Jesienne ekstra doładowanie!

Wykup abonament OvuFriend, a otrzymasz od nas prezent!

Przy zakupie abonamentu Premium na:

1 miesiąc – otrzymasz 15 dni w prezencie

3 miesiące – otrzymasz 1 miesiąc w prezencie

12 miesiący – otrzymasz 2 miesiące w prezencie

Pamiętaj, że jeżeli wykupisz abonament Premium w OvuFriend i zajdziesz w ciążę, będziesz mogła wykorzystać swój abonament w BellyBestFriend – niesamowitym, w pełni spersonalizowanym, inteligentnym kalendarzu Twojej ciąży!

Promocja trwa do 31 października 2017.

Wykup abonament Zamknij

Artykuły / Mierzenie temperatury, kiedy starasz się o dziecko!

Mierzenie temperatury, kiedy starasz się o dziecko!

Temperatura ciała jest reakcją naszego organizmu na to co się w nim dzieje. Prawie wszyscy wiedzą, że temperatura ciała informuje nas na przykład o tym, że nasz organizm walczy z infekcją. Niewiele osób zaś zdaje sobie sprawę z tego, że temperatura ciała może również dawać zaskakująco dokładne informacje na temat płodności kobiety, np. kiedy jest owulacja, kiedy kobieta ma dni płodne lub czy w cyklu miesiączkowym występują jakieś zaburzenia, które mogą utrudniać zajście w ciążę. 

Bazowa temperatura ciała, czyli temperatura ciała w spoczynku, jest jedynym wskaźnikiem, który dość wiarygodnie odpowie Ci na pytanie czy owulacja w danym cyklu wystąpiła, czy nie i jeśli tak to kiedy. Inne sygnały, które daje nam nasze ciało, takie jak na przykład: śluz szyjkowy, ból w podbrzuszu lub wzrost hormonu LH (wykrywany przez testy owulacyjne) informują jedynie, że ciało przygotowuje się do owulacji, ale żadne z nich nie potwierdzą jej wystąpienia. Dzięki codziennemu pomiarowi temperatury ciała w spoczynku kobieta jest w stanie z dużym prawdopodobieństwem samodzielnie zweryfikować czy owuluje, a nawet wykryć niektóre nieprawidłowości w cyklu miesiączkowym, które mogą parze utrudniać zajście w ciążę.

 

Jak rozpoznać dni płodne – kilka ważnych do zapamiętania faktów

Pomimo, że tego nie odczuwamy na przestrzeni cyklu miesiączkowego temperatura ciała zmienia się. Dzieje się tak za sprawą hormonów (czytaj więcej W jaki sposób dochodzi do owulacji?). Po owulacji, ciałko żółte czyli pozostałość po pęcherzyku, z którego uwolniona zostaje komórka jajowa po owulacji, zaczyna produkować progesteron. Progesteron jest tzw. hormonem „ciepła”, czyli hormonem powodującym wzrost ciepłoty ciała. Gdy po owulacji jego poziom wzrasta, podnosi się również temperatura ciała kobiety. Jeśli zatem w danym cyklu dojdzie do owulacji, to tuż po niej nastąpi zauważalny skok temperatury. Ale uwaga, sprawa nie jest taka prosta, bo aby ten wzrost zauważyć, kobieta musi od początku cyklu miesiączkowego codziennie mierzyć temperaturę ciała w spoczynku (czyli rano po przebudzeniu się). Tylko w ten sposób będzie w stanie określić poziom temperatur w pierwszej fazie cyklu (czyli przed owulacją). Gdy nastąpi owulacja, kobieta odnotuje bardzo charakterystyczny, zazwyczaj dość gwałtowny skok temperatury, który co ważniejsze utrzyma się na wyższym poziomie, aż do końca cyklu miesiączkowego, czyli do kolejnej miesiączki.
Jeśli uwolniona podczas owulacji komórka jajowa zostanie zapłodniona (kobieta zajdzie w ciążę), temperatura ciała kobiety pozostanie na wyższym poziomie przez dłuższy czas - aż do czasu wykształcenia się łożyska, które to przejmie funkcje podtrzymywania ciąży. Jeśli kobieta nie zajdzie w ciążę, tuż przed wystąpieniem lub w trakcie miesiączki, temperatura ciała ponownie spadnie do poziomu bazowego, przed owulacją.
W cyklu, w którym owulacja nie wystąpi, kobieta nie odnotuje fazy temperatur wyższych – temperatura ciała przez cały cykl utrzyma się na podobnym poziomie.
Ważne jest, aby zapamiętać, że aby z dużym prawdopobieństwem potwierdzić wystąpienie owulacji, skok temperatury musi się utrzymać na wyższym poziomie, aż do końca cyklu. Czasem zdarza się, że kobieta odnotuje pojedyncze skoki temperatury, np. w skutek infekcji lub innych wydarzeń, ale będą to tylko pojedyncze wzrosty, które po kilku dniach spadną, nie utrzymają się do końca cyklu.
Jeśli kobieta owuluje, na wykresie temperatur widoczna jest wyraźna dwufazowość, czyli poziom temperatur niższych przed owulacją i poziom temperatur wyższych po owulacji. 

