Kwietniówki 2015 :)
-
WIADOMOŚĆ
-
nick nieaktualny
-
U nas wcale nie jest latwiej, a wrecz codziennie o 17 ktos mi podmienia endzela na marude! Cyrk przy cycku taki, ze tylko jak karmie chodzac, to jest dobrze i tak wygladaja ostatnie 2 dzienne karmienia... choc wczoraj nietypowo bylo wieczorne ok 21, bo po tym o 19 pospala 20min i sie rozbudzila i zaczela tak szalec i swirowac ze szczescia chyba, ze jestesmy oboje z mezem z nia... zaczepiala, gadala, smiala sie, biegala girkami... no swirek maly!
-
Gratuluje kolejnych miesiecy dzidziusiow
U nas od 3 miesiaca bylo coraz lepiej teraz kolek prawie w ogole nie mamy choc czasem rewolucje brzuszkowe chwilowe sie pojawiaja .
My mamy dzisiaj o 16 usg bioderek kontrola mam nadzieję że będzie dobrze boje sie...
musze isc tam sama i juz to widze ja sierota i rozwyty Adas xd i mama nie umiejaca uspokoic hehe aaaa
A ja dostałam dzisiaj 3 okresze tez dzisiaj musia przyjsc no ale regularny nawet hehe ciekawe jak dalej bedzie.
Pozdrawiam
Aaa i trzymanie glowki tak jak Amy codziennie probowalismy po troszeczke az w koncu zalapal i teraz ladnie podnosi -
nick nieaktualny
-
Nie wiedziałam jak się zabrać dokładnie za rozszerzanie diety po 6-mcu, więc napisałam do Bobovity o poradę. Odpisali mi bardzo wyczerpująco. Wrzucę też tutaj, może którejś z was też się przyda.
Moje pytanie:
Witam! Czy mogliby Państwo rozwiać moje wątpliwości dotyczące rozszerzania diety malucha?
Syn jest tylko na moim mleku i chciałabym aby tak zostało do ukończenia przez niego 6 miesiąca życia. Czy od 7 miesiąca powinnam już codziennie podawać zupkę jarzynową czy zacząć od podawania przetartych warzyw (marchewki, jabłka itp.) w odstępach kilkudniowych. Jeśli tak, to czy w dni przerwy ma być nadal na samym mleku? I co z glutenem? Czy w takim wypadku rozpocząć ekspozycję równocześnie z wprowadzaniem nowych posiłków czy wcześniej? Czy powinnam podawać gluten codziennie przez dwa miesiące?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Ich odpowiedź:
Dzień dobry Moniko,
Miło mi, że napisałaś.
Rzeczywiście jest tak, iż dzieci karmione wyłącznie piersią mogą poznać smak posiłków stałych dopiero kiedy ukończą 6-ty miesiąc życia, a do tego czasu tylko pierś im będzie wystarczała. Jednak Maluch pokazuje swoją gotowość do spróbowania nowych smaków - obserwuje osoby jedzące posiłki, otwiera buźkę, wkłada paluszki, ssie, mlaszcze, przełyka ślinę. Jeśli zauważasz u Synka takie odruchy, to jest to znak, że możesz zacząć przygodę z nowymi pokarmami, bo Maluszek jest na to gotowy i chętny J. Ale jeśli nie widzisz takich objawów to możesz jeszcze się wstrzymać z podawaniem posiłków stałychOczywiście w dalszym ciągu podawaj pierś na żądanie.
Zwykle zalecana kolejność rozszerzania jadłospisu jest taka:
- pierwsze dwa tygodnie same warzywa (jeden smak dziennie, zacznij od 2-3 łyżeczek i każdego dnia zwiększaj ilość obserwując reakcję dziecka, po 2-3 dniach wprowadź kolejny smak);
- w trzecim tygodniu warzywa + owoce;
- po około miesiącu od rozpoczęcia rozszerzania jadłospisu o posiłki jarzynowe - wprowadzamy mięso (później również rybę) i podajemy je od tej pory codziennie;
- kiedy maluszek zjada regularnie, każdego dnia - obiadki i deserki w objętości pełnego słoiczka (ok. 125g), wprowadzamy kaszki, sporządzone według przepisu na opakowaniu - podawane łyżeczką, jako osobny posiłek. W tym wieku możesz podać jedną porcję kaszki/kleiku, czyli ok 150 ml.
