X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]
Forum Starając się z pomocą medyczną MTHFR - mutacje
Odpowiedz

MTHFR - mutacje

Oceń ten wątek:
  • lipcowka86 Autorytet
    Postów: 2976 2033

    Wysłany: 16 maja 2018, 11:01

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Lusia 1234 wrote:
    Dziewczyny dzisiaj rozmawiałam z genetykiem. mam mutacje MTHFR C667T I PAI 1/4G podobno to nie przeszkadza w zajściu w ciąże, tylko trzeba brać heparyne w całej ciąży żeby donosić i miesiąc po porodzie, no i oczywiście witaminy i kwas metylowane. podobno co 4 osoba ma te mutacje i nie wie często donoszą ciąże i mają zdrowe dzieci.

    Lusia heparyna i metyle są dyskusyjne...
    Ja już spotkałam się chyba ze wszystkimi możliwymi stanowiskami lekarzy :)
    1. Gin, który mi zlecił test w kierunku trombofilii jak zobaczył moje wyniki (obie MTHFR i PAI wszystkie w układzie heterozygotycznym) stwierdził, że mam wprowadzić metylowany kwas foliowy i 5 mg zwykłego, zlecił Acard i heparynę od pozytywnej bety, po jakiś 4 mc powiedział, że najnowsze wyniki badań pokazują, że posiadanie mutacji nie ma żadnego wpływu na zachodzenie i donoszenie ciąży.
    2. Immunolog - hematolog (dr Sacha) stwierdził, iż witaminy metylowe to wymysł koncernów farmaceutycznych i ginekologów i że najnowsze wyniki badań dowodzą, że MTHFR nie ma żadnego znaczenia, co do konieczności Acardu i heparyny zlecił mi całą masę badań z zakresu krzepliwości i powiedział, że jeśli tam wyjdą jakieś nieprawidłowości to wtedy będzie decydował jakie leki mam wprowadzić.
    3. Immunolog (dr Paśnik) zalecił mi heparynę i Acard od owulacji do końca ciąży (przerwać 48h przed porodem) i później przez miesiąc połogu i kazał brać metylowy kwas foliowy, homocysteine utrzymywać na poziomie 7-8.

    Jakiś czas temu ukazało się też oficjalne stanowisko Towarzystwa Ginekologicznego, które mówi, że badanie mutacji MTFHR nie ma żadnej zasadności ... ;)

    Generalnie trzeba samemu zdecydować jak postępować, wszystkie tutaj mamy mutacje, jesteśmy zdrowe a nasze matki nie stosowały heparyny i witamin metylowych w ciąży.

    Klara Wysocka lubi tę wiadomość

    qdkk6iye60nsfj4p.png
  • Kasia2225 Znajoma
    Postów: 22 1

    Wysłany: 16 maja 2018, 11:44

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Dziewczyny czy któraś z Was ma może ustalona dietę przy tych mutacjach ? Mi mój ginekolog zalecił dietę. Byłam u dietytaka klinicznego i czekam na jadłospis. Może jak któraś z Was też ma dietę ma ochotę wymienić się przepisami

    Kasia2225
  • sylwia80 Autorytet
    Postów: 3207 707

    Wysłany: 16 maja 2018, 11:47

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Jacobs wrote:
    Hmm znowu lipcowka twierdzi,ze odziedziczy . A o to pytalas kogos,ze wiesz ze moze nie odziedziczyc? Bo mi genetyk pisala,ze na 100% bedzie posiadaczka mthfr,ale czy w to wierzyc? Wgl gratulacje! :) Dziewczynka czy chlopczyk? :) moja w lipcu skończy roczek :)

    Ja mam mthfr homozygote 1298 a moja siostra nie ma mthfr.

