Cześć,
przekopiuję wam moją korespondencję z ZUSem. W skrócie wygląda to tak, że do listopada na pewno wszystko działa na starych zasadach. Najwcześniej w listopadzie może wejść w życie nowa ustawa, ale coś wątpię, żeby tak szybko weszła.
I teraz tak - opłaciłam 1 najniższą składkę, zamierzam zapłacić 3 najwyższe i iść od listopada na L4. L4 wyliczą mi na starych zasadach, więc wysokie. Jak mi wyliczą macierzyński w styczniu - tego nie wiem i mogę się tylko modlić żeby wciąż obowiązywały nowe zasady...
Dzień Dobry,
w odpowiedzi na Pani pytanie wyjaśniam, że podstawę wymiaru zasiłku stanowi przeciętny miesięczny przychód ( podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe) za 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzający miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (lub poród przy zasiłku macierzyńskim) lub za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia - jeśli niezdolność do pracy powstała przed upływem 12 miesięcy kalendarzowych ubezpieczenia. Otrzymaną kwotę przeciętnego miesięcznego przychodu pomniejsza się o 13,71 % składek. Następnie otrzymaną kwotę dzielimy na 30 i mnożymy przez 100% zasiłek chorobowy w okresie ciąży, 80% zasiłek macierzyński lub 60%. w zależności od tego jaki jest to rodzaj zasiłku Jest to stawka dzienna zasiłku chorobowego, którą mnoży się przez liczbę dni zasiłku i otrzymujemy zasiłek brutto, od którego odprowadzana jest zaliczka na podatek dochodowy w wysokości 18 %.
Powyżej został przedstawiony sposób wyliczenia podstawy do zasiłku obowiązujących przepisów. Nie posiadamy wytycznych na dzień dzisiejszy w jaki sposób będzie wyliczana podstawa do zasiłków.
Zapraszam do ponownego kontaktu w terminie późniejszym.
Jednocześnie informuję, że planowany termin wejścia w życie przepisów po zmianie to od czwartego miesiąca po podpisaniu. Zatem jeśli Ustawa została podpisana w lipcu to miesiąc, w którym mogłaby obowiązywać to listopad.
Dziękujemy za kontakt z nami.
Pozostajemy do Pani dyspozycji.
Mala_Czarna_89 lubi tę wiadomość
Mala_Czarna_89 lubi tę wiadomość