"Kiedy masz już dość, nasze smutki i radości podczas starań"
-
WIADOMOŚĆ
-
Elunia wrote:Kozamonia wyszedł Ci ten truskawkowy blond? Bo ja wpadłam na taki pomysł w grudni i wyszłam od fryzjera zwyczajnie maksymalnie ruda…
Odkąd zmieniłam fryzjera to nie mam co narzekaćladybag lubi tę wiadomość
-
Gaduaaa wrote:przyjaciółka mi zrobiła homemade ! zajebista
czekaj zaraz wrzucę fotę pochwalę się Pandorą
a Ty czytałaś mój wczorajszy wpis o fertilman plus?
superasna bransoletka!!!! Nawet nie wiedzialam ze teraz robia takie zbajerzone. Moja zostala zepsuta w PL ale jak tylko wroce to musze ja naprawic. Niezle musialam sie nagimnastykowac bo mi tez stary chcial sprezentowac charmsa na urodziny ale po co mi skoro nie mam tutaj bransoletki? W zamian pojechalismy na weekend nad morze
Ale co z fertilmenem? Ze masz na handle??? bo to wiem i czekam az sie go pozbedziesz -
ladybag wrote:
Lago, Elunia a bo ta pogoda dzisiaj taka zamulająca.. My też dziś pół dnia spaliśmy i co się przebudziłam to zaglądałam na forum.. hahaha
Ej... Elunia wez nie bądź taka.. poka buty i zakupy z zalando
A co do okresu jeszcze ja mimo leczonej tarczycy mam te 7 dni zresztą od samego początku miałam takie. a z tarczycą problemy zaczęły mi się dopiero 5 lat temu
lepiej ze zagladasz na forum niz mialabys zagladac do lodowki jak ja to robie.....u nas wczoraj byly urodziny i zostalo kupe slodyczy i mamy nakaz to wyjesc bo przeszkadza w lodowce, heheheh a juz waga tak ladnie mi zleciala no!!!!
Elunia pokaz zakupyyyyyyyyyyyyyyyWiadomość wyedytowana przez autora: 20 stycznia 2017, 17:43
ladybag lubi tę wiadomość
-
Lago wrote:superasna bransoletka!!!! Nawet nie wiedzialam ze teraz robia takie zbajerzone. Moja zostala zepsuta w PL ale jak tylko wroce to musze ja naprawic. Niezle musialam sie nagimnastykowac bo mi tez stary chcial sprezentowac charmsa na urodziny ale po co mi skoro nie mam tutaj bransoletki? W zamian pojechalismy na weekend nad morze
Ale co z fertilmenem? Ze masz na handle??? bo to wiem i czekam az sie go pozbedziesz
no fertilman działa jak wrócę z Pl i na usg będzie już okey to Ci wyślę.. z 80tab mi zostałoFabian Cyprian Tymuś -
nick nieaktualnyAnusias Wklejam artykuł z Medycyny praktycznej odnośnie HSG
Nie mogę namierzyć głównego artykułu który mówił o 25% błędnych diagnoz w porównaniu z SonoHSG ale znalazłam inny który też czytałam i jest całkiem rzeczowy.
Rola badań drożności i operacji jajowodów w dobie technik rozrodu wspomaganego
The role of tubal patency tests and tubal surgery in the era of assisted reproductive techniques
Yalanadu N. Suresh i Nitish N. Narvekar
The Obstetrician & Gynaecologist, 2014; 16: 37–45
Pełna treść artykułu jest dostępna w publikacjach: Medycyna Praktyczna Ginekologia i Położnictwo 2015/3
KOMENTARZ
prof. dr hab. n. med. Andrzej Starczewski
Klinika Ginekologii i Uroginekologii
Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
Od czasu, kiedy wprowadzono i zaczęto udoskonalać techniki rozrodu wspomaganego, coraz więcej ośrodków zajmujących się leczeniem niepłodności kwestionuje celowość diagnostyki stanu anatomicznego jajowodów i przeprowadzania zabiegów naprawczych w przypadku niepłodności mechanicznej pochodzenia jajowodowego. W niektórych z tych ośrodków ten rodzaj niepłodności leczy się tylko i wyłącznie z wykorzystaniem zapłodnienia pozaustrojowego (in vitro fertilisation – IVF). Podobne zmiany obserwuje się także w Polsce. Autorzy starali się spojrzeć na problem nieco szerzej, co na pewno jest godne uwagi. Część przedstawionych wytycznych opiera się jednak na zasadach organizacji opieki zdrowotnej w Wielkiej Brytanii, który to system, przede wszystkim w zakresie refundacji świadczeń, różni się od obowiązującego w Polsce. Ponadto istnieje pewna grupa kobiet, u których leczenie za pomocą IVF z różnych powodów, między innymi światopoglądowych, nie jest możliwe. Ma to szczególne znaczenie w warunkach polskich.