    MTHFR 1298A - C homozygota,IO,PCO, NK 12,7%, KIR AA, Jajowody drożne, AMH 4.3.
  • lipcowka86 Autorytet
    Postów: 2976 2033

    Wysłany: 16 maja 2018, 11:54

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    sylwia80 wrote:
    Ja mam mthfr homozygote 1298 a moja siostra nie ma mthfr.
    Czyli Twoi rodzice oboje mieli MTHFR 1298 heterozygote, na Ciebie padło ze dostałaś od obojga zmieniony gen a Twoja siostra nie dostała od żadnego :)

    Klara Wysocka lubi tę wiadomość

    qdkk6iye60nsfj4p.png
  • sylwia80 Autorytet
    Postów: 3207 707

    Wysłany: 16 maja 2018, 12:42

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    lipcowka86 wrote:
    Czyli Twoi rodzice oboje mieli MTHFR 1298 heterozygote, na Ciebie padło ze dostałaś od obojga zmieniony gen a Twoja siostra nie dostała od żadnego :)

    Dokładnie tak i jeszcze gdzież dawno temu czytałam ze często mutacja „uaktywnia” się przy drugim dziecku, a ile w tym prawdy to nie wiem.
    Ja dostałam mthfr a ona choroby autoimmunologiczne taki podział rodzinny.

    MTHFR 1298A - C homozygota,IO,PCO, NK 12,7%, KIR AA, Jajowody drożne, AMH 4.3.
  • m_d_f Autorytet
    Postów: 1772 767

    Wysłany: 16 maja 2018, 13:31

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    sylwia80 wrote:
    Dokładnie tak i jeszcze gdzież dawno temu czytałam ze często mutacja „uaktywnia” się przy drugim dziecku, a ile w tym prawdy to nie wiem.
    Ja dostałam mthfr a ona choroby autoimmunologiczne taki podział rodzinny.


    O, to ciekawe co piszesz. Ja właśnie staram się o drugie już półtora roku i nic. Na razie z badań wyszła mi za wysoka homocysteina (chociaż możliwe, że wynik wyszedł zafałszowany, bo nie robiłam badania na miejscu, a to ponoć wpływa na wynik). Póki co nie robię dalszych badań tym kierunku, chcę jeszcze powtórzyć homo, a potem iść na konsultacje do ginekologa. Na razie profilaktycznie biorę Femibion, który oprócz kwasy foliowego ma też jego metylową wersję. Chyba nie zaszkodzi, a może pomoże :)

    Starania o drugie dziecko

    HSG - marzec 2018 (16 cs) - oba jajowody drożne
    Laparoskopia z histeroskopią - listopad 2018 (25 cs)
    Badanie nasienia - morfologia 3% (styczeń 2018) -> 6% (lipiec 2018); HBA 89%, DFI 22%, HDS 2% (04.2019)

    Hormony w normie
    LH:FSH poniżej 0,6 (?)
    AMH w normie (2,39 ng/ml)
    TSH w normie

    Diagnoza:
    Endometrioza 4. st. - lewy jajnik i jajowód w zrostach z jelitami
    Torbiel endometrialna na prawym jajniku - 05.2019

    Leczenie:
    Rozpoczęcie ultra długiego protokołu - Diphereline (26.06) Stymulacja (27.08) -> 12 pęcherzyków
    Punkcja -> 8 komórek IMSI -> 5 zapłodnionych
    Transfer w 3. dobie jeden zarodek 8A - nieudany
    Zamrożony 3AB
  • Klara Wysocka Autorytet
    Postów: 1010 561

    Wysłany: 16 maja 2018, 18:32

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Kasia2225 wrote:
    Dziewczyny czy któraś z Was ma może ustalona dietę przy tych mutacjach ? Mi mój ginekolog zalecił dietę. Byłam u dietytaka klinicznego i czekam na jadłospis. Może jak któraś z Was też ma dietę ma ochotę wymienić się przepisami

    Ja staram się trzymać dietę o niskim indeksie ze względu na IO - od tygodnia nie jem także mięsa (propozycja mojej endo) jednakże wiem, że przy mutacjach trzeba zwracać uwagę na białko, więc pilnuję, by jeść posiłki w nie bogate.

