
    ✖️10/2020 III IVF IMSI - 2 zarodki - przetrwał jeden… transfer 3-dniówki - Beta <1
    ✖️03/2021 IV IVF IMSI - 5 zarodków - przetrwały 2… transfer 2x 3-dniówki - Beta <1
    ZMIANA KLINIKI 🇨🇿
    ▪️05/2021 IVF z KD
    ▪️09/2021 mamy 3 blastki ❄️❄️❄️
    ▪️25/10/2021 transfer ❄️ 4AA - 14dpt Beta <2
    Przerwa na odpoczynek i dodatkowe badania
  • Basia92 Autorytet
    Postów: 432 257

    Wysłany: 6 marca 2019, 12:42

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    hej dziewczyny ... :) u mnie juz 34 tydzień ...i masakra ciagle bym spała .. sa takie noce( jak dziś) ze wstawałam co godzine bo malutka tak sie rozpycha że aż boli ;o i jeszzce ta pogoda dobija....a tak to czujemy sie dobrze i wyczekujemy malutkiej :):)

    3jgx3e3kp6bjpxg3.png
  • EllaDe Autorytet
    Postów: 728 564

    Wysłany: 6 marca 2019, 18:40

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Update ode mnie: Kropek ma 6 tygodni I jest malusineki. Jest serduszko. :)

    Neytiri - co uslyszalas od gina??

    ams, eM80 lubią tę wiadomość

    niepłodność idiopatyczna
    2017 - 3x IUI :(
    2019 - IVF
    - 28.01 transfer - [*] 8 tydzień
    - 25.06 crio - mamy serduszko! - > mamy synka!
    2022 - nieudany transfer mrozaczka
  • Basia92 Autorytet
    Postów: 432 257

    Wysłany: 6 marca 2019, 18:47

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Gratulacje Kochana!!:) w koncu się doczekałaś! super wiadomość :) dbajcie o siebie!!!:)

    EllaDe lubi tę wiadomość

    3jgx3e3kp6bjpxg3.png
  • Evli Autorytet
    Postów: 3810 2516

    Wysłany: 6 marca 2019, 18:52

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    EllaDe cudownie ♥️

    Neytiri daj znać po wizycie :)

    Olcia a Ty jednak jeszcze w dwupaku ;D Cierpliwości jeszcze troszke i mały będzie z Wami :)

    Basia korzystaj i spij jak najdłużej :) Szkoda że to tak na zapas nie można odpocząć ;D

    EllaDe lubi tę wiadomość

    2019 👧🏼 [*]6mż
    2020 👧🏼🌈
    2022 👦
  • Neytiri Autorytet
    Postów: 649 387

    Wysłany: 6 marca 2019, 20:15

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    EllaDe, super!! Cudna wiadomosc :) kiedy kolejne usg?

    Moja wizyta tez ok. Moj gin zareagowal od razu i pochwalil, ze przyszlam. Metode termiczno-objawowa uznal za przezytek ubieglego wieku ;) powiedzial, ze mam sobie tym glowy nie zawracac.
    Na usg wszystko w porzadku, endometrium w normie, pecherzyk ladny (jestem przed sama owulacja), wiec mamy dzialac dzisiaj ;)
    Zlecil mi badania hormonow (fsh, lh, estradiol, amh), badanie droznosci jajowodow i spermogram dla meza. Mam przyjsc z wynikami i zobaczymy co dalej.

    EllaDe, eM80 lubią tę wiadomość

    Starania o pierwsze dziecko od 05/2018
    Obustronna niedrożność jajowodów. Nieudana laparoskopia. AMH 1,1.
    ✖️01/2020 I IVF - stymulacja przerwana - brak pęcherzyków
    ✖️07/2020 II IVF - 7 zarodków - wszystkie padły, brak transferu
    ✖️10/2020 III IVF IMSI - 2 zarodki - przetrwał jeden… transfer 3-dniówki - Beta <1
    ✖️03/2021 IV IVF IMSI - 5 zarodków - przetrwały 2… transfer 2x 3-dniówki - Beta <1
    ZMIANA KLINIKI 🇨🇿
    ▪️05/2021 IVF z KD
    ▪️09/2021 mamy 3 blastki ❄️❄️❄️
    ▪️25/10/2021 transfer ❄️ 4AA - 14dpt Beta <2
    Przerwa na odpoczynek i dodatkowe badania
  • Evli Autorytet
    Postów: 3810 2516

    Wysłany: 6 marca 2019, 20:31

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Neytiri eee to lekarz konkretny! Plan niezły :)

    2019 👧🏼 [*]6mż
    2020 👧🏼🌈
    2022 👦
  • EllaDe Autorytet
    Postów: 728 564

    Wysłany: 6 marca 2019, 20:43

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Neytiri, no to ruszasz z kopyta! Będzie dobrze! Jak tam nowy domek?

    Kolejne usg będzie tym `usg pierwszego trymestru` i w sumie będę miała dwa (dla pewności) u dwóch różnych lekarzy. to będzie 10 i 17 kwietnia.

