X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]
Forum Męskie sprawy zylaki powrozka nasiennego
Odpowiedz

zylaki powrozka nasiennego

Oceń ten wątek:
  • Sesyjka Autorytet
    Postów: 2854 2255

    Wysłany: 4 maja 2021, 12:36

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Kin wrote:
    Nie robiliśmy badań genetycznych, ale podejrzewam, że wysoka fragmentacja miała znaczenie.
    Ciąża już od 7 tygodnia rozwijała się źle. Kiepskie przyrosty i zarodek za mały jak na wiek ciąży.
    Trzymam mocno kciuki za transfer!! Będzie dobrze <3

    Kin lubi tę wiadomość

    age.png
    💏 starania o pierwszego maluszka od 01.2021

    👱🏼‍♀️:36
    Owulacje potwierdzone monitoringami
    AMH- 2,6
    MTHFR_1298A>C Układ heterozygotyczny
    09.2021- sono Hsg (oba drożne)
    12.2021- Histeroskopia (usunięty polip 1,5cm )

    🙋‍♂️:39
    operacja żylaków 1st.
    morfologia: 2% --> 12%, ruch i żywotność- ok
    HBA, DFI- ok

    1.08.2023 👶
  • Natii06 Ekspertka
    Postów: 236 114

    Wysłany: 4 maja 2021, 12:38

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Sesyjka wyniki nie są złe, ale widzę, że macie aglutynacje, lekarz nie kazał Wam zrobić mar testu ? To badanie na przeciwciała w nasieniu. U nas też zaczęło się od pierwszego stopnia aglutynacji po zabiegu i okazało się, że to wina przeciwciał. Teraz udało nam się bardzo zmniejszyć ich ilość, dlatego przy ostatniej iui wyniki były takie dobre 🙂

    Kin to prawda, fragmentacja powinna być trochę mniejsza niż to 28 i nasze 27%, z taką jest mała szansa na naturalną ciążę lub właśnie ryzyko wad genetycznych płodu. My nie bierzemy in vitro pod uwagę dlatego zdecydowaliśmy się próbować inseminacji, ale tylko z fertile chip, bo inna dla nas nie ma sensu właśnie przez dużą fragmentację.

    Starania od 2017 r.

    👩31 lat
    - niedoczynność tarczycy
    - NK 20%
    - genotyp Kir AA
    👨34 lata
    - słaba morfologia i ruchliwość plemników
    - przeciwciała przeciwplemnikowe w nasieniu (mar test bez leków ok.60%)
    - fragmentacja DNA 27%

    4 nieudane IUI 😔
  • Sesyjka Autorytet
    Postów: 2854 2255

    Wysłany: 4 maja 2021, 12:44

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Natii06 wrote:
    Sesyjka wyniki nie są złe, ale widzę, że macie aglutynacje, lekarz nie kazał Wam zrobić mar testu ? To badanie na przeciwciała w nasieniu. U nas też zaczęło się od pierwszego stopnia aglutynacji po zabiegu i okazało się, że to wina przeciwciał. Teraz udało nam się bardzo zmniejszyć ich ilość, dlatego przy ostatniej iui wyniki były takie dobre 🙂

    Kin to prawda, fragmentacja powinna być trochę mniejsza niż to 28 i nasze 27%, z taką jest mała szansa na naturalną ciążę lub właśnie ryzyko wad genetycznych płodu. My nie bierzemy in vitro pod uwagę dlatego zdecydowaliśmy się próbować inseminacji, ale tylko z fertile chip, bo inna dla nas nie ma sensu właśnie przez dużą fragmentację.
    Nie nic nie mówił na ten temat.
    Robiliśmy przeciwciała przeciw-plemnikowe z krwi i wynik ujemy, ale to pewnie nie chodzi o to..?
    Jak zmniejszyliście te przeciwciała?