Niewątpliwie złotym standardem w badaniu stanu anatomicznego jajowodów jest laparoskopia. Metoda ta ma jednak pewne ograniczenia – nie pozwala na jednoczesną ocenę jamy macicy i światła jajowodów. Dlatego powinna być w wybranych przypadkach (po przebytych zabiegach wewnątrzmacicznych, w razie podejrzenia wad wrodzonych macicy) uzupełniona histeroskopią, a w innych (przed podjęciem decyzji o operacji odtwórczej jajowodów) – salpingoskopią. Ze względu na możliwość konwersji laparoskopii diagnostycznej do operacyjnej technikę tę stosuje się na pewno w pierwszej kolejności u pacjentek, które zostały uprzednio poddane operacjom w obrębie miednicy, w tym usunięciu wyrostka robaczkowego i cięciu cesarskiemu, lub przebyły zapalenie przydatków macicy albo choroby przenoszone drogą płciową, o czym autorzy wspominają, omawiając dane z wywiadu chorobowego. Jak się wydaje, wskazania te należy rozszerzyć o bóle w obrębie miednicy i kliniczne podejrzenie endometriozy. Należy jednak pamiętać, że laparoskopia jest metodą inwazyjną, związaną z pewnym ryzykiem powikłań, w tym powikłań znieczulenia ogólnego. Nie bez znaczenia jest także koszt tego badania – jak wyliczono, 10-krotnie wyższy w porównaniu z histerosalpingografią (HSG). Dlatego u pozostałych kobiet w diagnostyce jajowodowego czynnika niepłodności badaniem pierwszego wyboru pozostaje HSG, a ostatnio zaczęto także wykonywać w tym celu sonohisterosalpingografię kontrastową (hysterosalpingo contrast sonography – HyCoSy).
Zalety i wady HSG, w tym dużą swoistość i małą czułość, autorzy omówili wyczerpująco. W uzupełnieniu można dodać, że dla ograniczenia uzyskiwania wyników fałszywie dodatnich spowodowanych skurczem jajowodów koniecznie należy zadbać o właściwe postępowanie przeciwbólowe i sedacyjne. Przydatne jest także zastosowanie β-mimetyków. O możliwości uzyskania wspomnianej przez autorów korzyści terapeutycznej po wykonaniu HSG, tj. pewnego odsetka ciąż po zabiegu (iloraz szans dla urodzenia żywego dziecka: 2,98 w przypadku użycia środka rozpuszczalnego w tłuszczach i 1,49 w przypadku użycia środka rozpuszczalnego w wodzie) decyduje zapewne nie tylko mechaniczne przepłukanie jajowodów, lecz także immunosupresyjne właściwości użytych substancji kontrastujących.
Obecnie zalecanym przez Narodowy Instytut Zdrowia podstawowym badaniem oceniającym stan anatomiczny jajowodów jest HyCoSy. Wzięto w tym przypadku pod uwagę niskie koszty, nienarażenie na promieniowanie rentgenowskie oraz mniejsze dolegliwości bólowe odczuwane przez pacjentki. Przy tym czułość i swoistość metody są porównywalne ze wskaźnikami odnotowanymi dla HSG, a nawet większe, szczególnie jeśli stosuje się tryb doplera i piankę. Niestety w Polsce procedura ta, chyba głównie ze względu na wycenę przez Narodowy Fundusz Zdrowia, nie jest powszechnie stosowana. Wybiórczą salpingografię wykonywaną pod kontrolą rentgenowską można zastąpić wybiórczą sonosalpingografią kontrastową. Czułość i swoistość obu badań są porównywalne. Podobnie jak wykonywana z użyciem histeroskopu falloskopia, umożliwiają weryfikację wyników fałszywie dodatnich sugerujących niedrożność części cieśniowo-śródściennej jajowodów. Przyczynę niekontrastowania się jajowodu w HSG i HyCoSy może stanowić nie tylko skurcz części cieśniowej, ale także kręty przebieg części śródściennej i tworzenie się swoistej zastawki pod wpływem ciśnienia płynu podawanego do jamy macicy.