    Pozatym z opisu dzisiejszego usg i rozmowy z lekarzem, dowiedziałam się jeszcze paru innych ciekawych rzeczy, niektóre w sumie podejrzewałam:
    - jak zobaczył moje jajniki, to powiedział od razu, że miałam hiperstymulację (to podejrzewałam). Jajniki nadal są wielkie (co wyjaśnia dlaczego się skręcają przy każdym moim kichnięciu)
    - Kropek nie był zdecydowany, czy się zadomowić (co podejrzewałam, niska beta 10 dni po transferze i szybki przyrost dopiero w trzecim tygodniu), dlatego mam `dopiero` 6 tydzień, a nie 7 co by wynikało z daty transferu
    - mam się niebawem spodziewać różowo-brązowego plamienia, bo mam jakiś płyn w macicy, który będzie chciał sie uwolnić, ale nie zagraża w żaden sposób Kropkowi.

    niepłodność idiopatyczna
    2017 - 3x IUI :(
    2019 - IVF
    - 28.01 transfer - [*] 8 tydzień
    - 25.06 crio - mamy serduszko! - > mamy synka!
    2022 - nieudany transfer mrozaczka
  • Neytiri Autorytet
    Postów: 649 387

    Wysłany: 7 marca 2019, 09:25

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    EllaDe, to czekamy do kwietnia :) fajnie, ze sie tyle dowiedzialas, dzieki temu jak zobaczysz plamienie bedziesz spokojniejsza :) domek super, niestety mielismy czas wykonczyc tylko parter.. gore zostawiamy na pozniej. Moze jak zajde w ciaze to moj maz sie zmobilizuje ;)

    ja wtedy tez bede robic wszystkie badania, ten cykl juz odpuszczam. Musze tez podleczyc infekcje. Wczoraj podzialalismy zgodnie z zaleceniami lekarza, ale niestety czulam dyskomfort. To wszystko zasluga antybiotykow, ktore bralam w lutym :(

    Evli, wciaz bez wiesci?

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 7 marca 2019, 09:27

    Starania o pierwsze dziecko od 05/2018
    Obustronna niedrożność jajowodów. Nieudana laparoskopia. AMH 1,1.
    ✖️01/2020 I IVF - stymulacja przerwana - brak pęcherzyków
    ✖️07/2020 II IVF - 7 zarodków - wszystkie padły, brak transferu
    ✖️10/2020 III IVF IMSI - 2 zarodki - przetrwał jeden… transfer 3-dniówki - Beta <1
    ✖️03/2021 IV IVF IMSI - 5 zarodków - przetrwały 2… transfer 2x 3-dniówki - Beta <1
    ZMIANA KLINIKI 🇨🇿
    ▪️05/2021 IVF z KD
    ▪️09/2021 mamy 3 blastki ❄️❄️❄️
    ▪️25/10/2021 transfer ❄️ 4AA - 14dpt Beta <2
    Przerwa na odpoczynek i dodatkowe badania
  • EllaDe Autorytet
    Postów: 728 564

    Wysłany: 7 marca 2019, 09:58

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Neytiri - podkuruj się w tym cyklu i do nowego podejdź na luzie. Co do badań, to te hormonalne robi się na początku cyklu - między drugim a piątym dniem, więc miej to na uwadze, i jeśli jest prolaktyna to trzeba być naczczo. Na badanie jajowodów też się umów, bo do tego potrzeba i gina i technika i maszyny, i na poczatku cyklu też się je robi (o ile dobrze pamiętam), więc miej to na uwadze :) Ale może zaliczysz wpadkę w marcu :)

    niepłodność idiopatyczna
    2017 - 3x IUI :(
    2019 - IVF
    - 28.01 transfer - [*] 8 tydzień
    - 25.06 crio - mamy serduszko! - > mamy synka!
    2022 - nieudany transfer mrozaczka
‹‹ 81 82 83 84 85 ››
Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zapisz się na newsletter:

Zainteresują Cię również:

Wybór dawczyni komórki jajowej – o czym warto pamiętać?

Odkryj kluczowe aspekty wyboru dawczyni komórki jajowej i dowiedz się wszystkiego o procedurze in vitro z wykorzystaniem komórki jajowej dawczyni lub nasienia dawcy. Jak to dokładnie działa? Gdzie i w jaki sposób można znaleźć odpowiednią dawczynię? Rozmawiamy z lek. med. Włodzimierz Sieg z Kliniki INVICTA, który opowiedział nam również o innowacyjnym narzędziu wykorzystującym algorytm machine learning (AI) do doboru fenotypowego pomiędzy biorcami a dawcą komórek. 

CZYTAJ WIĘCEJ

14 zasad dobrego odżywiania podczas starania - co i jak jeść, aby szybciej zajść w ciążę

Odpowiednia dieta płodności może nie tylko polepszyć twoje zdrowie i dobre samopoczucie, ale również wspomóc twoją płodność oraz zapewnić zdrowy rozwój twojego dziecka jak już zajdziesz w ciążę. Co zatem oznacza „odpowiednia dieta”? Znajdziesz tutaj 14 wskazówek, które pomogą Ci lepiej zaplanować posiłki.

CZYTAJ WIĘCEJ

Histeroskopia skuteczna metoda diagnostyki i leczenia niepłodności

Histeroskopia to metoda, która pozwala wykryć i wyleczyć niektóre przyczyny niepłodności: polipy macicy, zrosty, mięśniaki. Histeroskopia diagnostyczna czy histeroskopia zabiegowa - kiedy warto zdecydować się na zabieg?  Jak wygląda histeroskopia? W którym momencie cyklu wykonuje się zabieg? Jakie mogą być skutki uboczne? 

CZYTAJ WIĘCEJ