Rozszerzanie diety najlepiej rozpocząć od warzyw (marchewka, kalafior, brokuł, ziemniaczek). Nie są tak słodkie jak owoce i jeśli zaproponujesz je w pierwszej kolejności, nie będziesz musiała później przekonywać do nich Maluszków. Pamiętaj jednak, że jeśli nie masz pewności skąd pochodzą warzywa z których korzystasz, lepiej wybrać gotowe dania w słoiczkach stosowne do wieku dziecka. Może być to np. marchewka z serii "Pierwsza łyżeczka" BoboVita lub zupka jarzynowa BoboVita.
Owoce mają smak bardziej atrakcyjny dla niemowlęcia niż smak warzyw, dlatego doradzamy właśnie od warzyw rozpoczynać rozszerzanie diety. Ponad to owoce podaje się w niewielkich ilościach, tylko jako przekąskę między posiłkami pod preferowaną formą (jako sok, deser lub mus). Początkowa dawka dla najmłodszych to 60 ml soku albo 1/2 słoiczka deserku. Potem stopniowo zwiększaj ilość podanych owoców, jednak nie przekraczając dawki 150 g/ml dziennie. Również możesz skorzystać z owoców z serii "Pierwsza łyżeczka" BoboVita.
Kleiki i kaszki stanowią głównie źródło energii w niemowlęcej diecie. Trzeba więc kontrolować dzienną podaż, aby nie doprowadzić do nadmiernego tycia Maluszka. Chociaż w ofercie kaszek są propozycje dla najmłodszych - "po 4.mies" - to, w praktyce, kaszkę na posiłek wprowadza się wtedy, gdy wzrasta aktywność maluszka (ochoczo pełza i przewraca się z brzuszka na plecy i odwrotnie, próbuje raczkować) - w 7-8-mym miesiącu. Jednak jeśli Maluszek nie sygnalizuje potrzeby jedzenia kaszki, a przyrosty masy ciała są prawidłowe, to nie musisz podawać jej wcale.
Zachęcam do zarejestrowania się na stronie www.bobovita.pl. Po zalogowaniu się i wypełnieniu danych Twoich i Maluszka będziesz miała możliwość zamówienia poradnika żywienia małego dziecka zawierającego Plan 5 Kroków rozszerzania diety
Nowe zalecania z 2014 roku mówią, iż gluten wprowadzamy jak każdą inną nowości. Gluten wprowadzamy między 4, a 6-tym miesiącem życia. Najlepiej jest przez około miesiąc dodawać do wybranego posiłku niewielką ilość produktu glutenowego, np. 2-3 małe łyżeczki kaszki glutenowej (w postaci proszku), tak aby sprawdzić tolerancję Maluszka na gluten.
Ponieważ karmisz mlekiem z piersi do wprowadzenia glutenu zalecamy bezmleczne kaszki, aby bez potrzeby nie wprowadzać mleka modyfikowanego do diety Maluszka - kaszkę mannę o smaku owocowym BoboVita lub kaszkę 7 zbóż z jabłkami i śliwkami BoboVita. Taką kaszkę możesz wymieszać ze swoim mlekiem i podać Maluszkowi podczas posiłku, możesz również rozrobić kaszkę z odrobiną wody i podać łyżeczką przed posiłkiem lub dodać do poznanych już warzyw, oczywiście wtedy kiedy zaczniesz już podawać takie warzywa.
Oczywiście, możesz użyć wskazanych kaszek pomimo informacji na opakowaniu o przeznaczeniu po 6 miesiącu, gdyż teraz nie podajesz pełnego posiłku, a jedynie niewielką ilość celem oswojenia.mf, Ksawa, Gosha, Aguś86, Ulka84, lysinka, mimka84, Auro, Agusiek89 lubią tę wiadomość
-
nick nieaktualny
-
Angela, bardzo dziękuję za wklejenie linków.
Ten pierwszy filmik jakbym na moją Anielkę patrzyła - wlasnie tak przekręca główkę
ten drugi filmik - podobnie ćwiczyłam ze starszym ...