Omawiając wszystkie zalety i wady przezpochwowej hydrolaparoskopii, należy dodać, że umożliwia ona dokładną ocenę aparatu strzępkowego jajowodów, jego uformowania i obecności ewentualnych zrostów. Zastosowanie metody ogranicza natomiast małe pole widzenia. Wydaje się, że autorzy zbyt mało miejsca poświęcili salpingoskopii. Wbrew temu, co twierdzą, istnieją dokładne klasyfikacje zmian w ocenianej bańce jajowodu (klasyfikacje Kleinsteina, Hulla i Rutherforda). Dotyczą one geometrii światła jajowodu, zmian w jego świetle, a także stanu anatomicznego błony śluzowej. W porównaniu z oceną histopatologiczną ich czułość wynosi 0,85, a swoistość 0,71. Na podstawie salpingoskopii, po uwzględnieniu wszystkich innych czynników, można z pewnością podjąć decyzję o przeprowadzeniu operacji odtwórczej jajowodu lub o dokonaniu jego usunięcia. Rola badań wykrywających przeciwciała przeciwko Chlamydia trachomatis pozostaje niekwestionowana. Należy jednak zwrócić uwagę na duże różnice czułości i swoistości otrzymywanych wyników.
Nie ulega wątpliwości, że badanie drożności jajowodów należy wykonywać wybiórczo. Nie przeprowadza się go u kobiet kwalifikowanych do leczenia metodą IVF (czynnik męski, rozległe zrosty, zaawansowana endometrioza). U kobiet, u których nie występuje jajeczkowanie, w pierwszej kolejności dokonuje się jego stymulacji. W przypadkach podejrzenia czynnika jajowodowego na podstawie wywiadu, o czym wspomniano powyżej, wykonuje się laparoskopię. Jak słusznie twierdzą autorzy, u dotychczas nieleczonych niepłodnych kobiet obciążonych małym ryzykiem choroby jajowodów, regularnie miesiączkujących i regularnie współżyjących, leczenie cytrynianem klomifenu lub przeprowadzenie inseminacji domacicznej nie przynosi korzyści. W tej grupie pacjentek należy wykonać HSG lub HyCoSy, które to badania wykazują nieprawidłowości w 30–50% przypadków. Trzeba bowiem pamiętać, że stany zapalne przydatków macicy bardzo często przebiegają skąpo- lub bezobjawowo. Przeprowadzanie salpingektomii metodą laparoskopową w przypadkach wodniaków jajowodów i zniszczonej błony śluzowej przed IVF nie wymaga komentarza. Postępowanie takie uzasadniają przeprowadzone metaanalizy.
Wpływ tego zabiegu na rezerwę jajnikową poprzez zaburzenie ukrwienia gonady w dalszym ciągu pozostaje jednak dyskusyjny. Obok badań, w których nie stwierdzono wpływu salpingektomii laparoskopowej na efekty stymulacji jajników i uzyskiwanie dojrzałych komórek jajowych, są i takie, które wykazały zwiększenie stężenia folitropiny, zmniejszenie stężenia hormonu antymüllerowskiego, ograniczenie przepływu krwi przez jajnik i zmniejszenie jego objętości po zabiegu. Chirurgia rekonstrukcyjna jajowodów została potraktowana przez autorów bardzo skrótowo, gdyż nie stanowiła tematu opracowania.
W przypadkach izolowanej niedrożności części proksymalnej jajowodów, spowodowanej najczęściej zapaleniem guzkowym lub endometriozą, leczeniem u kobiet przed 35. rokiem życia jest kaniulacja jajowodów lub resekcja niedrożnej części i zespolenie. Należy zaznaczyć, że leczenie takie pozwala na uzyskanie średnio około 40% ciąż, a w wybranych przypadkach 80%, a więc niejednokrotnie więcej niż po IVF. Obecnie operacje te coraz częściej wykonywane są techniką laparoskopową, co radykalnie zmniejsza obciążenie pacjentki i koszty zabiegu. W takich sytuacjach bardzo pomocna okazała się robotyka. W przypadkach niedrożności dystalnej problem jest nieco bardziej skomplikowany. O usunięciu jajowodu wspomniano powyżej. Alternatywę, mającą na celu zachowanie ukrwienia, stanowi koagulacja części cieśniowej lub rozległa fenestracja bańki. U niektórych pacjentek można przeprowadzić operację odtwórczą techniką laparoskopową, o czym piszą autorzy, powołując się na algorytmy postępowania oparte na danych naukowych. Jeśli dokonuje się prawidłowej kwalifikacji do zabiegu (zachowane strzępki, błoniaste zrosty niskiego stopnia, średnica bańki cm, cienka, podatna ściana, zachowane fałdy błony śluzowej, prawidłowy wynik badania nasienia partnera, wiek do 30–35 lat), można uzyskać 30–50% ciąż. Nie bez znaczenia jest także fakt dużo wyższego skumulowanego odsetka ciąż w przypadku skojarzenia dwóch metod: IVF i operacji odtwórczej.
