X

Pobierz aplikację OvuFriend

Zwiększ szanse na ciążę!
pobierz mam już apkę [X]
Forum W ciąży - ogólne Ciąża a własna działalność gospodarcza
Odpowiedz

Ciąża a własna działalność gospodarcza

Oceń ten wątek:
  • lilirose Autorytet
    Postów: 1282 547

    Wysłany: 7 stycznia 2015, 21:40

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    A czy ktoś z Was jest na bieżąco w temacie zakładania własnej działalności gospodarczej w trakcie trwania ciąży, jeśli wcześniej się nie pracowało? Była podobno luka prawna, gdzie po opłaceniu najwyżej składki można było dostać nawet do 6 tys. złotych po porodzie. Wiecie, czy coś się zmieniło w tym temacie?

    Szczęśliwy 3 cs, maluszku zostań z nami ♥
    p19uyx8dp2cbt5uf.png
  • słoneczna 85 Autorytet
    Postów: 6477 4096

    Wysłany: 8 stycznia 2015, 21:07

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    NARAZIE SIE NIC NIE ZMIENILO

    ale ma sie zmienic

    atdcqtkf2affvuei.png
  • santoocha Autorytet
    Postów: 3414 6146

    Wysłany: 8 stycznia 2015, 22:15

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Moja sytuacja wygląda tak:
    20 listopada złożyłam odwołanie od błędnej decyzji ZUSu, mieli 30 dni na odpowiedź.
    Pismo dostałam 24 grudnia (prezent kurwa świąteczny!), napisane 18 grudnia, wysłane 19 grudnia, że "dokumenty zostały przekazane do sądu". Grają na zwłokę złodzieje...
    Jeśli myślą, że odpuszczę, to się grubo mylą!

    Agrafka, czemu nie można wystąpić o wypłatę odsetek?
    Dziś moja klientka mówiła mi, że można wystąpić o odsetki odszkodowawcze (cokolwiek to znaczy...).

  • kasianadine Przyjaciółka
    Postów: 96 37

    Wysłany: 8 stycznia 2015, 22:29

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Santoocha,
    jaka decyzje otrzymałaś z ZUSu?? W sprawie wypłaty zasiłku chorobowego??

    kasianadine
  • lilirose Autorytet
    Postów: 1282 547

    Wysłany: 8 stycznia 2015, 23:01

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    słoneczna 85 wrote:
    NARAZIE SIE NIC NIE ZMIENILO

    ale ma sie zmienic

    Dziś szperałam w necie i też doszłam do takich wniosków. Nowelizacji ustawy nie ma w dzienniku ustaw, więc nie weszła. Podobno ma obowiązywać od lipca.
    Czyli wychodzi na to, że możliwe jest jeszcze załapanie się na tę lukę.

    Helen lubi tę wiadomość

    Szczęśliwy 3 cs, maluszku zostań z nami ♥
    p19uyx8dp2cbt5uf.png
  • santoocha Autorytet
    Postów: 3414 6146

    Wysłany: 8 stycznia 2015, 23:28

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Dostałam decyzję o przyznaniu zasiłku wyliczonego od najniższej zamiast od najwyższej podstawy. Czyli 1300zł zamiast 5300zł...
    ZUS w moim mieście podał do ZUSu który wydaje decyzje, złe dane (że jestem ubezpieczona od 2 września, a jestem od 1 września). Niepełna składka= najniższy macierzyński.
    idziemy do sądu, bo oni odwołań nie rozpatrują, odwołanie oznacza od razu rozprawę.

    Kilka stron wcześniej dokładniej opisywałam mój problem.

  • słoneczna 85 Autorytet
    Postów: 6477 4096

    Wysłany: 8 stycznia 2015, 23:30

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    To jak w lipcu by weszlo a zalozysz dzialalnosc np 1 lutego i zadeklarujesz od razu skladke od najwyzszej podstawy to moze sie udac. Za luty, marzec i kwiecien bys placila i mozesz isc na zwolnienie. Tak mi sie wydaje.

    atdcqtkf2affvuei.png
  • santoocha Autorytet
    Postów: 3414 6146

    Wysłany: 8 stycznia 2015, 23:32

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    słoneczna 85 wrote:
    To jak w lipcu by weszlo a zalozysz dzialalnosc np 1 lutego i zadeklarujesz od razu skladke od najwyzszej podstawy to moze sie udac. Za luty, marzec i kwiecien bys placila i mozesz isc na zwolnienie. Tak mi sie wydaje.
    O ile się nie przypieprzą, że fikcyjna firma...