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 4 maja 2021, 12:45

    age.png
    💏 starania o pierwszego maluszka od 01.2021

    👱🏼‍♀️:36
    Owulacje potwierdzone monitoringami
    AMH- 2,6
    MTHFR_1298A>C Układ heterozygotyczny
    09.2021- sono Hsg (oba drożne)
    12.2021- Histeroskopia (usunięty polip 1,5cm )

    🙋‍♂️:39
    operacja żylaków 1st.
    morfologia: 2% --> 12%, ruch i żywotność- ok
    HBA, DFI- ok

    1.08.2023 👶
  • Kin Przyjaciółka
    Postów: 62 20

    Wysłany: 4 maja 2021, 12:55

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Natii06 wrote:
    Sesyjka wyniki nie są złe, ale widzę, że macie aglutynacje, lekarz nie kazał Wam zrobić mar testu ? To badanie na przeciwciała w nasieniu. U nas też zaczęło się od pierwszego stopnia aglutynacji po zabiegu i okazało się, że to wina przeciwciał. Teraz udało nam się bardzo zmniejszyć ich ilość, dlatego przy ostatniej iui wyniki były takie dobre 🙂

    Kin to prawda, fragmentacja powinna być trochę mniejsza niż to 28 i nasze 27%, z taką jest mała szansa na naturalną ciążę lub właśnie ryzyko wad genetycznych płodu. My nie bierzemy in vitro pod uwagę dlatego zdecydowaliśmy się próbować inseminacji, ale tylko z fertile chip, bo inna dla nas nie ma sensu właśnie przez dużą fragmentację.
    To dobra decyzja :) bardzo kibicuje, żeby się Wam udało :)
    Ja też byłam bardzo negatywnie nastawiona do invitro, przy każdym kolejnym etapie leczenia krzyczałam „tylko nie invitro” 😉 podjęcie tej decyzji dużo mnie kosztowało i życzę, żeby dla Was ta droga była krótsza i mnie wyboista

  • Natii06 Ekspertka
    Postów: 236 114

    Wysłany: 4 maja 2021, 12:56

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Sesyjka wrote:
    Nie nic nie mówił na ten temat.
    Robiliśmy przeciwciała przeciw-plemnikowe z krwi i wynik ujemy, ale to pewnie nie chodzi o to..?
    Jak zmniejszyliście te przeciwciała?

    Większe znaczenie mają te w nasieniu, bo właśnie powodują aglutynacje i upośledzają ruch. We krwi niekoniecznie mogą wtedy wychodzić. Mąż w ogóle z krwi nie badał, bo nie było sensu skoro w nasieniu wyszły. Niestety tylko sterydami można to obniżyć, pani dr kazała brać przez 10 dni od mojego 1 dc aż do inseminacji i wynik był kilkukrotnie lepszy niż jeszcze dwa tygodnie temu. Ale może u Was aglutynacja ma inną przyczynę, można spróbować ją zmniejszyć acardem i dużą dawką witaminy c, najlepiej w formie do rozpuszczania.

    Starania od 2017 r.

    👩31 lat
    - niedoczynność tarczycy
    - NK 20%
    - genotyp Kir AA
    👨34 lata
    - słaba morfologia i ruchliwość plemników
    - przeciwciała przeciwplemnikowe w nasieniu (mar test bez leków ok.60%)
    - fragmentacja DNA 27%

    4 nieudane IUI 😔
  • Natii06 Ekspertka
    Postów: 236 114

    Wysłany: 4 maja 2021, 13:00

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Kin wrote:
    To dobra decyzja :) bardzo kibicuje, żeby się Wam udało :)
    Ja też byłam bardzo negatywnie nastawiona do invitro, przy każdym kolejnym etapie leczenia krzyczałam „tylko nie invitro” 😉 podjęcie tej decyzji dużo mnie kosztowało i życzę, żeby dla Was ta droga była krótsza i mnie wyboista

    Dziękuję, ja również życzę Wam powodzenia, na pewno pierwsza próba będzie szczęśliwa skoro już raz Wam się udało 🙂 Ja nawet do inseminacji zbierałam się trzy lata, bo to są ogólnie ciężkie decyzje i każdy do końca ma nadzieję, że może akurat uda się naturalnie jakimś cudem.

    Starania od 2017 r.