Oba filmy są rewelacyjne i na pewno będę z nich korzystać, jeszcze raz dzięki
Mantissa,
również dziękuję z wklejenie tego listu -bardzo klarownie opisane co robić,
-
Angela, bardzo dziękuję za wklejenie linków.
Ten pierwszy filmik jakbym na moją Anielkę patrzyła - wlasnie tak przekręca główkę
ten drugi filmik - podobnie ćwiczyłam ze starszym ...
Oba filmy są rewelacyjne i na pewno będę z nich korzystać, jeszcze raz dzięki
Mantissa,
również dziękuję z wklejenie tego listu -bardzo klarownie opisane co robić,
-
Moja Anielka skończyła już 3,5 miesiąca i tez zrobiła się jakaś marudna,
jak jest zmęczona to strasznie płacze, budzi się często ...
ale wyczytałam że między 14 a 19 tygodniem może być kolejny skok rozwojowy.
My jesteśmy w 16 tygodniu życia więc obstawiam że to to i nie pozostaje mi nic innego jak przeczekać.
-
Na basenie całkiem fajnie. "Plywalismy" 25 minut z czego pierwsze 15 był przytulony do mamy albo ns ramieniu. W takim brodziku 1,1 m z nim spacerowalam, później pływał na pleckach trzymany od dołu. Ale buzki bałam się zamaczac, żeby się nie zrazil. Zastanawiam się nad tym kolnierzem do pływania.
-
Shimmer, jeszcze nie wiem jak ćwiczyć bo na rehabilitację musimy się zarejestrować. Dziś podczas szczepienia lekarka rodzinna uświadomiła mi, że na nfz na rehabilitację na cito trzeba i tak czekać ok 3 mies, więc to za długi okres aby tyle zwlekać. Jutro pójdę zarejestrować a i tak będzie trzeba za pewne zapłacić za prywatne aby było szybciej.
Tomek waży już 7 kg. Przybiera po 1 kg na miesiąc od urodzenia. Klocek z niego;-)
Mantissa fajnie, że wstawiłaś ten list. Trzeba go sobie będzie gdzieś zapisać, żeby skorzystać w odpowiednim czasie:-)Wiadomość wyedytowana przez autora: 16 lipca 2015, 12:01
-
nick nieaktualnyAlicja niestety na nfz to chyba na wszystko się czeka.
Ja jestem zadowolona z osrodka do którego zostaliśmy przez pediatre wysłani tam cały kompleks , neurolog psycholog logopeda pediatra rehabilitant itp
To na nfz a czeka się o wiele szybciej do tego neurologa ktory jest w ośrodku mam termin prywatnie na 7 września wczoraj zadzwoniłam do ośrodka idziemy już 4 sierpnia i nie muszę płacić 100 zł w kieszenimf lubi tę wiadomość
-
Z neurologiem się udało szybko, bo mieliśmy termin na kilka dni po rejestracji. Myślałam, że z rehabilitacją będzie podobnie..no cóż, na zdrowiu dziecka nie będę oszczędzać więc pójdziemy prywatnie jak najszybciej. Ja mieszkam w dość małym mieście, więc tu dużego wyboru nie mam, jest tylko jeden neurolog dziecięcy i jeden ośrodek rehabilitacji.
-
nick nieaktualnyJa prywatnie na neurologa dziecięcego czekałam 2 miesiące to na nfz dostałam się szybciej ale nie byłam pełni zadowolona i poszłam i tak prywatnie, na nfz załatwiłam skierowanie na usg główki i rehabilitacje. Teraz mam w ośrodku tą babeczkę do której poszłam prywatnie więc jestem zadowolona. Muszę odwołać wizytę prywatnie bo mam szybciej w tym ośrodku
Rehabilitacje bym pewnie w sierpniu zaczęła gdyby nie kolega. -
Ulka, to fajna waga. Mój klocek 7 kg i 66 cm. Po tym szczepieniu strasznie marudny i wcale nie chce spać. Po pierwszym przespał cały dzień.
Zabawne, bo lekarka zaczęła mi mówić, że mam mu marchewkę podawać. Ja taka zdziwiona, a ona- a ile on ma? 3 miesiące, ojej, a ja myślałam że 6 bo taki duży;-)Wiadomość wyedytowana przez autora: 16 lipca 2015, 14:01