O czym jeszcze poinformuje nas temperatura?

Oprócz informacji kiedy jest owulacja, mierząc codziennie temperaturę ciała w spoczynku, dowiemy się również jaka jest długość fazy lutealnej, czyli liczba dni od owulacji do kolejnej miesiączki. Prawidłowa długość fazy lutealnej wynosi około 10-15 dni. Nawet przy nieregularnych cyklach, ma ona stałą długość w każdym cyklu. Znajomość długości fazy lutealnej wbrew pozorom jest bardzo istotną informacją podczas starania się o ciążę, ponieważ jeśli jest ona zbyt krótka lub zbyt długa może skutecznie utrudniać zajście w ciążę. Faza lutealna musi być wystarczająco długa, aby podtrzymać ewentualną ciążę. Dodatkowo znając długość swojej fazy lutealnej, kobieta dokładnie wie, kiedy najwcześniej może sięgnąć po test ciążowy. Pozwala jej to wcześniej dowiedzieć się o ciąży lub szybciej wykryć poronienia występujące na bardzo wczesnym etapie. 

Mierzenie temperatury daje możliwość wcześniejszego wykrycia niektórych, dość częstych nieprawidłowości w cyklu miesiączkowym, na przykład braku owulacji, zbyt wczesnej owulacji, zbyt późno występującej w cyklu owulacji,  zbyt długiej lub krótkiej długości fazy lutealnej.

Mierząc temperaturę ciała można w pełni wykorzystać potencjał narzędzi OvuFriend, które pomagają skutecznie skrócić czas oczekiwania na ciążę. (Wypróbuj Kalendarz Owulacji OvuFriend). OvuFriend na podstawie wpisywanych codziennie temperatur wykrywa owulację, sugeruje najlepszy czas na współżycie oraz monitoruje poprawność cykli miesiączkowych.  Po wystąpieniu owulacji OvuFriend ocenia czas współżycia pod względem trafności z czasem owulacji oraz szacuje szanse na zapłodnienie w danym cyklu.

Tego typu informacje mają ogromną wartość dla par starających się o ciążę. Pary mogą w łatwy i naturalny sposób wykryć nieprawidłowści na bardzo wczesnym etapie starania o ciążę i przede wszystkim dużo lepiej dopasować czas współżycia do czasu wystąpienia owulacji.

 

Zasady pomiaru temperatury ciała w celu wykrycia dni płodnych

Aby mierzenie temperatury było wiarygodnym żródłem informacji o dniach płodnych i owulacji, należy stosować się do kilku bardzo prostych zasad:

  • Mierzenie temperatury należy rozpocząć tuż po zakończeniu krwawienia miesiączkowego.
  • Temperaturę należy mierzyć zawsze o tej samej godzinie, rano w łóżku, po co najmniej 4 godzinach nieprzerwanego snu, przed wykonaniem jakiejkolwiek czynności.
  • Pomiaru należy dokonywać zawsze w tym samym miejscu ciała np. w ustach.
  • Należy używać termometru dokładnego z dwoma miejscami po przecinku. Może to być zwykły termometr elektroniczny, pod warunkiem, że jest on dokładny
  • Po zmierzeniu temperatury należy ją zapisać. OvuFriend to narzędzie, które pomoże Ci w interpretacji Twoich temperatur – dokona pełnej analizy, poinformuje Cię kiedy są dni płodne i kiedy jest owulacja, zaznaczy ją na Twoim wykresie i przedstawi pełną analizę cyklu miesiączkowego.

Mierzenie temperatury dla celów poznania dni płodnych jest łatwiejsze niż wiele osób sądzi, a daje ogromne możliwości zdobycia wiedzy o swoim ciele i swojej płodności. Świadomość rytmu swojego ciała jest inwestycją w zdrowie i lepsze zrozumienie procesów, jakie w nas zachodzą. 