    👩31 lat
    - niedoczynność tarczycy
    - NK 20%
    - genotyp Kir AA
    👨34 lata
    - słaba morfologia i ruchliwość plemników
    - przeciwciała przeciwplemnikowe w nasieniu (mar test bez leków ok.60%)
    - fragmentacja DNA 27%

    4 nieudane IUI 😔
  • Sesyjka Autorytet
    Postów: 2854 2255

    Wysłany: 4 maja 2021, 13:06

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Natii06 wrote:
    Większe znaczenie mają te w nasieniu, bo właśnie powodują aglutynacje i upośledzają ruch. We krwi niekoniecznie mogą wtedy wychodzić. Mąż w ogóle z krwi nie badał, bo nie było sensu skoro w nasieniu wyszły. Niestety tylko sterydami można to obniżyć, pani dr kazała brać przez 10 dni od mojego 1 dc aż do inseminacji i wynik był kilkukrotnie lepszy niż jeszcze dwa tygodnie temu. Ale może u Was aglutynacja ma inną przyczynę, można spróbować ją zmniejszyć acardem i dużą dawką witaminy c, najlepiej w formie do rozpuszczania.
    Rozumiem.
    Widzę, że I stopień to niewielkie aglutynaty zawierające <10 plemników, wiele plemników nie związanych w aglutynatach, mogących swobodnie się przemieszczać.
    a Wy który stopień mieliśmy?
    Nie chce popadać w panikę i badać wszystko co się da, bo dużo już zbadaliśmy i wszystko w normie wychodzi u mnie a u narzeczonego te paramenty słabsze są aczkolwiek też jest poprawa.

    age.png
    💏 starania o pierwszego maluszka od 01.2021

    👱🏼‍♀️:36
    Owulacje potwierdzone monitoringami
    AMH- 2,6
    MTHFR_1298A>C Układ heterozygotyczny
    09.2021- sono Hsg (oba drożne)
    12.2021- Histeroskopia (usunięty polip 1,5cm )

    🙋‍♂️:39
    operacja żylaków 1st.
    morfologia: 2% --> 12%, ruch i żywotność- ok
    HBA, DFI- ok

    1.08.2023 👶
  • Natii06 Ekspertka
    Postów: 236 114

    Wysłany: 4 maja 2021, 13:36

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    My mieliśmy na początku pierwszy stopień przez ponad rok, a później nagle się pojawił drugi. Jasne, że nie ma co popadać w paranoję. U Was minęło dopiero pół roku od zabiegu, jeszcze wszystko może się zmienić na lepsze, trzeba być dobrej myśli 🙂

    Starania od 2017 r.

    👩31 lat
    - niedoczynność tarczycy
    - NK 20%
    - genotyp Kir AA
    👨34 lata
    - słaba morfologia i ruchliwość plemników
    - przeciwciała przeciwplemnikowe w nasieniu (mar test bez leków ok.60%)
    - fragmentacja DNA 27%

    4 nieudane IUI 😔
  • Sesyjka Autorytet
    Postów: 2854 2255

    Wysłany: 4 maja 2021, 13:46

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Natii06 wrote:
    My mieliśmy na początku pierwszy stopień przez ponad rok, a później nagle się pojawił drugi. Jasne, że nie ma co popadać w paranoję. U Was minęło dopiero pół roku od zabiegu, jeszcze wszystko może się zmienić na lepsze, trzeba być dobrej myśli 🙂
    Z jednej strony tak, z drugiej wiek nas goni..
    Trzymam za wszystkie kciuki, musi się udać! <3

    Natii06 lubi tę wiadomość

    age.png
    💏 starania o pierwszego maluszka od 01.2021

    👱🏼‍♀️:36
    Owulacje potwierdzone monitoringami
    AMH- 2,6
    MTHFR_1298A>C Układ heterozygotyczny
    09.2021- sono Hsg (oba drożne)
    12.2021- Histeroskopia (usunięty polip 1,5cm )

    🙋‍♂️:39
    operacja żylaków 1st.
    morfologia: 2% --> 12%, ruch i żywotność- ok
    HBA, DFI- ok