  • lilirose Autorytet
    Postów: 1282 547

    Wysłany: 8 stycznia 2015, 23:44

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    słoneczna 85 wrote:
    To jak w lipcu by weszlo a zalozysz dzialalnosc np 1 lutego i zadeklarujesz od razu skladke od najwyzszej podstawy to moze sie udac. Za luty, marzec i kwiecien bys placila i mozesz isc na zwolnienie. Tak mi sie wydaje.

    Tak właśnie chcę zrobić.
    Czyli płaciłabym wtedy w lutym, marcu i kwietniu po 3,5 tys za każdy miesiąc? A potem poszła w maju i czerwcu na zwolnienie chorobowe i od dnia porodu mam te 6 tys? Jeśli pogmatwałam to poprawcie mnie.

    I drugie pytanie: czy muszę dalej prowadzić firmę po urodzeniu czy mogę ją zamknąć/zawiesić?
    santoocha wrote:
    O ile się nie przypieprzą, że fikcyjna firma...

    Do tej pory pracowałam na umowy o dzieło i zlecenie. Jednego miesiąca miałam 3-4 umowy na kilka tysięcy, innego żadnej, więc może tak się zdarzyć, że będę miała danego miesiąca 1 i wtedy też mogą się czepić?

    Szczęśliwy 3 cs, maluszku zostań z nami ♥
    p19uyx8dp2cbt5uf.png
  • słoneczna 85 Autorytet
    Postów: 6477 4096

    Wysłany: 9 stycznia 2015, 09:11

    Cytuj  /     /  Zgłoś

    wtedy na zwolnieniu bierzesz tez pieniadze a nie od dnia porodu- oczywiscie jesli zaakceptuja. Moga Cie kontrolowac i sprawdzac czy firma nie jest fikcyjna.

    Firme -mozesz zawiesic albo przejsc na nizsza skladke. ( bo jak zakladasz w ciazy i od razu zamkniesz to podejrzane)
    ja mam firme 1,5 roku.
    lilirose wrote:
    Do tej pory pracowałam na umowy o dzieło i zlecenie. Jednego miesiąca miałam 3-4 umowy na kilka tysięcy, innego żadnej, więc może tak się zdarzyć, że będę miała danego miesiąca 1 i wtedy też mogą się czepić?
    wydaje mi sie ze ich nie interesuja kwoty na umowach poprzednich tylko firma.
    moga chciec zebys udowodnila ze bylo Cie stac na skladki.

    Musisz porozmawiac z ksiegowa, ktora sie na tym zna.



    atdcqtkf2affvuei.png
  • lilirose Autorytet
    Postów: 1282 547

    Wysłany: 9 stycznia 2015, 11:47

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    słoneczna 85 wrote:
    wtedy na zwolnieniu bierzesz tez pieniadze a nie od dnia porodu- oczywiscie jesli zaakceptuja. Moga Cie kontrolowac i sprawdzac czy firma nie jest fikcyjna.

    Firme -mozesz zawiesic albo przejsc na nizsza skladke. ( bo jak zakladasz w ciazy i od razu zamkniesz to podejrzane)
    ja mam firme 1,5 roku.

    Tylko wtedy ile taka składka wynosi?

    Bo wg tej luki prawnej opłacało się jednego miesiąca 3,5 tys., a w opcji opłacania 3 miesięcy?