    IVF - I transfer 19.11.2018 - > 20.12. jest <3
    mam Córeczkę <3
  • Klara Wysocka Autorytet
    Postów: 1010 561

    Wysłany: 16 maja 2018, 18:35

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Co do dziedziczenia mutacji: mi hematolog powiedział, że jak będziemy mieli córkę, to żeby ją później przebadać, bo jest duża szansa na odziedziczenie. Nie zapytałam jednak, dlaczego tylko córkę, a nie syna - wiecie coś?

    IVF - I transfer 19.11.2018 - > 20.12. jest <3
    mam Córeczkę <3
  • lipcowka86 Autorytet
    Postów: 2976 2033

    Wysłany: 16 maja 2018, 18:42

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Klara niestety nie duża szansa, ale to pewne że Twoje dziecko będzie miało mutację , pytanie tylko w jakim wariancie ale żeby to wiedzieć to musiałabyś zbadać Meża. Zapewne córkę powinnaś zbadać właśnie pod kątem jej ewentualnej ciąży i odpowiedniej suplementacji ale to chyba odległy czas ;)

    qdkk6iye60nsfj4p.png
  • Kasia2225 Znajoma
    Postów: 22 1

    Wysłany: 16 maja 2018, 19:16

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Klara Wysocka wrote:
    Ja staram się trzymać dietę o niskim indeksie ze względu na IO - od tygodnia nie jem także mięsa (propozycja mojej endo) jednakże wiem, że przy mutacjach trzeba zwracać uwagę na białko, więc pilnuję, by jeść posiłki w nie bogate.
    Ja mam dziś dietę dostać na email zobaczymy co dostanę. Chętnie się z wami podzielę

    Kasia2225
  • Klara Wysocka Autorytet
    Postów: 1010 561

    Wysłany: 16 maja 2018, 21:50

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Lipcowka, a dlaczego pewne, że odziedziczy? A gdyby się okazało, że mój mąż nie ma mutacji, to nie może być tak, że dziecko może genetycznie wylosować, że też ich nie będzie mieć? Czy wchodzi w grę tylko układ hetero (bo po mnie) albo homo (po mnie i M)?

    IVF - I transfer 19.11.2018 - > 20.12. jest <3
    mam Córeczkę <3
  • lipcowka86 Autorytet
    Postów: 2976 2033

    Wysłany: 17 maja 2018, 05:44

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Klara pisałam to parę postów dalej ale napiszę jeszcze raz ;)

    Układ homozygotycznym zresztą tak jak masz napisane w stopce polega na tym że w danym genie (w tym przypadku MTHFR c.665C>T ) są dwa zmienione oba allele (gen składa się z dwóch) i w momencie dziedziczenia Twoje dziecko otrzymuje jeden allel tego genu od Ciebie i jeden od ojca. Więc skoro Ty masz zmienione oba to przekażesz dziecku zmieniony allel.
    Jeśli od męża otrzyma allel niezmieniony to wtedy będzie miało MTHFR c.665C>T w układzie heterozygotycznym a jeśli zmieniony tak tak Ty w homozygotycznym.

    Tak jak piszesz jeśli Ty masz homo to Twoje dzieci będą miały przynajmniej hetero po Tobie bądź homo po Tobie i Mężu :)

    Mam nadzieję że nie zakręciła tego za bardzo i że już rozumiesz :)

    Klara Wysocka lubi tę wiadomość

    qdkk6iye60nsfj4p.png
  • Klara Wysocka Autorytet
    Postów: 1010 561

    Wysłany: 17 maja 2018, 09:54

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Rozumiem, dziękuję za wyjaśnienie i za chęć powielenia odpowiedzi (niestety nie widziałam wcześniejszej Twojej odpowiedzi). :)
    Kurczę, myślałam, że będzie to prostsze ;)

    lipcowka86 lubi tę wiadomość

    IVF - I transfer 19.11.2018 - > 20.12. jest <3
    mam Córeczkę <3
  • Kasia2225 Znajoma
    Postów: 22 1

    Wysłany: 18 maja 2018, 17:37

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Mam prośbę do dziewczyn które skutecznie zmnieszyły homocysteine. Mój wynik homocysteiny to 13,52 lekarz nie widział jeszcze tego wyniku ale już mi przepisał folian 2 tabletki i b12 2 tabletki dziennie . Ale chętnie się dowiem z jakiego wy wyniku zmniejszałyscie i czym.