    1.08.2023 👶
  • ewelcia45 Ekspertka
    Postów: 478 67

    Wysłany: 5 maja 2021, 18:50

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Moniek330 wrote:
    Dziewczyny, my po pierwszej konsultacji z urologiem, pewni że mąż ma żylaki i nic nie da się zrobić (na operacje nie chcieliśmy się zdecydować) za to już zdecydowani na IVF, bo wyniki mega kiepskie, zapisałam męża do innego urologa, dziś był na wizycie i okazało się że żylaki wcale nie są duze, ledwo odczuwalne przy dotyku, za to przy badaniu prostaty, okazało się że go strasznie boli (tamten urolog nie badał, tylko zrobił USG), i mówił że te złe wyniki to może być infekcja, która trzeba wyleczyć, kazal zrobić posiew nasienia i badania z krwi dodatkowe. Zwróćcie uwagę na wynik FSH waszych mężów, moj ma wynik 11, gdzie teoretycznie mieści się w normie ale lekarz mówił że jak obniżymy do 8 to nasienie też może się znacznie poprawić. Takze całe szczęście że skonsultowaliśmy wszystko z jeszcze jednym lekarzem, który rzucił nowe światło na sprawę..




    A co to za lekarza ? Dasz namiary ?

    ewelcia45
  • ewelcia45 Ekspertka
    Postów: 478 67

    Wysłany: 5 maja 2021, 19:17

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Sanderka89 wrote:
    Cześć Czytałam Wasze wpisy od kilku dobrych miesięcy Mój mąż miał zabieg w grudniu 2020r na żylaki powrozka nasiennego stopień trzeci Dzisiaj byłam u ginekologa jestem w 6 tyg ciąży Wyniki przed/po 30mln/108mln morfologia 1%/4% oprócz zabiegu jadł codziennie garść orzechów włoskie I brazylijskie, kefiry: szpinak,brokuł I tab cynk,selen,czarnuszka Oprócz tego rzucenie palenia I alkoholu.
    A gdzie robiliście zabieg ? Prywatnie czy na NFZ?

    ewelcia45
  • Woczekiwaniu Ekspertka
    Postów: 134 75

    Wysłany: 16 maja 2021, 18:43

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Dziewczyny jakie parametry nasienia mieli Wasi panowie przed embolizacją / laparoskopową żylaków i jakie parametry po? Po jakim czasie udało Wam się zajść w ciążę.

    On 33: nieprawidłowy kariotyp męski translokacja 14/21

    Ona 30: MTHFR 1286A>C, PAI-1 4G/5G hetero, AMH:2.96

    11/2023 IVF Reprofit Ostrava Czechy
    🥚10 pobranych, 7 dojrzałych, 6 zapłodnionych,
    ❄️1 zarodek przetrwał do 6 doby, po badaniu PGT mamy zdrowy zarodek
  • Moniek330 Autorytet
    Postów: 3947 3566

    Wysłany: 17 maja 2021, 00:25

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    ewelcia45 wrote:
    A co to za lekarza ? Dasz namiary ?


    Nie wiem czy jesteś z moich okolic, nazywa się Maciej Szczębara i przyjmuje w Katowicach w gyncentrum i w Cieszynie 😉

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 17 maja 2021, 00:27

    Starania od 01.2020
    🔸Czynnik męski ➡koncentracja: 1-3mln, DFI: 33% ➡od 17.04.22 kuracja Clostilbegyt+Pentohexal ➡30.06 JEST POPRAWA! Koncentracja: 35mln, w całości 112mln, DFI: 18%

    💉7.10.21 punkcja, 0❄️
    💉29.12.21 punkcja, 3❄️❄️❄️, po PGT-A 1❄️
    💔21.02 Transfer 4AA
    💉5.04.22 punkcja, 3❄️❄️❄️, po PGT-A 1❄️
    ⬇️
    Naturalny cud! 06.2022 💕
    10.06 29dc beta 139,80, 32dc 775,70, 34dc 1858,80
    2.07 jest serduszko 💗
    NIFTY ok ☺️ Dziewczynka ❤️
    12w6d Prenatalne - FHR 155/min, CRL 7,2cm
    21w1d Połówkowe - FHR 148/min, 407g
    29w3d Prenatalne - FHR 132/min, 1567g
    33w0d szpital, przedwczesne skurcze
    39w1d 11.02.2023 jest na świecie ❤️
    age.png
  • Young Nowa
    Postów: 3 0