Osobnego omówienia wymaga problem przywrócenia płodności po sterylizacji jajowodowej. Obecnie, gdy Polki coraz częściej decydują się na zabiegi ubezpłodnienia poza granicami naszego kraju, częściej też zgłaszają się do klinik w celu przywrócenia płodności. Efekty operacji odtwórczej u takich kobiet są bardzo dobre pod warunkiem, że sterylizacji dokonano w cieśni jajowodów. Obecnie wszystkie zabiegi rekonstrukcyjne w przypadkach niepłodności pochodzenia jajowodowego (także po sterylizacji) są w Polsce refundowane, należałoby jednak odpowiedzieć na pytanie, czy wycena tego świadczenia, zwłaszcza w kontekście refundacji IVF, jest właściwa. Podsumowując, zarówno diagnostyka niepłodności pochodzenia jajowodowego, jak i operacje jajowodów znajdują zastosowanie w leczeniu niepłodności. Uzyskanie dobrych wyników leczenia zależy od odpowiedniej kwalifikacji pacjentek i wyboru metody.
Wiadomość wyedytowana przez autora: 20 stycznia 2017, 18:33
Anusias lubi tę wiadomość
-
nick nieaktualny
-
nick nieaktualnyNo dobra wrzucam buty tylko proszę się nie śmiać że nie da się na nich chodzić bo to już wiem
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/f8f16587b069.jpg
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/decdb4898109.jpg
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/7e7962125e48.jpgkozamonia, Marteczka93, Nats, calanthe, Gaduaaa, Samara, Judi22, Caro lubią tę wiadomość
-
Gaduaaa wrote:no ja mogłam kupić dziś bransoletkę ale zanim te charmsy bym uzbierała to oh ho ho ...
no fertilman działa jak wrócę z Pl i na usg będzie już okey to Ci wyślę.. z 80tab mi zostało
ale jakbys ulatwila zycie innym problem prezentow z glowy na kilka okazji hahahahaha. Jak u mnie sie dowiedzieli ze mam bransoletke, to wszyscy byli przeszczesliwi bo nie musieli sie wysilac z prezentami a ja cieszylam sie jak dziecko z kazdego koralika
Ty wez lepiej przywiez z PL jakiegos dupka, luteine i letrox50 na handel -
Elunia wrote:No dobra wrzucam buty tylko proszę się nie śmiać że nie da się na nich chodzić bo to już wiem
holy crap on a cracker!!!!!! Ale szpila Gratuluje odwagi buty bardzo ladne ale za milion monet nie dalabym rady w takiej cienkiej szpilce wytrzymac dluzej niz pol godziny, ale ja cienki zawdodnik jestem jesli chodzi o taaaaaaakie obcasy sesese
Wiadomość wyedytowana przez autora: 20 stycznia 2017, 18:38
-
nick nieaktualnyLago wrote:holy crap on a cracker!!!!!! Ale szpila Gratuluje odwagi buty bardzo ladne ale za milion monet nie dalabym razy w takiej cienkiej szpilce wytrzymac dluzej niz pol godziny, ale ja cienki zawdodnik jestem jesli chodzi o taaaaaaakie obcasy sesese
Ja się modlę aby chociaż w nich jakoś do ołtarza dojść a na wesele inne kupie:)Lago lubi tę wiadomość
-
Lago wrote:ale jakbys ulatwila zycie innym problem prezentow z glowy na kilka okazji hahahahaha. Jak u mnie sie dowiedzieli ze mam bransoletke, to wszyscy byli przeszczesliwi bo nie musieli sie wysilac z prezentami a ja cieszylam sie jak dziecko z kazdego koralika
Ty wez lepiej przywiez z PL jakiegos dupka, luteine i letrox50 na handel
ta luteinę to chyba mogę sprzedać
i elevit..
i femibion 1 bez 3 tabletek
jak ktoś chętny to pisać
Lago lubi tę wiadomość
Fabian Cyprian Tymuś -
Elunia wrote:No dobra wrzucam buty tylko proszę się nie śmiać że nie da się na nich chodzić bo to już wiem
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/f8f16587b069.jpg
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/decdb4898109.jpg
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/7e7962125e48.jpg
Bossssssssssskie!Insulinooporność. Problem męski (kryptozoospermia)
01.2013 początek starań. 01.2017 usunięcie ŻPN. 08.2017 klinika. 12.01.18 punkcja (19 oocytów, 15 dojrzałych). 16.03.18 crio (1) 24.04.18 transfer (2) -
Hej dziewczyny
Przeczytałam wszystko, ale nie umiem zebrac myśli, żeby każdej odpisać.