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 9 stycznia 2015, 11:48

    Szczęśliwy 3 cs, maluszku zostań z nami ♥
    p19uyx8dp2cbt5uf.png
  • słoneczna 85 Autorytet
    Postów: 6477 4096

    Wysłany: 9 stycznia 2015, 12:20

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    1 skaldke od najwyzszej podstawy czyli ok 3,5 tys oplacasz jesli chcesz tylko zasilek

    jesli chcesz isc na zwolnienie platne to musi minac 90 dni okresu wyczekiwania- czyli oplacasz 3 skaldki po 3,5 tys ale idziesz na platne zwolnienie- czyli dostajesz kwote duza na zwolnieniu.

    ja opalacalam 3 skladki bo przepisy mialy wejsc od stycznia a idac w grudniu na zwolnienie bylam bezpieczna.

    podobno bardziej sie czepiaaja jak jest tylko jedna skaldka do macierzynskiego bo moga powiedziec ze to wyludzenie.
    balabym sie.

    a jak oplacisz 3 to i tak Ci sie w dwa miesiace na zwolnieniu zwroci.


    Kasianadine- po wielu telefonach i wyprawie do zusu-pani pwoiedziala ze jak sie jest pelny miesiac na zwolnieniu i jest decyzja o wyplacie to placimy tylko skladke zdrowotna- ja mam dostac ok19 stycznia

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 9 stycznia 2015, 12:21

    atdcqtkf2affvuei.png
  • lilirose Autorytet
    Postów: 1282 547

    Wysłany: 9 stycznia 2015, 18:43

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Dziękuję Słoneczna za pomoc. Porozmawiam z księgową, ale pewnie powie to samo.

    słoneczna 85 lubi tę wiadomość

    Szczęśliwy 3 cs, maluszku zostań z nami ♥
    p19uyx8dp2cbt5uf.png
  • słoneczna 85 Autorytet
    Postów: 6477 4096

    Wysłany: 9 stycznia 2015, 19:27

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    chodzi o to zeby powiedziala jak najlepiej zrobic.

    wiem ze jest tez cos takiego- jesli bylas na umowie jakiejs ozusowanej i bylas zgloszona do chorobowego to 1 skaldka wystarczy do zwolnienie tylko chyba 30 dni ma nie przekroczyc. ale z tego co mowilas to juz wczesniej mialas umowy.

    wiec lepiej zalozyc- oplacic 3 razy i na zwolnieniu dostaniesz ladne pieniazki
    bedziesz bezpieczniejsza niz z 1 skaldka bo wtedy na bank sie przyczepia.

    a bedziesz w tej firmie wysatwiac jakies rachunki/ faktury? komus??

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 9 stycznia 2015, 21:43

    atdcqtkf2affvuei.png
  • Auro Ekspertka
    Postów: 195 239

    Wysłany: 9 stycznia 2015, 20:29

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Najlepiej w takiej nowo założonej firmie mieć podpisane jakieś umowy np. na wynajem lokalu albo wystawiać faktury na usługi, bo koleżance kazali udowodnić, że firma nie jest fikcyjna. Jej się udało dzięki odważnej księgowej, która jej bardzo pomogła.

    cb7w9jcgbhi8rlpi.png
    zpbnvcqggsk02ljs.png
  • lilirose Autorytet
    Postów: 1282 547

    Wysłany: 9 stycznia 2015, 20:32

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Jeśli będę miała wtedy zlecenia to tak, będę wystawiać rachunki.

    Czyli ta opcja z opłaceniem 3,5 tys x 3 miesiące a potem dwa miesiące zwolnienia najbezpieczniejsza. Wtedy od lutego powinnam mieć już firmę, prawda? Poród planowany jest na 26 czerwca.

    Jak myślisz, jest jakaś szansa, że przepisy się zmienią, jeśli nadal nowelizacja nie weszła do dziennika ustaw?

    I czy znajdę gdzieś informację na temat wysokości składek? Bo szukam od wczoraj jaka jest najniższa i najwyższa dokładnie, ale nie znalazłam :/

    Szczęśliwy 3 cs, maluszku zostań z nami ♥
    p19uyx8dp2cbt5uf.png
  • Auro Ekspertka
    Postów: 195 239

    Wysłany: 9 stycznia 2015, 20:39

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    o ile się nie mylę to składki wynoszą:
    ubezpieczenie zdrowotne 270,40
    fundusz pracy 229,44
    ubezpieczenie społeczne najniższa 716,99 najwyższa 2987,43
    to są składki na rok 2014 , nie wiem czy w 2015 się coś nie zmieniło.