    Wysłany: 20 maja 2021, 14:13

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Witam, możecie polecić dobrego lekarza najlepiej z Trójmiasta lub okolic, który da ewentualne skierowanie na zabieg w ramach NFZ?
    Dobrze byłoby gdyby była to inna metoda niż laparoskopowa, bo słyszeliśmy, że nie jest ona zbyt bezpieczna.

  • Isiozwierz Koleżanka
    Postów: 60 101

    Wysłany: 24 maja 2021, 02:34

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Young wrote:
    Witam, możecie polecić dobrego lekarza najlepiej z Trójmiasta lub okolic, który da ewentualne skierowanie na zabieg w ramach NFZ?
    Dobrze byłoby gdyby była to inna metoda niż laparoskopowa, bo słyszeliśmy, że nie jest ona zbyt bezpieczna.

    My sie leczymy u dr Wegrzyna z Gamety w Gdyni. Dal skierowanie na operacje na NFZ. Pracuje rowniez w Wejherowie w szpitalu, wiec sam zarejestrowal skierowanie i rowno po miesiacu moj byl juz po zabiegu, ktory przeprowadzal sam dr Wegrzyn. Teraz jestesmy niespelna 3 miesiace po zabiegu, wiec ciezko jeszcze cokolwiek powiedziec, ale na kontroli dr stwierdzil, ze wszystko spoko :) takze polecam :)

    3jgxyx8dprbcpvnq.png
  • Isiozwierz Koleżanka
    Postów: 60 101

    Wysłany: 6 czerwca 2021, 17:00

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Isiozwierz wrote:
    My sie leczymy u dr Wegrzyna z Gamety w Gdyni. Dal skierowanie na operacje na NFZ. Pracuje rowniez w Wejherowie w szpitalu, wiec sam zarejestrowal skierowanie i rowno po miesiacu moj byl juz po zabiegu, ktory przeprowadzal sam dr Wegrzyn. Teraz jestesmy niespelna 3 miesiace po zabiegu, wiec ciezko jeszcze cokolwiek powiedziec, ale na kontroli dr stwierdzil, ze wszystko spoko :) takze polecam :)


    To ja tylko dodam jeszcze jedno, ze zobaczylismy dwie kreski w niespelna 3 miesiace po operacji :)
    10.03 operacja
    1.06 dwie kreski :)
    Nie wiem, czy to w skutek operacji, ale w koncu sie udalo :)
    Takze nie ma sie co bac!

    Woczekiwaniu lubi tę wiadomość

    3jgxyx8dprbcpvnq.png
  • Woczekiwaniu Ekspertka
    Postów: 134 75

    Wysłany: 6 czerwca 2021, 18:50

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Isiozwierz wrote:
    To ja tylko dodam jeszcze jedno, ze zobaczylismy dwie kreski w niespelna 3 miesiace po operacji :)
    10.03 operacja
    1.06 dwie kreski :)
    Nie wiem, czy to w skutek operacji, ale w koncu sie udalo :)
    Takze nie ma sie co bac!



    GRATULACJE!!! A jakie parametry nasienia miał Pani mąż przed operacja?

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 6 czerwca 2021, 18:52

    On 33: nieprawidłowy kariotyp męski translokacja 14/21

    Ona 30: MTHFR 1286A>C, PAI-1 4G/5G hetero, AMH:2.96

    11/2023 IVF Reprofit Ostrava Czechy
    🥚10 pobranych, 7 dojrzałych, 6 zapłodnionych,
    ❄️1 zarodek przetrwał do 6 doby, po badaniu PGT mamy zdrowy zarodek
  • Isiozwierz Koleżanka
    Postów: 60 101

    Wysłany: 6 czerwca 2021, 19:08

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Woczekiwaniu wrote:
    GRATULACJE!!! A jakie parametry nasienia miał Pani mąż przed operacja?