    Kasia2225
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 18 maja 2018, 19:27

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Moje wyniki po miesięcznej kuracji (b12 metylowana na zmiane z dr Best co drugi dzień):
    kwas foliowy = 16,50; startowałam z 30,20 ng/ml (norma 4,60-18,70);
    Witamina B12 = 627; startowałam z 199,00cpg/ml (norma 197,00-771,00);
    Homocysteina = 8.3; startowałam z 9,50 µmol/l.

    biore foliany z Solgara 0.4 i mam pytanie czy odstawić dr besta (albo brac raz na tydzień tam są końskie dawkinb12 a mam jej sporo już) czy odstawić ogolnie i brac same foliany i b12 metylowaną?

  • nick nieaktualny

    Wysłany: 18 maja 2018, 19:28

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    KASIA b12 metylowana a najlepiej kup sobie dr best fully b-complex ... bierz codziennie 1 tabletke (tam są foliany) i po miesiącu zbadaj

  • lipcowka86 Autorytet
    Postów: 2976 2033

    Wysłany: 19 maja 2018, 08:23

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Doberanica tak jak poradziłaś Kasi ja bym brała teraz tylko fully active B complex Dictor's BEST codziennie a folian z Solgara bym odstawiła.

    qdkk6iye60nsfj4p.png
  • nick nieaktualny

    Wysłany: 19 maja 2018, 08:34

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Na obniżenie homo jeszcze buraki, sok z buraków lub/i TMG (betaina) w kapsułkach. Mnie to najbardziej pomogło niż same witaminy

  • nick nieaktualny

    Wysłany: 19 maja 2018, 09:33

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Ale nie przekrocze za bardzo poziomu b12? Zbliżam się do górnej granicy nie chciałabym w drugą stronę iść. A co jak się unormuje i w przypadku ciąży/starań?

  • nick nieaktualny

    Wysłany: 19 maja 2018, 11:49

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Dobermanica jak jesteś w górnej granicy B12 to odradzam Drs Best, bo on ma b.duza dawkę tej witaminy. Kup może B-Right z Jarrow, on ma mniej. Ja np się źle czułam jak brałam większe dawki tej witaminy, miałam mdłości i zawroty głowy

‹‹ 153 154 155 156 157 ››
Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zapisz się na newsletter:

Zainteresują Cię również:

Koronawirus a starania o dziecko i ciąża

Czy kobiety w ciąży mają większe ryzyko zarażenia się koronawirusem? Czy są w grupie ryzyka? Z jakim zagrożeniem wiąże się dla matki i dla rozwijającego się dziecka, zakażenie koronawirusem? Czy matka może przekazać swojemu nienarodzonemu dziecku wirusa? Czy dziecko może być zagrożone wadami rozwojowymi?

CZYTAJ WIĘCEJ

Niepłodność a nietolerancja pokarmowa - czy istnieje związek?

Dlaczego coraz częściej przyszli rodzice nie mogą doczekać się upragnionego potomstwa? Czy nieodpowiedni styl odżywiania może przyczyniać się do powstawania zaburzeń płodności? Czy nietolerancja pokarmowa może wpływać na obniżenie płodności, a nawet powodować niepłodność? Jakie testy na nietolerancje pokarmowe warto wówczas wykonać?  

CZYTAJ WIĘCEJ

Prolaktyna a zajście w ciążę. Jak regulować poziom tego hormonu?

Prolaktyna to bardzo ważny hormon zarówno na etapie starań o dziecko, w ciąży, jak i po porodzie. Jakie są normy stężenia prolaktyny? Kiedy jej poziom może utrudniać zajście w ciążę i co robić w takiej sytuacji? 

CZYTAJ WIĘCEJ