Wiem, że Judi ma super endometrium, Gaduaaa kochana siostre, która jej zrobiła fajny filmik na urorziny. A i galareta z octem - zjadłabym piękna bransoletka - taka delikatna
Elunia - mega buty i ta czerwona podeszwa mmm
Samara - tez nie lubie jak ktoś dotyka mojego brzucha, a najgorzej jak ktoś to robi niespodziewanie brrrr!
A ja się melduję nadal w dwupaku. Zuza raczEj się nie spieszy na druga strone brzucha (dobrze Caro pamietalas ).
Młoda wazy już ok 3 kg, glowke ma bardzo nisko - sikam co 5 minut dosłownie Szyjka w tylnej osi (cokolwiek to znaczy ).Gin chyba próbował ja wczoraj masowac, żeby przyspieszyć akcję, ale nie mógł jej dosiegnac. W każdym razie jak nic się nie ruszy to 1 lutego mam się stawić na oddział i będziemy decydować co dalej. Nie wiem czy nie skończy się wywolywaniem - oby się Młoda namyslila i sama zachciala wyjść wcześniej.
Pozdrawiam Was wszystkie i kibicuje z całych sił!Gaduaaa, ladybag lubią tę wiadomość
3500 g 54 cm -
nick nieaktualny
-
Ja na ślubie miałam też na obcasie... zamszowe, koloru fioletowego
calanthe lubi tę wiadomość
Insulinooporność. Problem męski (kryptozoospermia)
01.2013 początek starań. 01.2017 usunięcie ŻPN. 08.2017 klinika. 12.01.18 punkcja (19 oocytów, 15 dojrzałych). 16.03.18 crio (1) 24.04.18 transfer (2) -
Marlena24 wrote:Dziewczyny a ma któraś wyniki swojego partnera sprzed i po zażywaniu fertilamnu? Bo ja kurcze mialam kupić profertil- ma lepszy skład ilościowy i kurcze pomyliłam sie i zamówiłam fertil, ale teraz nie chce mi się już odsyłaćFabian Cyprian Tymuś
-
Nats wrote:Hej dziewczyny
Przeczytałam wszystko, ale nie umiem zebrac myśli, żeby każdej odpisać.
Wiem, że Judi ma super endometrium, Gaduaaa kochana siostre, która jej zrobiła fajny filmik na urorziny. A i galareta z octem - zjadłabym piękna bransoletka - taka delikatna
Elunia - mega buty i ta czerwona podeszwa mmm
Samara - tez nie lubie jak ktoś dotyka mojego brzucha, a najgorzej jak ktoś to robi niespodziewanie brrrr!
A ja się melduję nadal w dwupaku. Zuza raczEj się nie spieszy na druga strone brzucha (dobrze Caro pamietalas ).
Młoda wazy już ok 3 kg, glowke ma bardzo nisko - sikam co 5 minut dosłownie Szyjka w tylnej osi (cokolwiek to znaczy ).Gin chyba próbował ja wczoraj masowac, żeby przyspieszyć akcję, ale nie mógł jej dosiegnac. W każdym razie jak nic się nie ruszy to 1 lutego mam się stawić na oddział i będziemy decydować co dalej. Nie wiem czy nie skończy się wywolywaniem - oby się Młoda namyslila i sama zachciala wyjść wcześniej.
Pozdrawiam Was wszystkie i kibicuje z całych sił!
A my kibicujemy Wam udanego i szybkiego porodu. Oby Niunia się namyśliła i zechciała Mamusię i Tatusia niedługo zobaczyć Nie martw się, ma jeszcze chwilkę. W sumie nic dziwnego, że siedzi wciąż w środku - wie, że pogoda nie sprzyja;-)Nats lubi tę wiadomość
Insulinooporność. Problem męski (kryptozoospermia)
01.2013 początek starań. 01.2017 usunięcie ŻPN. 08.2017 klinika. 12.01.18 punkcja (19 oocytów, 15 dojrzałych). 16.03.18 crio (1) 24.04.18 transfer (2)