 

Czy spodobał Ci się ten artykuł?
Poprzedni artykuł | Następny artykuł
julka_kulka 2 marca 2016, 23:09

Bardzo cenne poraady :) ja na początku bardzo sceptycznie do tego podchodziłam, nie chciało mi sie wierzyć, że tempka może pokazać kiedy dochodzi do owulacji. Na poczatku mierzyłam od niechcenia, ale jak zaczelam się stosowac do tych wszystkich rad (o tej samej porze, pierwsza czynnosć itd) - to nparwde na wykresie bardzo przejrzyscie zaczely wygladac dni plodne i owulka

Emily89 7 marca, 14:39

Myślę, że warto dodać, że pomiar temperatury robimy w miejscu, gdzie termometr ma kontakt ze śluzówką, czyli w ustach, w pochwie lub w odbycie. Nie pod pachą, nie przy stopie, nie między palcami :D

Poznaj swoje dni płodne!

Rozpocznij Inteligentny Kalendarz Owulacji:

* oznacza obowiązkowe pola
Zainteresują Cię również:

W jaki sposób przygotować się do ciąży i czy na pewno warto?

Czy zastanawiałaś się nad tym czy powinnaś jakoś szczególnie przygotować się do ciąży? Może odwiedzić lekarza, zmienić dietę lub styl życia? Tylko po co…tyle kobiet tego nie robi i zachodzi w ciążę?! Jednak eksperci są zgodni - kobiety, które świadomie planują swoją ciążę i przygotowują się do niej, w większości przypadków łatwiej w nią zachodzą i ich ciąża jest zdrowsza i częściej przebiega prawidłowo. Przeczytaj zatem co możesz zrobić, żeby bardziej świadomie i szczęśliwie wejść w macierzyństwo.  czytaj dalej

Poronienie - psychologiczne aspekty poronienia

Poronienie - bolesna strata, często przeżywana w ukryciu, samotności, niezaopiekowana i nienazwana. Dlaczego jest taka trudna? Czy kobieta, która straciła swoje dziecko jeszcze przed przyjściem jego na świat, ma prawo do żałoby? W jaki sposób sobie z nią poradzić? Jak przetrwać? Dowiedz się dlaczego warto pozwolić sobie na przeżycie żałoby i gdzie szukać pomocy.  czytaj dalej

Endometrioza – zagadkowa choroba powodująca niepłodność

Jeżeli dokuczają Ci silne bóle brzucha przed oraz w trakcie miesiączki, odczuwasz ból przy współżyciu, nie możesz zajść w ciążę - objawy te mogą wskazywać na endometriozę, tajemniczą chorobę, która może powodować niepłodność. Ale nie mając powyższych objawów, mając regularne, niebolesne miesiączki może okazać się, że ta sama choroba powoduje u ciebie problemy z płodnością. Dlaczego? czytaj dalej

Pierwsze objawy ciąży - po czym poznać, że możesz być w ciąży

Starając się zajść w ciążę, często nie potrafimy przestać interpretować każdego, nawet najmniejszego ukłucia w jajniku i nie traktować go jako potencjalnego objawu ciąży. Które z objawów mogą faktycznie coś znaczyć i z czym możemy je pomylić? Które z objawów ciążowych na wczesnym etapie ciąży są po prostu rzadko spotykane? Zapoznaj się z listą pierwszych objawów ciążowych! czytaj dalej

Kwas foliowy - wpływ na płodność i rozwój płodu

Kwas foliowy to witamina z grupy B, o której żadna starająca się o ciążę kobieta, nie powinna zapominać! Kwas foliowy ma ogromny wpływ na rozwój płodu, prawidłowy przebieg ciąży, ale i również płodność kobiety! Dodatkowo przeczytaj dlaczego suplementacja kwasu foliowego zalecana jest czasem również dla mężczyzn.    czytaj dalej

UTWÓRZ KONTO

Twoje dane są u nas bezpieczne. Nigdy nie udostępnimy nikomu Twojego adresu e-mail ani bez Twojego pozwolenia nie będziemy wysyłać do Ciebie wiadomości. My również nie lubimy spamu!

Twój adres e-mail: 
OK Anuluj

Dziękujemy za wypełnienie formularza zapisu!


Zostaniesz teraz automatycznie zalogowana do OvuFriend, ale Twoje konto nie zostało jeszcze aktywowane.


Przed następnym logowaniem musisz aktywować swoje konto. Aby to zrobić przejdź do swojej poczty email , kliknij na link aktywacyjny, który do Ciebie wysłaliśmy.


Jeśli nie otrzymasz od nas wiadomości email, zajrzyj do folderu Spam.

OK