    Helen, lilirose lubią tę wiadomość

    cb7w9jcgbhi8rlpi.png
    zpbnvcqggsk02ljs.png
  • słoneczna 85 Autorytet
    Postów: 6477 4096

    Wysłany: 9 stycznia 2015, 21:48

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    na 2015 podniesli chyba- to trzeba bedzie sprawdzic lub poszukac na stronie ZUSUu.
    ja mam firme jednooosobowa- swiadcze uslugi komus- wiec co miesiac komus wysatwialam rachunki.

    jak chcesz to napsisz na priv.

    i tak musisz miec ksiegowa lub kogos kto sie na tym zna- bo trzeba pilnowac deklaracji DRA, potem druki do ZUSU, ktos zeby Ci mowil co i jak.

    mysle ze nawet jak wejda przepsiy to nei nalicza inaczej bo bedziesz od poczatku firmy na duzych skladkach.

    moze do maja nie wejdzie a Ty bys od 1 maja szla na zwolnienie

    Wiadomość wyedytowana przez autora: 9 stycznia 2015, 21:48

    atdcqtkf2affvuei.png
  • słoneczna 85 Autorytet
    Postów: 6477 4096

    Wysłany: 12 stycznia 2015, 10:23

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    kasianadine? wyswietla Ci sie w ZUS PUE kwota zasilku? sprawdz, juz na pewno jest. u mnie sie dzis wyswietlilo a wyplate mam tydzien po Tobie.

    atdcqtkf2affvuei.png
  • kasianadine Przyjaciółka
    Postów: 96 37

    Wysłany: 12 stycznia 2015, 22:26

    Cytuj  /     /  Zgłoś
    Witajcie dziewczyny!
    Dzisiaj dostałam zasiłek chorobowy za okres 1-18.12 :) Tak wiec jestem szczęśliwa, ze wszystko jest ok.
    Na ZUS PUE nie wyświetla mi się jeszcze kwota zasiłku, ale najważniejsze ze juz dostałam.
    Trochę dziwi mnie fakt, ze nie dostałam z ZUSu żadnej pisemnej decyzji o kwocie zasiłku, nic. Gdybym nie była tam osobiście to nie wiedziałabym, ze dzisiaj wpłynie wplata.
    Tez dziewczyny tak miałyście??

    8p3o9n73uwu8d4hu.png

    kasianadine
‹‹ 6 7 8 9 10 ››
Zgłoś post
Od:
Wiadomość:
Zgłoś Anuluj

Zapisz się na newsletter:

Zainteresują Cię również:

TOP 5 gadżetów ułatwiających życie młodej mamy

Rynek produktów dla przyszłych rodziców i maluszków jest ogromny. O jakich gadżetach warto pomyśleć kompletując wyprawkę? Które produkty są warte uwagi i mogą ułatwiać codzienność świeżo upieczonych rodziców? 

CZYTAJ WIĘCEJ

Foliany - niezbędny składnik dla kobiet starających się o dziecko i kobiet w ciąży

Niewątpliwie kwas foliowy jest jednym z najważniejszych składników dla przyszłej Mamy. Dlaczego suplementacja kwasem foliowym, a właściwie jego aktywnymi formami (folianami) jest tak istotna? Jaką rolę odgrywa kwas foliowy? 

CZYTAJ WIĘCEJ

Kalendarz dni płodnych - aplikacja - starania o dziecko

Postanowione - rozpoczynacie starania o dziecko. Mija pierwszy, drugi, trzeci miesiąc, a ciąży nie ma. Pojawia się lekki niepokój - co się dzieje? Tak rozpoczyna się historia wielu kobiet z OvuFriend, które używają aplikacji podczas starania o dziecko. Inteligentny kalendarz dni płodnych nie tylko szybko nauczy się Twojej płodności ale również wcześnie wykryje nieprawidłowości. Przeczytaj jak aplikacja pomoże Ci zajść w ciążę!  

CZYTAJ WIĘCEJ