    Jeszcze do nas to nie dociera, ale dziekujemy 💖

    Parametry nasienia:
    Objetosc 2,8ml
    Czas uplynnienia 15min
    Zywotnosc 53%
    Morfologia 2%
    Liczba plemnikow 9,4mln/ml
    Calkowita liczba 26,2 mln
    Ruhcliwosc a+b 30%
    Ruchliwosc a+b+c 49%
    Formy prawidlowe 2%
    Formy atypowe 98%
    Tzi 1,23

    Woczekiwaniu lubi tę wiadomość

    3jgxyx8dprbcpvnq.png
  • Sesyjka Autorytet
    Postów: 2854 2255

    Wysłany: 7 czerwca 2021, 09:57

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Dziewczyny,
    co ma lepszy skład profertil czy fertiman plus?
    Co bardziej się opłaca cenowo? Widze, że fertilman aż 4 kasułki się bierze..

    age.png
    💏 starania o pierwszego maluszka od 01.2021

    👱🏼‍♀️:36
    Owulacje potwierdzone monitoringami
    AMH- 2,6
    MTHFR_1298A>C Układ heterozygotyczny
    09.2021- sono Hsg (oba drożne)
    12.2021- Histeroskopia (usunięty polip 1,5cm )

    🙋‍♂️:39
    operacja żylaków 1st.
    morfologia: 2% --> 12%, ruch i żywotność- ok
    HBA, DFI- ok

    1.08.2023 👶
  • Gabb Znajoma
    Postów: 19 6

    Wysłany: 7 czerwca 2021, 18:58

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Sanderka89 wrote:
    Cześć Czytałam Wasze wpisy od kilku dobrych miesięcy Mój mąż miał zabieg w grudniu 2020r na żylaki powrozka nasiennego stopień trzeci Dzisiaj byłam u ginekologa jestem w 6 tyg ciąży Wyniki przed/po 30mln/108mln morfologia 1%/4% oprócz zabiegu jadł codziennie garść orzechów włoskie I brazylijskie, kefiry: szpinak,brokuł I tab cynk,selen,czarnuszka Oprócz tego rzucenie palenia I alkoholu.

    Hejka, jak się czujesz w ciąży?

‹‹ 119 120 121 122 123 ››
Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zapisz się na newsletter:

Zainteresują Cię również:

7 sposobów jak przetrwać przesilenie wiosenne i jak szybko zajść w ciążę!

Przesilenie wiosenne dla wielu kobiet jest trudnym okresem przejściowym, kiedy mogą pojawiać się problemy ze snem, nadmiernym zmęczeniem, brakiem energii, czy obniżoną koncentracją. Wszystko to może mieć wpływ na gospodarkę hormonalną i kobiecą płodność. Jak w tym czasie przygotować się do ciąży? Jakie są skuteczne sposoby na poprawę płodności? Jak szybko zajść w ciążę, wprowadzając proste nawyki do codziennego stylu życia?

CZYTAJ WIĘCEJ

Płodność mężczyzn - przyczyny obniżonej płodności i sposoby na poprawę

Płodność mężczyzn na przestrzeni lat uległa znacznemu pogorszeniu. Dlaczego jakość nasienia współczesnych mężczyzn jest obniżona? Jakie są najczęstsze przyczyny problemów z płodnością? Co zrobić, aby wesprzeć i poprawić męską płodność?

CZYTAJ WIĘCEJ

Jak przygotować się do ciąży i czy na pewno warto?

Czy zastanawiałaś się nad tym czy powinnaś jakoś szczególnie przygotować się do ciąży? Może odwiedzić lekarza, zmienić dietę lub styl życia? Tylko po co…tyle kobiet tego nie robi i zachodzi w ciążę?! Jednak eksperci są zgodni - kobiety, które świadomie planują swoją ciążę i przygotowują się do niej, w większości przypadków łatwiej w nią zachodzą i ich ciąża jest zdrowsza i częściej przebiega prawidłowo. Przeczytaj zatem co możesz zrobić, żeby bardziej świadomie i szczęśliwie wejść w macierzyństwo. 

CZYTAJ WIĘCEJ